Ukrainai tęsiant sėkmingą įsiveržimą į Rusiją – keistas Kremliaus įsakymas pasienio regiono gyventojams

2024 m. rugpjūčio 22 d. 21:21
Lrytas.lt
Rusijos valdžios institucijos paragino pasienio regionų gyventojus nebesinaudoti pažinčių programėlėmis ir apriboti naudojimąsi socialine žiniasklaida, kad Ukrainos pajėgos negalėtų rinkti žvalgybinės informacijos, joms tęsiant įsiveržimą į Kursko regioną, praneša CNN.
Daugiau nuotraukų (30)
Antradienį Rusijos vidaus reikalų ministerija paskelbė šį raginimą, kuriame Briansko, Kursko ir Belgorodo sričių gyventojams, taip pat teritorijose dislokuotiems kariškiams ir policijos darbuotojams nurodė nesinaudoti „internetinėmis pažinčių programėlėmis“ ir saugotis vaizdo įrašų transliacijų iš pažeidžiamų vietų.
„Priešas aktyviai naudojasi tokiais ištekliais informacijai rinkti“, – sakoma ministerijos pranešime jos oficialiame „Telegram“ kanale.
Ukrainos kariams toliau žengiant į priekį per Rusijos teritoriją, ministerija paskelbė ilgą rekomendacijų sąrašą, patardama žmonėms neatidarinėti jokių hipersaitų iš nepažįstamų asmenų gautose žinutėse ir nesiuntinėti vaizdo įrašų iš kelių, kuriuose yra karinės technikos.
Valdžios institucijos taip pat perspėjo piliečius, kad Ukrainos pajėgos nuotoliniu būdu jungiasi prie „neapsaugotų vaizdo stebėjimo kamerų ir stebi viską – nuo privačių kiemų iki strateginės reikšmės kelių ir greitkelių“.
Kariams ir policijos pareigūnams buvo patarta pašalinti visas geografines žymas savo socialiniuose tinkluose, nes „pagal šias žymas priešas realiuoju laiku stebi socialinius tinklus ir atskleidžia tikrąją karinių ir saugumo pajėgų buvimo vietą“.
Dėl Ukrianės puolimo į Kursko sritį Rusijai sunkiai sekasi įtvirtinti savo teritoriją. Antradienį Ukrainos kariuomenės vadas Oleksandras Syrskis pareiškė, kad nuo netikėto puolimo pradžios praėjusią savaitę Ukrainos kariai per Rusijos gynybinius įtvirtinimus pasistūmėjo iki 35 kilometrų ir užėmė 93 gyvenvietes.
Daugiau kaip 121 tūkst. Kursko srities gyventojų buvo evakuoti, pirmadienį telegramoje rašė Rusijos nepaprastųjų situacijų ministerija.
Ukrainos operacijos taip pat buvo nukreiptos į Briansko ir Belgorodo sritis.
Programėlės atskleidžia slaptą informaciją
Saugumo rizika, kylanti dėl naudojimosi socialine žiniasklaida, nėra hipotetinė – yra buvę atvejų, kai kariai netyčia atskleidė slaptą informaciją naudodamiesi telefonais konflikto zonose.
Jungtinės Valstijos ir jų „Penkių akių“ žvalgybos sąjungininkės – Australija, Kanada, Naujoji Zelandija ir Jungtinė Karalystė – pernai įspėjo, kad Rusijos kariniai įsilaužėliai taikėsi į Ukrainos karių mobiliuosius įrenginius, siekdami pavogti mūšio lauko informaciją.
O kai 2023 m. bėgiodamas buvo nušautas aukšto rango Rusijos povandeninio laivo vadas, Rusijos žiniasklaida pranešė, kad į jį galėjo nusitaikyti užpuolikas, stebėjęs jį populiarioje bėgimo programėlėje „Strava“.
Karininkas Stanislavas Ržickis naudojosi viešu profiliu savo vardu, kad galėtų stebėti savo bėgimo ir važiavimo dviračiu maršrutus. Jis buvo nužudytas, kai bėgiojo vienu iš savo įprastų maršrutų.
O po Ukrainos smūgio, per kurį pernai Naujųjų metų dieną okupuotame Ukrainos Makijivkos mieste žuvo beveik 100 Rusijos karių, Rusijos gynybos ministerija pareiškė, kad „pagrindinė smūgio priežastis“ buvo tai, kad Rusijos kariai plačiai naudojosi mobiliaisiais telefonais, nors kai kurie pareigūnai suabejojo tokiu vertinimu.
Praėjusį mėnesį Rusijos valstybinė žiniasklaida TASS pranešė, kad šalies žemieji parlamento rūmai pasiūlė bausti Rusijos karius, kurie buvo pagauti naudojantys išmaniuosius telefonus kovojant Ukrainoje.
Įstatymų leidėjai siūlė, kad prie interneto prijungtų mobiliųjų telefonų, galinčių padėti identifikuoti Rusijos karius ar pajėgų buvimo vietą, nešiojimasis turėtų būti klasifikuojamas kaip „šiurkštus drausminis nusižengimas“ ir baudžiamas iki 10 dienų laisvės atėmimo bausme. Už kelis pažeidimus galėtų būti skiriama iki 15 dienų kalėjimo.
Įstatymu taip pat būtų draudžiama naudoti kitus „buitinėms reikmėms“ skirtus elektroninius prietaisus, kuriais galima daryti vaizdo ir garso įrašus ir perduoti geolokacinius duomenis.
Tačiau tai vyksta ne tik Rusijoje ir Ukrainoje. JAV gynybos departamentas 2018 m. uždraudė kariškiams naudoti geolokacijos funkcijas, paaiškėjus, kad „Strava“ ir kitos sporto sekimo programėlės gali kelti pavojų pajėgų saugumui visame pasaulyje.
Programėlė sukūrė interaktyvų šilumos žemėlapį, kuriame buvo rodomas 1 mlrd. naudotojų viešai paskelbtų aktyvumo duomenų taškų, taip netyčia atskleidžiant JAV bazių, esančių įvairiose pasaulio šalyse, buvimo vietas.
Parengta pagal CNN inf.
RusijaKursko sritisUkraina
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.