Karas Sirijoje, kuris tęsiasi jau daugiau nei dešimtmetį, prieš neseniai prasidėjusį spartų Sirijos sukilėlių puolimą pateko į aklavietę. Užėmę didžiuosius Alepo ir Homso miestus, sukilėliai žygiavo į Damaską, B. al Assado valdžios būstinę.
Dienraštis „The New York Times“ anksčiau pranešė, kad Sirijos vyriausybės pajėgos pradėjo trauktis iš sostinės priemiesčių. Pranešama, kad pajėgos pasitraukė ir iš Mezzos karinio oro uosto.
Šeštadienį Katare Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas susitiko su Irano ir Turkijos kolegomis. Jis sakė, kad trys šalys paragino „palaikyti dialogą tarp vyriausybės ir teisėtos opozicijos“.
Tuo tarpu „Al Jazeera“ citavo sukilėlius, kurie teigė užėmę Damaską.
„Tironas Basharas al Assadas pabėgo, – sakoma ginkluotos opozicijos pareiškime. – Skelbiame, kad Damaskas yra laisvas nuo tirono Basharo al Assado“, – sakė jie.
Tačiau S. Lavrovas tvirtino, kad islamistų organizacija „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS), kuri vadovauja puolimui prieš vyriausybę, neturėtų būti įtraukta į dialogą.
„Nepriimtina leisti teroristinei grupuotei perimti teritorijų kontrolę“, – TASS citavo S. Lavrovą.
Lėktuvu iš Damasko išskridusio B. al Assado buvimo vieta nežinoma
Sukilėliams užėmus Sirijos sostinę, šalies prezidentas Basharas al Assadas ankstų sekmadienį Damaske įlipo į lėktuvą ir išskrido nežinoma kryptimi, naujienų agentūrai „Reuters“ pranešė du aukšto rango kariuomenės pareigūnai..
B. Assadas viešai nekalbėjo nuo tada, kai praėjusią savaitę sukilėliai netikėtai užėmė šiaurinį Alepą, o po to, griūvant fronto linijoms, veržėsi į kitus miestus.
Jo ir jo žmonos Asmos bei dviejų vaikų buvimo vieta nežinoma.
Remiantis svetainės „Flightradar“ duomenimis, „Syrian Air“ lėktuvas pakilo iš Damasko oro uosto maždaug tuo metu, kai buvo pranešta, kad sostinę užėmė sukilėliai.
Iš pradžių lėktuvas skrido link Sirijos pakrantės regiono, kuris yra laikomas B. al Assado alavitų sektos tvirtove. Vėliau jis staigiai apsisuko ir kelias minutes skrido priešinga kryptimi, o po to dingo iš žemėlapio.
Du šaltiniai Sirijoje naujienų agentūrai teigė, kad labai didelė tikimybė, jog B. al Assadas galėjo žūti, jei jis buvo lėktuve.
„Jis dingo iš radarų, galbūt buvo išjungtas atsakiklis, tačiau manau, kad didesnė tikimybė, jog lėktuvas buvo numuštas“, – sakė vienas šaltinis, atsisakęs pakomentuoti plačiau.
Lėktuvas išskrido iš Damasko netrukus po to, kai sukilėliai užėmė centrinį Chomso miestą ir atkirto sostinę nuo pakrantės, kurioje B. Assado sąjungininkė Rusija turi oro ir jūrų pajėgų bazes.
Vienintelis skrydis iš Sirijos, kurį po vidurnakčio buvo galima stebėti „Flightradar24“, buvo iš Chomso į Jungtinius Arabų Emyratus. Tačiau lėktuvas pakilo praėjus kelioms valandoms po to, kai miestą užėmė sukilėliai.
Pastarąją savaitę sukilėliams vis labiau veržiantis puolime imta spėlioti, kad B. al Assadas gali ieškoti prieglobsčio Maskvoje arba pas kitą savo pagrindinį sąjungininką – Iraną.
Sirijos valstybinė žiniasklaida šeštadienį teigė, kad prezidentas tebėra Damaske. Nuo to laiko ji nekomentavo B. al Assado buvimo vietos.
Prieš pat sukilėlių puolimą Sirijos prezidentas lankėsi Maskvoje, o Irano naujienų agentūros šeštadienį paviešino nuotrauką, kurioje esą matyti, kad B. al Assadas Damaske susitiko su aukščiausio rango Irano pareigūnu.
„Reuters“ išėmė pranešimą dėl lėktuvo sudužimo
Gruodžio 8 d. „Reuters“, remdamasi savo šaltiniais Sirijoje, pranešė, kad „labai didelė tikimybė, jog Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas galėjo žūti per lėktuvo katastrofą“, kai jis bėgo iš Damasko po to, kai jį užėmė sukilėliai.
Vėliau „Reuters“ iš savo straipsnio apie Sirijoje vykstančius įvykius ir B. al Assado nuvertimą ištrynė pranešimus apie galimą jo žūtį lėktuvo katastrofoje.
Iš pradžių „Reuters“ pranešė, kad Sirijos lėktuvas išskrido iš Damasko oro uosto maždaug tuo metu, kai sukilėlių pajėgos, kaip teigiama, perėmė sostinės kontrolę, ir tai leido manyti, kad B. al Assadas galėjo būti lėktuve.
Teigiama, kad lėktuvas skrido Sirijos pakrantės regiono link, tačiau staiga pasuko į priešingą pusę ir kelias minutes skrido priešinga kryptimi, o paskui dingo iš radarų, pranešė „Reuters“.
Anksčiau „Reuters“ teigė negalinti patvirtinti lėktuve buvusių keleivių, tačiau pranešė, kad du „Sirijos šaltiniai“ užsiminė, jog yra didelė tikimybė, kad B. al Assadas galėjo žūti per lėktuvo katastrofą.
Naujausioje „Reuters“ straipsnio versijoje pranešama, kad B. al Assadas gruodžio 8 d. iš Damasko išskrido į nežinomą vietą, o dabartinė jo, taip pat jo žmonos ir vaikų buvimo vieta yra nežinoma.
Rusijos užsienio reikalų ministerija gruodžio 8 d. taip pat pranešė, kad B. al Assadas atsistatydino ir pabėgo iš šalies, tačiau nepateikė išsamios informacijos apie jo buvimo vietą.
Tačiau Vokietijos karinis tinklaraštininkas „Tendar“, remdamasis skrydžio sekimo duomenimis, pranešė, kad iš Damasko išskridęs lėktuvas greitai prarado aukštį netoli Sirijos Homso miesto ir galėjo sudužti į vakarus nuo miesto.