„Jis įskrido tiesiai į jos kambarį“: dažnėjant Rusijos dronų atakoms – neviltis ir Ukrainos gyventojų aukos

2024 m. lapkričio 14 d. 06:13
Lrytas.lt
Vieną spalio vakarą Marija Trojanovska grįžo namo anksti, kai į jos miegamąjį pataikė Rusijos dronas. „Jis (dronas – red. past.) įskrido pro langą tiesiai į jos kambarį“, – BBC pasakojo jos motina Viktorija.
Daugiau nuotraukų (15)
Po sprogimo ji ir jos vyras Volodymyras išbėgo iš kito kambario ir pamatė, kad dukros kambarys dega.
„Bandėme gesinti, bet viskas taip stipriai degė.
Buvo neįmanoma kvėpuoti – turėjome išeiti“, – sakė ji pro ašaras.
Rusijos dronas „Shahed“ praėjusį mėnesį nužudė 14-metę M. Trojanovską jos lovoje.
„Ji mirė iš karto, o jos kūnas paskui sudegė. Turėjome ją palaidoti uždarytame karste.
Ji neturėjo jokių šansų išgyventi“, – sakė jos mama.
Masiškai didina smūgių skaičių
Rusija masiškai didina bepiločių lėktuvų smūgių skaičių Ukrainoje. Ukrainos generalinio štabo duomenimis, spalio mėn. jų buvo surengta daugiau kaip 2 tūkst. Tai – rekordinis skaičius šiame kare.
Tame pačiame pranešime teigiama, kad rugsėjį Rusija paleido 1 410 dronų, o rugpjūtį – 818. Tuo tarpu laikotarpiu tarp gegužės ir liepos Rusija iš viso paleido apie 1.1 tūkst. dronų.
Tai platesnio Rusijos pajėgų atsistatymo dalis – okupantai žengia į priekį visoje fronto linijoje. Be to, Į karą Kremliaus pusėje įsitraukė Šiaurės Korėjos kariai.
Dauguma Rusijos bepiločių lėktuvų, krintančių ant Ukrainos, yra Irano sukurti „Shahed“ tipo dronai. Jie yra varomi sraigtais, turi savitos formos sparnus ir mirtiną kovinę galvutę, įmontuotą į nosies kūgį.
Rusija taip pat pradėjo leisti netikrus bepiločius orlaivius be sprogmenų, kad suklaidintų Ukrainos priešlėktuvinės gynybos dalinius ir priverstų juos švaistyti šaudmenis.
Palyginti su raketomis, juos pagaminti yra daug pigiau, lengviau šaudyti. Jie yra skirti ukrainiečių moralės palaužimui.
Nuo lapkričio pradžios Rusijos bepiločiai lėktuvai smogė Kyjivo, Charkivo, Odesos, Nikolajevo ir Zaporožės miestams.
Sekmadienį Rusija į Ukrainą paleido 145 bepiločius lėktuvus. Pasak prezidento Volodymyro Zelenskio, tai yra rekordinis skaičius nuo visiškos invazijos pradžios.
Tą dieną Kyjivas pranešė, kad jam pavyko numušti 62 bepiločius orlaivius, o dar 67 „dingo“, t. y. juos numušė elektroninės kovos priemonės arba jie dingo iš radarų ekranų.
Susidoroja sunkiai
Pastaruoju metu Ukrainos priešlėktuvinė gynyba sunkiai susidoroja su didėjančiu dronų skaičiumi.
„Kol kas mes juos perimame. Tikiuosi, kad ir toliau juos stabdysime“, – BBC sakė Kijevo miesto karinės administracijos atstovas seržantas Michailas Šamanovas.
Pasak jo, Rusija stengiasi smogti kariniams objektams, tačiau „bendras tikslas – terorizuoti civilius gyventojus“.
Kyjivas žino, kad rusai ir toliau didins šias atakas. Būtent todėl Ukrainos vyriausybė nuolat prašo Vakarų sąjungininkų suteikti daugiau oro gynybos.
Dėl šios priežasties Ukraina taip pat nervingai laukia, kaip išrinktasis JAV prezidentas D. Trumpas imsis spręsti karo klausimus.
„Net jei priešlėktuvinė gynyba veikia gerai, ant miesto nukrenta dronų ar raketų nuolaužos. Tai sukelia gaisrus, žalą ir, deja, kartais aukų.
Kiekvieną naktį tai loterija – kur pataiko, kur numuša, kur nukrenta ir kas atsitinka“, – aiškino M. Šamanovas.
Prašo daugiau paramos
Ukrainos oro gynybos sistemas valdantis karys Vitalijus ir jo vyrai neturi stacionaraus posto. Jų ginkluotė, skirta šaudyti „Shahed“, vežama ant sunkvežimio kėbulo, todėl jie gali greitai manevruoti.
„Stengiamės stebėti, judėti, aplenkti droną, jį sunaikinti“, – portalui BBC sakė jis.
„Prieš pusmetį per mėnesį būdavo 50 dronų. Dabar jų skaičius išaugo iki 100 dronų kiekvieną naktį“, – pridūrė jis.
Jų dienos taip pat ilgėja. Kai rusai bombardavo Ukrainą raketomis, būrio vadas sakė, kad oro pavojaus signalai trukdavo apie šešias valandas.
„Dabar tai trunka apie 12 ar 13 valandų“, – sakė jis.
Vitalijus pareiškė, kad jie gali susidoroti su viskuo, kuo rusai gali juos apšaudyti, jei gaus ginklų iš Vakarų sąjungininkų.
„Mūsų vaikinai galėtų susidoroti net su 250 dronų per naktį“, – aiškino jis.
Viktorija sako, kad dabar jų gyvenimas padalytas į prieš ir po dukters žūties.
Po to, kai buvo sugriautas jų butas, jie gyvena pas draugą. Naktimis šeima miega koridoriuje, kad pasislėptų nuo nuolatinių dronų atakų.
„Žinoma, tai vargina, – sakė ji. – Bet man atrodo, kad tai žmones dar labiau supykdo, erzina ir piktina. Nes žmonės tikrai negali suprasti, ypač pastaruoju metu, tų išpuolių, per kuriuos nukenčia taikūs namai.“
„Aš visiškai nesuprantu, kodėl prasidėjo šis karas ir dėl ko, – BBC sakė Marijos tėvas Volodymyras. Kokią prasmę tai turi? Nei ekonominiu, nei žmogiškuoju, nei teritoriniu požiūriu – žmonės tiesiog žūsta.“
„Tai tik kažkokios liguistos žmonių ambicijos“, – pyko jis.
Parengta pagal BBC inf.
RusijaUkrainadronai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.