Pasak F. Fukuyamos, Ukrainos laukia derybos dėl paliaubų, o ne dėl taikos.
„Nemanau, kad sulauksime kažko panašaus į 1945 m. pergalę, kai Ukraina įžengs į Maskvą, o V. Putinas nusižudys. Tai neįvyks. Be to, manau, kad Ukrainos galimybės išlaisvinti visą teritoriją, esančią 1991 m. sienos ribose, šiuo metu yra labai sunki užduotis.
Tačiau kartu politiškai neįmanoma, kad kuris nors Ukrainos lyderis pasirašytų taikos sutartį, pagal kurią Rusijai atitektų bent metras Ukrainos žemės. Todėl manau, kad iš tikrųjų mūsų laukia derybos dėl paliaubų sąlygų, o ne dėl taikos“, – aiškino jis interviu dienraščiui „European Pravda“.
Pasak politologo, tai – labai sudėtinga užduotis. Tačiau, jo nuomone, paliaubos be Ukrainos sutikimo dėl teritorinių nuostolių yra įmanomos.
„Būtent tai, manau, yra prie ko turime dirbti. Nes, kaip jau sakiau, dabar nerealu, kad kiekvienas Ukrainos teritorijos metras bus išlaisvintas kariniu būdu“, – pridūrė F. Fukuyama.
Kartu, paklaustas, ar paliaubos nebūtų pertrauka, po kurios karas būtų atnaujintas, jis pažymėjo, kad būtent todėl Ukrainos įstojimas į NATO yra toks svarbus.
„Rusija turi būti atgrasoma nuo naujo puolimo. Juk Ukraina nesieks atnaujinti karo po paliaubų. Tai padarys Rusija“, – aiškino jis.
Tuo pat metu, pasak F. Fukuyamos, Ukraina turi galingų paskatų bet kokia kaina neatiduoti okupuotų žemių. Be to, didelė problema yra besitęsiančios Rusijos raketų atakos – ir vien stiprinti priešlėktuvinę gynybą nepakaks.
„Tai nesuteikia stabilumo. Ir jei ateityje rusai toliau paleis 100 raketų čia, 100 ten – tai nebus veiksmingos paliaubos, tiesa? Taigi reikia susitarimo, kuris lemtų tikras paliaubas tarp šalių.
O po to reikia turėti būdą, kaip sulaikyti visiško karo atnaujinimo galimybę. Ir čia labai svarbi tampa Ukrainos narystė NATO arba tam tikras narystės atitikmuo, pavyzdžiui, tvirta karinė garantija“, – savo nuomonę išreiškė F. Fukuyama.
Kaip pažymėjo rašytojas, tokios paliaubos būtų tik laikinos, tačiau jos taip pat reikštų nuolaidas iš abiejų pusių.
Todėl norint priversti Rusijos Federaciją žengti tokį žingsnį, „būtina sustiprinti skausmą, kurį Rusija ir rusai jaučia dėl šio karo. Visų pirma F. Fukuyama siūlo laikinai okupuotą Krymą paversti netinkamu Rusijos karių dislokavimui.
„Be to, visiškai pritariu Ukrainos teisei smogti į Rusijos gilumą. Rusijos civiliai gyventojai dar tikrai nepajuto karo. Taigi reikia priversti juos suvokti, kas yra karas. Tai labai svarbu“, – aiškino F. Fukuyama.
Jis pridūrė, kad Rusija niekada nesutiks nutraukti ugnies, kol nepajus, kad privalo tai padaryti. Šiuo metu nei Rusijai, nei rusams nepakanka skausmo, kad tai įvyktų.
O jei tas skausmas bus pakankamai stiprus, Rusija turės padaryti nuolaidų, net ir tuo atveju, jei diktatorius Vladimiras Putinas liks valdžioje.
„Jau dabar Rusijos kariuomenėje yra rimtas kareivių badas. Tai viena iš priežasčių, kodėl Rusija nesugebėjo iš tiesų atsakyti į Ukrainos invaziją į Kursko sritį“, – apibendrino Francis Fukuyama.
Parengta pagal UNIAN inf.