„Neteisėtų pabėgėlių buvimas šalyje ne tik daro socialinę žalą. Jie atima iš vietinių ir darbo vietas“, – sakė vidaus reikalų ministras Eskandaras Momenis, kurį cituoja valstybinė stotis IRIB. Todėl esą planuojama neteisėtus pabėgėlius nedelsiant išsiųsti.
Talibanui 2021 m. rugpjūtį perėmus valdžią, daug afganistaniečių pabėgo į kaimyninį Iraną. JT Pabėgėlių agentūros vertinimu, čia jų yra beveik 4,5 mln. Anot Irano žiniasklaidos, pabėgėlių skaičius yra gerokai didesnis. Islamo Respublikoje esą gyvena apie 8 mln. afganistaniečių, 4 mln. – neturėdami legalaus statuso.
Didelis afganistaniečių pabėgėlių skaičius Irane praėjusiais mėnesiais sukėlė smarkius vidaus politinius debatus. Darbdaviams jie yra pigesnė darbo jėga be draudimo ir mokestinių įsipareigojimų.
Sostinėje Teherane daugelis jų dirba žemų algų sektoriuje, pavyzdžiui, mažuose prekybos centruose arba statybose. Naujoji prezidento Masoudo Pezeshkiano vyriausybė tikisi, kad po masinės deportacijos atsiras daugiau darbo vietų iraniečiams.
Besitęsiantys konfliktai, didelis skurdas ir didelis nedarbas kiekvienais metais tūkstančius afganistaniečių verčia neteisėtai kirsti sieną su Iranu ir Pakistanu.
Tačiau abi šalys, palaikančios diplomatinius santykius su Talibanu, kasmet šimtus tūkstančių žmonių ir išsiunčia. Vien tik nuo sausio iki birželio išsiųstų pabėgėlių skaičius siekė 400 000, pranešė žinių stotis „Voice of America“.
Kadangi Iranas ir Afganistanas turi 945 km ilgio sieną, kurios didžioji dalis eina per negyvenamas teritorijas, iraniečių pasieniečiams sunku užkirsti kelią neteisėtam sienos kitimui. Todėl daugelis afganistaniečių ir po deportacijos gali bet kuriuo metu grįžti į Iraną.