Lapkričio 11 d. FSB paskelbė vaizdo įrašą, kuriame teigė, kad atskleidė ir sužlugdė Ukrainos vyriausiosios žvalgybos valdybos (HUR) operaciją, kuria siekta užverbuoti rusų pilotą, kad šis dezertyruotų su savo orlaiviu. FSB pranešime teigiama, kad sąmoksle taip pat dalyvavo Ukrainos agentūrai talkinę „britų kuratoriai“.
Naujausio incidento vaizdo įraše FSB apklausia neįvardytą rusų pilotą, kuris sakė, kad taikinys buvo elektroninės kovos sraigtasparnis Mi-8MTPR-1. Jis sakė, kad HUR operatorius, pasivadinęs slapyvardžiu „Sergejus“, susisiekė su juo per „Messenger“ programėlę ir pasiūlė išvežti piloto šeimą ir vaikus iš Rusijos ir per Turkiją perkelti juos į Moldovą.
Interviu jis sako, kad jam buvo duoti nurodymai, kada ir kaip kirsti sieną, kad išvengtų Ukrainos priešlėktuvinės gynybos, ir kuriame aerodrome jis turėtų nusileisti lėktuvu po to, kai likusią įgulos dalį išves iš rikiuotės, juos apnuodydamas. Pilotas sako, kad tada apie sąmokslą papasakojo savo bendražygiams, o šie informavo savo viršininkus.
Nors nei vaizdo įraše, nei TASS pranešime tariamo incidento data neminima, FSB teigė, kad HUR operatoriaus pateikta žvalgybinė informacija apie Ukrainos priešlėktuvinės gynybos pozicijas leido Rusijos pajėgoms smogti smūgius kelioms pozicijoms siūlomame užgrobimo maršrute.
Atrodo, kad šis naujausias planas, jei jis iš tiesų egzistavo, yra sėkmingos 2023 m. rugpjūčio mėn. operacijos „Titmouse“ pakartojimas, kai Maksimas Kuzminovas, Rusijos 319-ojo atskirojo sraigtasparnių pulko pilotas, savo šarvuotu koviniu sraigtasparniu Mi-8 AMTSH (NATO vartojamas pavadinimas: Hip) nuskrido į Ukrainos Poltavos aerodromą.
M. Kuzminovas buvo rastas vasario mėn. nušautas automobilių stovėjimo aikštelėje pietiniame Ispanijos mieste Viljachojosoje. Gavęs Ukrainos pilietybę išgalvota pavarde, jis buvo persikėlęs į Ispaniją.
Panašus kaltinimas buvo pareikštas liepos mėnesį, kai FSB pranešė apie tariamą Ukrainos specialiųjų tarnybų bandymą užgrobti tolimojo nuotolio strateginį bombonešį Tu-22M3. Teigiama, kad prie to prisidėjo ir nenustatytos „NATO šalies specialiosios tarnybos“ nariai, kurie padėjo Kyjivui „rengti ir įgyvendinti“ operaciją.
FSB teigimu, bombonešio pilotui buvo pažadėti „pinigai ir Italijos pilietybė“ mainais už tai, kad jis nuskraidins lėktuvą į Ukrainą. Rusija teigė, kad sužlugdžiusi šį bandymą nustatė Ukrainos operatorius ir jų rėmėjus, dalyvavusius sąmoksle.
Rusijos valstybinės naujienų agentūros „Ria Novosti“ paskelbtame vaizdo įraše užfiksuota, kaip rusų pilotas stovi priešais karo lėktuvą, jo balsas pakeistas, o veidą dengia šalmas, ir jis detaliai pasakoja apie bandymą jį užverbuoti:
„Nepažįstamas žmogus parašė man per „Telegram“. Neturėdamas moralės ar etikos, jis ėmė grasinti mano artimiems giminaičiams [ir] reikalavo, kad sudeginčiau lėktuvus.
Aš viską papasakojau savo vadams. Kontaktinis asmuo net neslėpė, kad yra iš Ukrainos specialiųjų tarnybų. Jis pasiūlė man pagrobti ir pergabenti karo lėktuvą į Ukrainos teritoriją, bet ne bet kokį lėktuvą, o tolimojo nuotolio bombonešį, galintį gabenti branduolinį ginklą.“
Dėl pastarojo tariamo incidento „Kyiv Post“ susisiekė su HUR, tačiau ukrainiečių saugumo agentūra atsisakė komentuoti.
Parengta pagal „Kyiv Post“ inf.