„Rusijos parama Assadui taip pat sužlugo. Taip atsitiko todėl, kad Ukraina, remiama Amerikos sąjungininkų, pastatė sieną prieš besiveržiančias Rusijos pajėgas ir padarė joms didžiulių nuostolių“, – sakė jis.
J. Bidenas pabrėžė, kad dėl šios priežasties Rusija nesugebėjo apginti savo „pagrindinio sąjungininko Artimuosiuose Rytuose“.
Baltųjų rūmų vadovas taip pat pažymėjo, kad Iranas ir grupuotė „Hezbollah“ dėl savo susilpnėjusių pozicijų irgi negalėjo padėti B. al Assado režimui.
„Iranas du kartus bandė užpulti Izraelį. Jungtinės Valstijos sukūrė šalių koaliciją, kad tiesiogiai gintų Izraelį ir padėtų atremti tas atakas. Visa tai Iranui ir „Hezbollah“ neleido paremti Assado režimo“, – sakė J. Bidenas.
Pasak prezidento, tai pirmas kartas, kai nei Rusija, nei Iranas, nei „Hezbollah“ nesugebėjo apginti žiauraus Sirijos režimo.
Paragino patraukti B. al Assadą atsakomybėn
J.Bidenas sekmadienį pareiškė, kad nuverstasis Sirijos lyderis Basharas al Assadas turėtų būti „patrauktas atsakomybėn“, tačiau politinį sukrėtimą šalyje pavadino „istorine galimybe“ sirams atkurti savo valstybę.
Pirmą kartą visapusiškai reaguodamas į islamistų vadovaujamos sukilėlių grupuočių koalicijos įvykdytą B. al Assado nuvertimą, J. Bidenas taip pat perspėjo, kad Vašingtonas „išliks budrus“ dėl teroristinių grupuočių atsiradimo, ir paskelbė, kad JAV pajėgos ką tik surengė naujus smūgius prieš organizacijos „Islamo valstybė“ kovotojus.
„Režimo žlugimas yra pamatinis teisingumo aktas, – sakė J. Bidenas iš Baltųjų rūmų. – Tai istorinės galimybės akimirka ilgai kentėjusiems Sirijos žmonėms“.
Žurnalistų paklaustas, kas turėtų atsitikti nuverstam prezidentui, kuris, kaip pranešama, pabėgo į Maskvą, J. Bidenas atsakė, kad „Assadas turėtų būti patrauktas atsakomybėn“.
J. Bidenas, kuris turėtų palikti pareigas sausio mėnesį ir užleisti vietą respublikonui Donaldui Trumpui, sakė, kad Vašingtonas padės Sirijos gyventojams atstatyti šalį.
„Bendradarbiausime su visomis Sirijos grupėmis, taip pat ir Jungtinių Tautų vadovaujamame procese, kad būtų pereita nuo B. al Assado vyriausybės prie nepriklausomos, suverenios Sirijos su nauja konstitucija“, – sakė jis.
Tačiau J. Bidenas įspėjo, kad pergalingą sukilėlių aljansą sudarančios griežtosios linijos islamistų grupuotės bus atidžiai stebimos.
„Kai kurios iš sukilėlių grupuočių, nuvertusių B. al Assadą, turi savo pačių niūrią terorizmo ir žmogaus teisių pažeidimų istoriją“, – sakė J. Bidenas.
Pasak jo, Jungtinės Valstijos „atkreipė dėmesį“ į naujausius sukilėlių pareiškimus, rodančius, kad dabar jie tapo nuosaikesni, tačiau perspėjo: „Mes vertinsime ne tik jų žodžius, bet ir veiksmus.“
J. Bidenas sakė, kad Vašingtonas „aiškiai suvokia“, jog ekstremistų grupuotė „Islamo valstybė“, dažnai vadinama ISIS, „bandys pasinaudoti bet kokiu vakuumu, kad vėl įsitvirtintų“ Sirijoje.
„Mes neleisime, kad taip atsitiktų“, – sakė jis, pridurdamas, kad JAV pajėgos sekmadienį surengė smūgius prieš ISIS Sirijos viduje.
JAV kariuomenė pranešė, kad jos karo lėktuvai smogė „Islamo valstybės“ kovotojams ir stovykloms.
Smūgiai buvo vykdomi prieš „daugiau kaip 75 taikinius, naudojant įvairias JAV oro pajėgų priemones, įskaitant lėktuvus B-52, F-15 ir A-10“, nurodė JAV Centrinė vadavietė.
JAV kariuomenė Sirijoje turi apie 900 karių, o Irake – 2 500 karių, kurie priklauso 2014 metais sudarytai tarptautinei koalicijai, padedančiai kovoti su džihadistų grupuote „Islamo valstybė“.
Ji reguliariai atakavo taikinius šalyje, įskaitant tuos, kurie susiję su Irano remiamomis kovotojų grupuotėmis. Teheranas buvo pagrindinis B. al Assado vyriausybės rėmėjas.
J. Bidenas taip pat patvirtino, kad JAV valdžios institucijos mano, jog 2012 metais Sirijoje pagrobtas amerikiečių žurnalistas Austinas Tice‘as tebėra gyvas, tačiau jos dar turi „išsiaiškinti, kur jis yra“.
Cheminio ginklo likimas
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pritarė J. Bideno optimizmui, sakydamas, kad „po 14 metų trukusio konflikto Sirijos žmonės pagaliau turi pagrindo vilčiai“.
Jis taip pat pakartojo, kad reikės teisingumo ir budrumo.
„Mes remsime tarptautines pastangas, kad B. al Assado režimas ir jo rėmėjai būtų patraukti atsakomybėn už žiaurumus ir piktnaudžiavimus, įvykdytus prieš Sirijos žmones, įskaitant cheminio ginklo panaudojimą“, – sakė jis.
Vienas iš spręstinų klausimų yra šių Sirijos vyriausybės ginklų atsargų likimas ir tai, ar jos nepateks į sukilėlių rankas.
„Šiuo atžvilgiu imamės labai apdairių priemonių“, – sekmadienį žurnalistams sakė aukštas JAV administracijos pareigūnas.
Pareigūnas sakė, kad JAV kariuomenė „gerai žino“ cheminių ginklų buvimo vietą, ir pabrėžė, kad „darome viską, ką galime, kad apdairiai užtikrintume, jog tos medžiagos... žinoma, būtų arba niekam neprieinamos, arba gerai saugomos“.
Damaskas ne kartą buvo kaltinamas cheminių ginklų naudojimu, tačiau šiuos kaltinimus jis neigia.