Pranešama, kad raketos pataikė į didelį ginklų arsenalą netoli Karačevo miesto Rusijos Briansko srityje, daugiau kaip 115 km nuo sienos su Ukraina ir 190 km į šiaurę nuo fronto linijos kaimyninėje Kursko srityje, kur Ukrainos ginkluotosios pajėgos tęsia operaciją.
Pirmąjį signalą Rusija Ukrainai ir Vakarams pasiuntė ketvirtadienį, kai į Dniprą paleido savo naują hipergarsinę raketą „Orešnik“, o V. Putinas užsiminė, kad naujoji raketa būsimiems smūgiams gali būti aprūpinta branduoline galvute. Tačiau ar V. Putinas iš tikrųjų gali pasapausti raudonąjį branduolinį mygtuką?
Teoriškai jis tai padaryti galėtų, rašo „Sky News“. Antradienį patvirtinęs Rusijos branduolinės doktrinos pakeitimus, jis tokią galimybę turi.
Tai buvo menkai užslėptas įspėjimas Vakarams. Jis sumažino branduolinio smūgio slenkstį ir leido Maskvai atsakyti branduolinėmis bombomis, jei ją užpultų bet kuri įprastinę ginkluotę naudojanti valstybė. Tai apima raketas, orlaivius ir net dronus. Trumpai tariant, Ukrainos paleistos JAV raketos atitinka naujus kriterijus.
Dabar Maskva taip pat oficialiai laiko, kad nebranduolinės valstybės (Ukrainos), kurią remia branduolinė valstybė (JAV), surengta ataka jos teritorijoje laikoma bendru puolimu ir gali susilaukti branduolinio atsako.
Mes žinojome, kad šie pokyčiai įvyks – Maskva juos pristatė dar rugsėjį. Tačiau atrodo, kad V. Putino doktrinos patvirtinimo laikas pasirinktas apgalvotai – praėjus vos dviem dienoms po to, kai JAV suteikė Ukrainai leidimą šaudyti amerikietiškais ginklais į taikinius Rusijos tritorijoje.
Neaišku, ar V. Putinas žinojo apie Briansko ataką, kurioje, Maskvos teigimu, buvo panaudotos šešios balistinės raketos ATACMS, ar ne. Mat Rusijos gynybos ministerija paskelbė savo pareiškimą po to, kai jis pasirašė naująją doktriną.
Tačiau nesvarbu, ar jis žinojo, ar ne, jis turėjo numanyti, kad neilgai trukus Rusijoje nusileis amerikietiška raketa.
Branduolinius grasinimus iš Rusijos girdime ne pirmą kartą. Ir dabar, po kelis mėnesius trukusio svarstymo, Vašingtonas pagaliau atsakė į Maskvos blefą.
Yra įtikinamų priežasčių, kodėl Rusija nesilaikys savo naujų nuostatų dėl branduolinio atsako, rašo „Sky News“:
„Pirmiausia, to netoleruos jos pagrindinė sąjungininkė Kinija. Tačiau dar svarbiau yra tai, kad Maskva nenorėtų rizikuoti užsitraukti naujosios Baltųjų rūmų administracijos rūstybės.“
Kol kas ženklai rodo, kad Donaldas Trumpas laikysis savo pažado ir sieks greitai užbaigti konfliktą, o tai greičiausiai būtų naudinga Rusijai. Branduolinio ginklo paleidimas dabar beveik neabejotinai tai sužlugdytų.
Tačiau visada yra tikimybė, kad Rusija gali padaryti neįsivaizduojamą dalyką. Juk iš pradžių tik nedaugelis prognozavo, kad prie sienos su Ukraina sutelkti kariai 2022 m. išvirs į plataus masto invaziją.
Praėjus daugiau nei tūkstančiui karo dienų statymai tapo dar didesni, o Vakarai vėl tikisi, kad teisingai suprato ženklus.
Į Ukrainą paleido naują raketą
Rusijos prezidentas V. Putinas ketvirtadienį patvirtino smūgį prieš Ukrainą su nauja vidutinio nuotolio raketa ir pagrasino naujomis atakomis. Vaizdo žinutėje Kremliaus vadovas kalbėjo apie naują eksperimentinę vidutinio nuotolio raketą pavadinimu „Orešnik“.
