„Baisu, nežinau, ką daryti“: po kruvinų Izraelio bombardavimų – baimė ir įtampa Libane

2024 m. rugsėjo 24 d. 21:15
Lrytas.lt
Izraelio kariuomenei (IDF) smogus taikiniams, kurie, jos teigimu, buvo susiję su Libano smogikų grupuote „Hezbollah“, visame pietų Libane šeimos susikrovė daiktus ir automobiliais, sunkvežimiais ir motociklais išvyko į šiaurę.
Daugiau nuotraukų (19)
Kai kurie gyventojai portalui BBC papasakojo, kad iš Izraelio kariuomenės gavo įspėjimus telefono žinutėmis ir balso įrašais, kuriuose IDF rekomendavo palikti vietoves, esančias netoli Irano remiamos grupuotės pozicijų.
Pietuose esančiame Nabatieho mieste gyvenanti studentė Zahra Sawli BBC laidoje „Newshour“ pasakojo, kad bombardavimas buvo intensyvus.
„Prabudau 6 val. ryto nuo bombardavimo garso. Iki vidurdienio viskas pradėjo intensyvėti ir mačiau daug smūgių savo rajone.
Girdėjau daug dūžtančio stiklo“, – prisiminė ji.
Kitaip nei daugelis, ji ir tie, su kuriais mergina buvo kartu, neišėjo iš namų.
„Kur mes turėtume eiti? Daugybė žmonių vis dar įstrigę gatvėse. Daugybė mano draugų vis dar įstrigę spūstyse, nes daug žmonių bando pabėgti“, – portalui BBC sakė Z. Sawli.
Didžiulės spūstys
Įpusėjus pirmadieniui keliai į Libano šiaurę, sostinės Beiruto link, buvo užkimšti automobilių – transporto priemonės buvo įstrigusios abiejose greitkelio eismo juostose.
BBC kalbėjosi su viena penkių asmenų šeima, kuri į Beirutą atvyko vienu motociklu. Iš kaimo pietuose jie važiavo į Tripolį šiaurėje. Jie buvo išsekę.
„Ką jūs norite, kad mes pasakytume? Mes tiesiog turėjome bėgti“, – sakė vienas šeimos narys.
Antradienį Libano sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per bombardavimą žuvo 558 žmonės ir daugiau kaip 1 600 buvo sužeisti.
Ministerija teigė, kad tarp žuvusiųjų yra mažiausiai 50 vaikų. Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pranešė, kad jos per vien sekmadienį sudavė 1100 smūgių.
Tuo tarpu Izraelio pajėgų generalinio štabo vadas Herzis Halevis antradienį paskelbė, kad atakos prieš Libaną bus intensyvinamos.
Tarp sekmadienio oro atakų buvo ir oro smūgis pietų Beirute, kurio metu, IDF teigimu, buvo smogta „Hezbollah“ aukšto rango vadui.
Skambino telefonu
Beirute taip pat tvyrojo visuotinis nerimas. Žmonėms iš pietų atvykstant į sostinę automobiliais su lagaminais, prikabintais ant transporto priemonių viršaus, kai kurie miesto gyventojai išvyko patys.
Izraelis įspėjo žmones evakuotis iš rajonų, kuriuose, šalies pareigūnų teigimu, „Hezbollah“ sandėliuoja ginklus.
Izraelis taip pat išsiuntė įrašytus įspėjimus žmonėms Beiruto rajonuose, kurie nelaikomi „Hezbollah“ tvirtovėmis, įskaitant Hamrą – rajoną, kuriame įsikūrusios vyriausybės ministerijos, bankai ir universitetai.
Gavę daugiau įspėjimų palikti šį rajoną, tėvai skubėjo pasiimti vaikus iš mokyklos.
Beirute gyvenantis Issas pasiėmė savo sūnų iš mokyklos ir pasakojo naujienų agentūrai „Reuters“: „Esame čia dėl telefono skambučių“.
„Jie skambina visiems ir grasina žmonėms telefonu. Todėl mes čia atvykome pasiimti savo berniuko iš mokyklos. Situacija nedžiugina“, – sakė jis.
Kartu su žmona keliaujantis palestinietis Mohammedas kalbėjosi su BBC pakeliui iš Beiruto.
Paklaustas, ar liks sostinėje, jis atsakė: „Libane niekur nėra saugu, Izraelis sako, kad visur bombarduos. Dabar jie grasina šiam rajonui, tad kur mums eiti?“
„Baisu, nežinau, ką daryti – dirbti, grįžti namo, neįsivaizduoju, ką daryti“, – pridūrė jis.
Naujienų portalas BBC taip pat pranešė apie su žurnalistais susiekusį taksi vairuotoją, kuris pranešė apie tariamą degalų krizę.
„Į Beirutą atvažiuoja per daug žmonių, – pabrėžė jis.
Mokyklos – prieglaudos evakuotiesiems
Tuo tarpu Libano mokyklos buvo skubiai paverstos prieglaudomis iš pietų plūstantiems evakuojamų žmonių srautams. Vyriausybės nurodymu Beirute ir Tripolyje esančiose mokyklose buvo įrengtos prieglaudos.
BBC pirmadienį apsilankė vakarų Beirute esančios Bir Hasano mokyklos klasėje, kuri buvo ruošiama žmonėms, atvykstantiems iš Bekos slėnio – „Hezbollah“ tvirtovės Libano šiaurės rytuose, į kurią taip pat taikėsi Izraelis.
Klasėse buvo sukrauti čiužiniai. Pasak mokyklos darbuotojų, jos turėjo būti užpildytos jau tą pačią dieną.
Tuo tarpu Libano ligoninėms taip pat buvo nurodyta atšaukti visas planines operacijas, nes gydytojai ruošėsi aukų ir sužeistųjų bangai.
Susitaikė su smurtu
Nepaisant įtemptos ir neaiškios atmosferos Beirute, kai kurie žmonės buvo nepakantūs.
„Jei įvyks totalinis karas, mes, kaip Libano žmonės, turėtume būti kartu, nepriklausomai nuo mūsų politinių pažiūrų, nes galiausiai mūsų šalis yra bombarduojama“, – BBC sakė vienas vyras.
Kiti buvo tiesiog susitaikę su smurtu.
„Jei jie nori karo, ką mes galime padaryti? Jis mums buvo primestas. Mes nieko negalime padaryti“, – „Reuters“ sakė parduotuvės savininkas Mohammedas Sibai.
57 metų Mohamedas, gyvenantis pietiniame Beiruto priemiestyje Dahieyhe – pagrindinėje „Hezbollah“ bazėje sostinėje – BBC sakė, kad „išgyveno visus karus nuo 1975 m.“, todėl „man tai normalu“.
„Aš neišvažiuosiu, būsiu savo namuose“, – sakė jis.
Parengta pagal BBC inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.