JAV pareigūnas CNN sakė, kad šis nutekinimas kelia „didelį susirūpinimą“.
Dokumentai, datuoti spalio 15 ir 16 d., internete pradėjo plisti penktadienį po to, kai juos platformoje „Telegram“ paskelbė paskyra, pavadinta „Middle East Spectator“.
Jie pažymėti kaip visiškai slapti ir turi žymas, nurodančias, kad su jais turi susipažinti tik JAV ir jų „penkių akių“ sąjungininkės – Australija, Kanada, Naujoji Zelandija ir Jungtinė Karalystė.
Juose aprašomas Izraelio pasirengimas smūgiui Iranui. Viename iš dokumentų, kuriame teigiama, kad jį parengė Nacionalinė geoinformacinė ir žvalgybos agentūra, sakoma, kad planuose numatyta, jog Izraelis perveža šaudmenis.
Kitame dokumente teigiama, kad jo šaltinis yra Nacionalinė saugumo agentūra, ir aprašomos Izraelio karinių oro pajėgų pratybos, kuriose naudojamos raketos „oras-oras“, taip pat manoma, kad rengiamasi smogti Iranui. CNN šių dokumentų tiesiogiai necituoja ir nerodo.
JAV pareigūnas sakė, kad tyrimo metu tiriama, kas turėjo prieigą prie tariamo Pentagono dokumento. Dėl bet kokio tokio nutekinimo Federalinis tyrimų biuras (FTB) kartu su Pentagonu ir JAV žvalgybos agentūromis automatiškai pradėtų tyrimą. FTB atsisakė pateikti komentarus.
Nutekinimas įvyko itin jautriu JAV ir Izraelio santykių momentu ir neabejotinai sukels Izraelio, kuris ruošėsi smogti Iranui, atsakydamas į spalio 1 d. Irano surengta masinę balistinių raketų ataką, pyktį. Viename iš dokumentų taip pat užsimenama apie tai, ką Izraelis visada atsisakydavo viešai patvirtinti: kad šalis turi branduolinių ginklų. Dokumente teigiama, kad JAV nematė jokių požymių, kad Izraelis planuoja panaudoti branduolinį ginklą prieš Iraną.
„Jei tiesa, kad buvo nutekinti Izraelio taktiniai planai, kaip atsakyti į Irano ataką spalio 1 d., tai yra rimtas pažeidimas“, – CNN sakė buvęs JAV gynybos sekretoriaus padėjėjo pavaduotojas Artimiesiems Rytams ir į pensiją išėjęs Centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) pareigūnas Mickas Mulroy'us.
M. Mulroy'us pridūrė, kad dėl nutekintų dokumentų taip pat gali būti „apsunkintas būsimas JAV ir Izraelio veiksmų koordinavimas“. „Pasitikėjimas yra esminis santykių elementas, ir priklausomai nuo to, kaip tai buvo nutekinta, šis pasitikėjimas gali būti pakirstas“, – sakė jis.
Nacionalinio saugumo taryba perdavė CNN Nacionalinės žvalgybos direktoriaus biuro ir Pentagono komentarus. Pentagonas ir Nacionalinė geoprojektavimo ir žvalgybos agentūra atsisakė komentuoti. CNN kreipėsi į Nacionalinio saugumo agentūrą dėl komentarų.
Kitas JAV pareigūnas sakė, kad „šie du dokumentai yra blogi, bet ne baisūs. Susirūpinimą kelia tai, ar jų yra daugiau“.
Neaišku, kaip dokumentai tapo vieši, taip pat neaišku, ar į juos buvo įsilaužta, ar jie nutekinti sąmoningai. JAV jau dabar yra itin budrios dėl Irano įsilaužimo kampanijų – JAV žvalgybos agentūros rugpjūtį pareiškė, kad Iranas įsilaužė į Donaldo Trumpo rinkimų kampanijai priklausiusius dokumentus.
Apie nutekintus dokumentus šeštadienį pirmoji pranešė „Axios“.
Pernai didelis JAV žvalgybos duomenų nutekėjimas taip pat įtempė JAV santykius su sąjungininkais ir partneriais, įskaitant Pietų Korėją ir Ukrainą, po to, kai 21-erių metų oro pajėgų nacionalinės gvardijos karys socialinio tinklo platformoje „Discord“ paskelbė itin slaptą informaciją.
Parengta pagal CNN inf.