Prieš tai jau vienas JAV pareigūnas pareiškė, kas Rusija ketvirtadienį smogė Ukrainai „eksperimentine“ vidutinio nuotolio balistine, o ne tarpžemynine balistine raketa.
Pasak V. Putino, tai buvo reakcija į tai, kad JAV ir kitos Vakarų šalys leido Ukrainai naudoti ilgesnio nuotolio ginklus prieš Rusijos teritoriją. „Mes keliskart pabrėžėme, kad Vakarų išprovokuotas regioninis konfliktas Ukrainoje įgavo pasaulinio pobūdžio elementų“, – kalbėjo V. Putinas. Kartu jis naująją sistemą pavadino Maskvos atsaku į JAV planus dislokuoti vidutinio nuotolio raketas Europoje ir Ramiajame vandenyne.
Per kitas galimas atakas raketomis „Orešnik“ Rusija įspės civilius gyventojus, kad jie galėtų palikti pavojaus zoną, sakė V. Putinas.
Ukraina ketvirtadienį apkaltino Rusiją, kad ši paleido branduolinį užtaisą galinčią nešti tarpžemyninę balistinę raketą (ICBM), kuri buvo nukreipta į centrinį Dnipro miestą.
Dėl Rusijos raketos smūgio rengiamas NATO ir Ukrainos susitikimas
NATO ir Ukraina kitą savaitę Briuselyje surengs susitikimą dėl Rusijos eksperimentinės hipergarsinės vidutinio nuotolio raketos paleidimo, penktadienį pranešė diplomatai.
NATO ir Ukrainos tarybos posėdis antradienį vyks ambasadorių lygiu. Susitikimo paprašė Kyjivas po smūgio Dnipro miestui, naujienų agentūrai AFP sakė pareigūnai.
Eksperimentinė hipergarsinė vidutinio nuotolio raketa, kurią Rusija paleido į Ukrainą, neturės įtakos nei karo eigai, nei NATO paramai Kyjivui, ketvirtadienį sakė JAV vadovaujamo gynybos Aljanso atstovas.
„Šio pajėgumo panaudojimas nepakeis nei konflikto eigos, nei atgrasys NATO sąjungininkes nuo paramos Ukrainai“, – sakė atstovas Farah Dakhlallah, pavadinęs raketos paleidimą „dar vienu Rusijos atakų prieš Ukrainos miestus pavyzdžiu“.
Kinija po Rusijos hipergarsinės raketos smūgio ragina laikytis santūrumo
Kinija penktadienį dar kartą paragino visas karo Ukrainoje šalis laikytis rimties ir santūrumo.
Toks raginimas nuskambėjo po to, kai Rusija patvirtino, kad paleido eksperimentinę hipergarsinę balistinę raketą.
„Visos šalys turėtų išlaikyti rimtį ir elgtis santūriai, stengtis deeskaluoti padėtį dialogu ir konsultacijomis bei sukurti sąlygas greitoms paliauboms“, – reguliarioje spaudos konferencijoje pareiškė užsienio reikalų ministerijos atstovas Lin Jianas.
Rusijos prezidentas V. Putinas kiek anksčiau patvirtino, kad Rusija išbandė naujo tipo hipergarsinę vidutinio nuotolio raketą, kuri buvo paleista į Ukrainos Dnipro miestą. V. Putinas smūgį sudavė kaip atsaką į tai, kad Kyjivas į Rusijos teritoriją savo ruožtu paleido Vakarų tiekiamas raketas, ir užsiminė, jog naujoji raketa būsimiems smūgiams gali būti aprūpinta branduoline galvute.
V. Zelenskis ragina pasaulį reaguoti į Rusijos hipergarsinės raketos smūgį
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį paragino pasaulio lyderius reaguoti į Rusijos naujos kartos hipergarsinės raketos smūgį.
„Tai akivaizdus ir rimtas šio karo masto ir žiaurumo didinimas“, – tinkle „Telegram“ paskelbtame pranešime teigė V. Zelenskis.
Ukrainos lyderis pažymėjo, kad tai yra „galutinis įrodymas, jog Rusija tikrai nenori taikos“.
Jis taip pat sukritikavo pasaulinį atsaką ir įspėjo kitas šalis, kad jos taip pat gali tapti V. Putino taikiniais. „Pasaulis turi reaguoti. Šiuo metu nėra stiprios pasaulio reakcijos“, – kalbėjo V. Zelenskis.