„Kaip manote, sveiko proto lygmeniu, jei šalis, su kuria dabar iš esmės dalyvaujame kariniuose veiksmuose, taptų branduoline galybe, ką turėtume daryti? Tokiu atveju mes priimsime ir panaudosime visas – noriu tai pabrėžti – visas Rusijos turimas naikinimo priemones. Visas! Mes to neleisime“, – sakė V. Putinas, grūmodamas pirštu, spaudos konferencijoje po valstybinio vizito Kazachstane.
Pasak V. Putino, Ukraina dabar negalės savarankiškai atkurti branduolinio ginklo, nors sovietmečiu „ji buvo labai aukštųjų technologijų, pramoniniu požiūriu išsivysčiusi respublika“. Tačiau jei ji bandys, Rusija nedelsdama sustabdys šiuos bandymus, patikino V. Putinas.
„Mes neleisime to daryti pačioje Ukrainoje. Stebėsime kiekvieną žingsnį to, kas ten vyksta. <...> Šiandien bus praktiškai neįmanoma pasigaminti (branduolinį ginklą) beveik nuo nulio. Kažką nešvaraus, kaip sakoma, nešvarią bombą, tiesiog atliekas iš atominių elektrinių, žinoma, galima surinkti, bet net ir tokiu atveju atsakas bus visiškai adekvatus grėsmėms Rusijos Federacijai“, – pabrėžė V. Putinas.
Laikraštis „The New York Times“ anksčiau pranešė, kad Amerikos ir Europos pareigūnai pasiūlė JAV prezidentui Joe Bidenui padėti grąžinti Ukrainai sovietinių laikų branduolinius ginklus, kuriuos ji perdavė Rusijai mainais į saugumo garantijas pagal 1994 m. Budapešto memorandumą. Leidinio šaltiniai pažymėjo, kad toks sprendimas būtų tiesioginis ir galingas Kremliaus atgrasymo veiksnys.
Šis pasiūlymas buvo pateiktas išbandžius vidutinio nuotolio balistinę raketą „Orešnik“, kurią lapkričio 21 d. Rusija paleido į „Pivdenmaš“ karinę gamyklą Dnipre. V. Putinas sakė, kad naujos sistemos panaudojimas buvo atsakas į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų smūgius Briansko ir Kursko regionuose amerikiečių ATACMS ir britų ir prancūzų „Storm Shadow“ ir SCALP raketomis. Kartu Rusijos prezidentas pakeitė branduolinę doktriną, sumažindamas branduolinio ginklo panaudojimo slenkstį.
Savo ruožtu Ukrainos nacionalinis strateginių tyrimų institutas (NISS) parengė ataskaitą gynybos ministerijai, kurioje kalbama apie galimybę sukurti bazinę branduolinę bombą, jei naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas nutrauks karinę pagalbą Kyjivui, rašo „The New York Times“, cituodamas dokumentą.
NISS analizė parodė, kad Ukraina gali tai padaryti per „kelis mėnesius“, naudodama technologiją, panašią į tą, kuri buvo panaudota kuriant bombą „Fat Man“, 1945 m. rugpjūčio 9 d. JAV numestą ant Japonijos miesto Nagasakio. Ataskaitoje pabrėžiama, kad panašaus ginklo sukūrimas „po 80 metų nesukelia didelių sunkumų“ – tam gali būti panaudotas plutonis, gautas iš Ukrainos atominėse elektrinėse panaudotų kuro strypų.
NISI pažymėjo, kad turimų žaliavų „pakaktų sukurti šimtus kovinių galvučių, kurių taktinis galingumas būtų kelios kilotonos“. Vienos tokios bombos „užtektų sunaikinti Rusijos oro pajėgų bazę arba karinį, pramoninį ar logistikos objektą“, sakoma ataskaitoje.
Po šios publikacijos Ukrainos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad šalis laikosi Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties nuostatų ir neketina jos pažeisti.
Spalio mėn. vokiečių laikraštis „Bild“, remdamasis aukšto rango Ukrainos pareigūnu, pranešė, kad Kyjivas turi išteklių ir žinių branduoliniam ginklui sukurti „per kelias savaites“. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paneigė, kad svarsto tokią galimybę, pabrėždamas, kad Ukraina savo kelią mato tik prisijungdama prie NATO.
Parengta pagal „The Moscow Times“ inf.