Tai teigiama naujoje Karo tyrimų instituto ataskaitoje (ISW), rašo „The New Voice“.
Rugpjūčio 27 d. paskelbta geolokacinė filmuota medžiaga patvirtina, kad Rusijos kariai nuo paskutinės patvirtintos pozicijos į Novohrodivkos (miestas į pietryčius nuo Pokrovsko) šiaurės vakarinę dalį palei Dubininos gatvę pasistūmėjo daugiau kaip 2 km.
Tai rodo, kad okupantai turi pozicijų ir centrinėje miesto dalyje.
ISW ekspertai pažymi, kad vienas Ukrainos karys dabar jau ištrintame „Telegram“ pranešime pranešė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos tariamai pasitraukė iš Novohrodivkos.
Rusijos valstybinė žiniasklaida ir keli Rusijos „karo vadai“ perėmė jo pranešimą ir juo pasinaudojo teigdami, kad Rusijos kariai kontroliuoja didžiąją dalį gyvenvietės.
Rugpjūčio 27 d. paskelbta papildoma geografinio vaizdo medžiaga parodė, kad Rusijos pajėgos taip pat nežymiai pasistūmėjo į pietrytinę Hrodivkos gyvenvietės dalį (į rytus nuo Pokrovsko ir į šiaurės rytus nuo Novohrodivkos) ir užėmė Kalynovą (į pietryčius nuo Pokrovsko ir į pietryčius nuo Novohrodivkos).
Rusijos „karo vadai“ taip pat teigė, kad Ukrainos pajėgos „prarado“ Marynevką (tiesiai į pietus nuo Novohrodivkos), o okupantai esą užėmė Memriko kaimą (į pietryčius nuo Novohrodivkos), nors ISW kol kas nepastebėjo vizualių Rusijos buvimo šiose gyvenvietėse įrodymų.
Kai kurie Rusijos šaltiniai taip pat teigė, kad Rusijos kariuomenė neva įžengė į pietinę Michailovkos dalį ir puola šiaurės rytinę Selydovkos dalį (gyvenvietę netoli Novohrodivkos).
Pasak ISW ekspertų, Rusijos pajėgos per kelias dienas įveikė didžiąją dalį Novohrodivkos teritorijos, o pastarųjų metų Rusijos pajėgų pažanga Pokrovsko sektoriuje buvo gana sparti. Jie daro prielaidą, kad okupantai mieliau žengia palei geležinkelio liniją Novohrodivkoje link Pokrovsko, užuot kovoję visoje gyvenvietės urbanistinėje zonoje.
ISW manymu, tokį gana spartų rusų veržimąsi į priekį Novohrodivkoje per pastarąją parą iš dalies galėjo lemti galimas ukrainiečių karių atsitraukimas iš Novohrodivkos. Tačiau Ukrainos pusė oficialiai nepatvirtino atsitraukimo.
ISW anksčiau apskaičiavo, kad Rusijos pajėgoms užimti Novohrodivką prireiks daugiau laiko. Tačiau dabar jie pripažįsta, kad šis vertinimas „pasirodė neteisingas ir buvo pagrįstas prielaida, kad Ukrainos pajėgos išlaikys pozicinę gynybą urbanizuotose Novohrodivkos teritorijose, o šiuo metu taip nėra“, rašo analitikai.
Jie primena, kad vien urbanizacija nėra savaiminė kliūtis kariuomenės judėjimui į priekį neturint pakankamų gynybos pajėgų.
ISW teigimu, Ukrainos vadovybė tikriausiai nusprendė, jog Novohrodivkos gynyba neverta galimų nuostolių. Pats Novohrodivka nėra svarbus operaciniu požiūriu miestas, tačiau jo užėmimas teoriškai atvertų rusams kelią į Pokrovską, teigia ekspertai.
Būtent Pokrovskas yra Rusijos operatyvinis tikslas šiame fronto ruože.
Tačiau Pokrovskas taip pat yra didesnis, geriau įtvirtintas ir galiausiai svarbesnis už Novohrodivką, nes jis yra pagrindinis logistikos centras Donecko srities vakarinėje dalyje.
Todėl mažai tikėtina, kad Ukrainos pajėgos pasitrauks iš Pokrovsko, neapgynusios miesto.
ISW tikisi, kad rusams teks išleisti nemažai jėgų ir įrangos, kad užimtų labiau ginamą Pokrovską, ypač jei Ukrainos karinė vadovybė nuspręs sustiprinti šį rajoną.
Tuo metu ISW prognozuoja, kad besiveržiančios Rusijos pajėgos vargu ar galės išlaikyti dabartinį žygio tempą neribotą laiką, ypač jei pradės šturmuoti patį Pokrovską.
Manoma, kad Rusijos puolamosios pastangos aplink Pokrovską galiausiai pasieks kulminaciją (puolamųjų pajėgumų išsekimo tašką – red. past.), nors šios kulminacijos laikas lieka neaiškus.
ISW ekspertai pabrėžia, kad jie nėra pasirengę prognozuoti neišvengiamos kulminacijos Pokrovsko sektoriuje – ypač atsižvelgiant į tai, kad Rusijos kariai šiuo metu didina savo judėjimo tempą šiame rajone, o Ukrainos kariai traukiasi į parengtas gynybines pozicijas į vakarus nuo Gardivkos, kurios apskritai turėtų būti palankesnės gynybai.
Vis dėlto, ISW tikisi, kad 30 tūkst. Rusijos karių perdislokavimas į Kursko sritį, apie kurį paskelbė Oleksandras Syrskis, gali galutinai pabloginti Rusijos pajėgumus mūšio lauke Ukrainoje po puolimo prie Pokrovsko.
Šiuo metu Rusijos žygį Pokrovsko link palaiko pajėgiausios Rusijos pajėgos, o Rusijos puolamosios operacijos šia kryptimi simbolizuoja platesnę Rusijos „pergalės teoriją“ Ukrainoje, kuri grindžiama lėtu ir varginančiu taktiniu žygiu.
O. Syrskis teigė, kad pasirodžius pranešimams apie daugiau kaip 30 tūkst. karių perkėlimą iš kitų Ukrainos fronto ruožų į Kursko sritį, Rusija tuo pat metu intensyvina savo veiksmus Pokrovsko sektoriuje, pastebėjo ISW.
O. Syrskio pastabos atitinka ISW nuolatinį vertinimą, kad Rusijos karinė vadovybė ir toliau teikia pirmenybę puolimui Pokrovske, o ne Ukrainos karių išstūmimui iš Rusijos Federacijos Kursko srities.
ISW anksčiau yra pažymėjusi, kad nematė jokių įrodymų, jog Rusija būtų perkėlusi prie Pokrovsko esančius dalinius į Kursko sritį.
Tačiau buvo įrodymų, kad Rusija į Kursko sritį dislokavo rezervinius dalinius ir dalinius iš nekritinių fronto zonų.
O. Syrskio pareiškimai rodo, kad Rusijos karinė vadovybė vis dar nenori perdislokuoti šiuo metu netoli Pokrovsko kovojančių karinių dalinių.
Taip pat akivaizdu, kad Rusija vadovaujasi vadovo Vladimiro Putino „pergalės teorija“, kuri numato, kad iniciatyvą turi išlaikyti Rusijos kariai, dalyvaujantys nuolatiniame, alinančiame kare, siekdami „pergudrauti“ Ukrainą ir jos partnerius.
Parengta pagal „The New Voice“ inf.