Toks požiūris atspindi vis didėjančius sunkumus verbuojant naujus karius, kad būtų galima kompensuoti nuostolius fronte, kur karas tęsiasi jau beveik trejus metus. Visuomenėje didėja įtampa, nes kai kurie įtakingi žmonės vengia šaukimo į kariuomenę. Dėl to neseniai buvo priverstas atsistatydinti generalinis prokuroras Andrijus Kostinas.
Rytuose, kur ukrainiečių pajėgos jau gerokai susilpnėjusios, rusai aktyviai naudojasi savo kiekybine persvara. Susidūręs su vidaus iššūkiais, prezidentas V. Zelenskis stengiasi gauti daugiau ginklų ir paramos iš JAV. Tačiau pagrindinė problema šalies viduje išlieka žmogiškųjų išteklių trūkumas. Dauguma norinčiųjų tarnauti jau yra fronte, o dabar vis sunkiau užverbuoti naujų karių.
„Lengvo sprendimo nėra, – sako Europos politikos analizės centro vyresnysis mokslo darbuotojas Mathieu Boulegue. – Tai labai svarbi problema, kurios neįmanoma išspręsti be Vakarų paramos.“
Ukrainos kariuomenės verbavimas tapo sudėtingesnis dėl didelių nuostolių per praėjusių metų vasaros puolimą. Kyjivo pastangos sumažinti šaukimo į kariuomenę amžių ir įvesti griežtesnes bausmes vengiantiems šaukimo į kariuomenę patrigubino naujų rekrutų skaičių, tačiau dabar jis gerokai sumažėjo. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovas Vasilijus Rumakas sakė, kad šauktinių skaičius sumažėjo iki 20 000 per mėnesį.
Saugumo pajėgos sustiprino patikrinimus viešuose renginiuose, įskaitant „Okean Elzy“ koncertą, kurio metu prie išėjimų budėjo „Teritorinio įdarbinimo ir socialinės paramos centro“ atstovai, o tai sukėlė kai kurių piliečių pasipiktinimą. Patikrinimai taip pat buvo atliekami prie sostinės prabangios parduotuvės „Goodwine“ ir restoranų Odesoje. Kai kurie palaiko šias priemones, manydami, kad tai skatina sąžiningą mobilizaciją.
„Sąžininga mobilizacija yra tada, kai žmonės įdarbinami ne tik iš kaimų, bet ir iš miestų“, – teigė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 3-iosios oro desanto brigados vado pavaduotojas Maksymas Žorinas.
Ukrainoje mažėjant vyrų skaičiui, didėja Vakarų sąjungininkų spaudimas mažinti šaukimo į kariuomenę amžių. Tačiau Kyijvui nerimą kelia demografinė krizė, kelianti grėsmę šalies ateičiai. Parlamento nariai diskutuoja apie galimą šaukiamojo amžiaus mažinimą, tačiau tai gali dar labiau paaštrinti demografinę problemą.
„Pakeiskite mąstyseną“
Ukrainai bandant spręsti mobilizacijos ir mokymo klausimus, Kyjivas taip pat pabrėžė Vakarų paramos svarbą siekiant užtikrinti, kad kariai būtų tinkamai aprūpinti. Pasak V. Zelenskio, šiuo metu yra sukomplektuotos tik keturios iš 14 brigadų, reikalingų proveržiui pasiekti.
„Problema yra ta, ar Ukraina sugebės sukurti naujas brigadas ir kartu kompensuoti gyvosios jėgos trūkumą fronte“, – sakė karo analitikas Franzas-Stephanas Gady.
Šiuo metu mobilizacija Ukrainai yra ne tik karinis, bet ir socialinis bei politinis iššūkis. Tarp fronte esančių karių auga nepasitenkinimas dėl kai kurių piliečių vengimo atlikti tarnybą. V. Zelenskis patiria visuomenės spaudimą po virtinės korupcijos skandalų, susijusių su šaukimo į kariuomenę vengimu už kyšius.
„Tai iš tikrųjų yra vidinis priešas“, – sakė V. Zelenskis vaizdo kreipimesi, po kurio jis atleido medikų komisijas. Ukraina taip pat tikrina įmones, gavusias išlygas dėl kritinių pramonės šakų darbuotojų.
Tarp naujausių mobilizacijos proceso reformos žingsnių yra leidimas batalionams patiems verbuoti savanorius ir mokymo laikotarpio pailginimas nuo vieno mėnesio iki šešių savaičių. Šalies rytuose esančio mokymo centro instruktoriai sako, kad dauguma naujokų nėra nusiteikę kovai.
„Didžiausias iššūkis – pakeisti jų mąstyseną“, – sakė instruktorius šaukiniu „Fury“.
Rekrutų trūkumas reiškia, kad dabartinių karių demobilizacija išlieka mažai tikėtina.
„Kai visi piliečiai jausis vienodai atsakingi už šalį, galbūt kas nors pasikeis“, – teigė į šią problemą dėmesį atkreipęs karys Sergejus Gnezdilovas.
Parengta pagal „Unian“ inf.