Rusijos kareiviai, iš kurių didžioji dalis – mobilizuoti kariškiai – ten laikomi prievarta, prirakinti grandinėmis ir reguliariai mušami, siekiant priversti juos grįžti į karą Ukrainoje, „Telegram“ kanalui „Astra“ sakė šaltinis, tarnavęs kariniame dalinyje 36994.
Pasak šaltinio, neteisėtam kalėjimui vadovauja kapitonas Bogdanas Romanovas, laikinai einantis dalinio vado pareigas. Kariškiai, įskaitant sunkiai sužeistus, yra laikomi buvusioje ginklų patalpoje, prižiūrimi karo policijos, be vandens ir maisto, jiems taip pat draudžiama naudotis tualetu.
Kaliniams neleidžiama atlikti medicininių apžiūrų ir kitų būtinų medicininių procedūrų, įskaitant operacijas. Tokiomis sąlygomis buvo laikomas vyras, netekęs dalies kojos, tuo tarpu medicinos padalinio vadovas žinojo, apie padėtį kalėjime, tačiau apie tai nepranešė jokioms institucijoms.
Kareiviai buvo kankinami pneumatinėmis granatomis, mažiausiai trims iš jų policijos lazda buvo sulaužyti šonkauliai, o paskui jie buvo išsiųsti atgal į frontą, kad incidentas būtų „užglaistytas“, teigia šaltinis. Kai kurių nukentėjusiųjų pavardes, taip pat pareiškimus teisėsaugos institucijoms turi „Astra“ redakcija.
Tyrimo komitetas ir prokuratūra gavo kreipimųsi dėl to, kas vyko, tačiau atsisakė iškelti baudžiamąją bylą. Vietos saugumo pareigūnai tvirtina, kad kariškiai prievarta nelaikomi, o telefonai atimami tik iš drausmę pažeidusių asmenų.
Tačiau šaltinis įsitikinęs, kad teisėsaugos pareigūnų nesidomėjimą šia situacija lemia tai, kad kapitoną B. Romanovą dengia Mulino garnizono prokuroras.
Fizinis ir psichologinis spaudimas
Tai, kad kare Ukrainoje atsisakę dalyvauti rusų kareiviai buvo kankinami tapo žinoma beveik iš karto po to, kai prasidėjo Rusijos plataus masto invazija į Ukrainą.
Dar 2022 m. liepą „The Insider“ pranešė apie specialų kalėjimą, skirtą kovoti nenorintiems kariuomenės nariams, esantį Briankoje, Luhansko srityje. Jame vyrus reguliariai mušdavo „Wagner“ kovotojai, priversdami juos grįžti į frontą.
Tuo metu „specialiajame centre“ buvo mažiausiai 130 žmonių, tačiau Gynybos ministerija ten nuolat atveždavo naujų „nusikaltėlių“.
Tuo pat metu septyni rusų samdomi kariai iš Buriatijos pranešė apie vadovybės grasinimus po to, kai parašė raportus, atsisakydami kariauti.
Visi šie kariai tarnavo 11-ojoje atskirojoje gvardijos oro desanto šturmo brigadoje. Vadai pradėjo daryti psichologinį spaudimą vyrams: jiems buvo pažadėta, kad jie bus sulaikyti, o paskui išsiųsti į „šturmo dalinį netoli Lugansko“. Vienas iš atsisakiusiųjų papasakojo apie garažą, į kurį buvo uždaromi kariai už atsisakymą dalyvauti kovoje.
Praėjusių metų balandį britų žvalgyba pranešė apie Rusijos vadovybės praktiką, kai požeminiai kalėjimai, kuriuos sudaro grotomis uždengtos duobės buvo naudojami kaip bausmė kariams už įvairius „nusižengimus“.
Kariai ir karininkai atsiduria duobėse tiek už atsisakymą dalyvauti kovinėse operacijose, tiek už tai, kad nenori pratęsti pasibaigusios sutarties su Gynybos ministerija.
Gegužės mėn. žmogaus teisių aktyvistai iš fondo „Laisvoji Jakutija“ pranešė, kad kare Ukrainoje sužeisti Rusijos kariai, atsisakę grįžti į frontą, buvo patalpinti į ikiteisminio sulaikymo centrą Jakutsko mieste, kur buvo mušami ir kankinami. Ypač vyrams buvo draudžiama naudotis tualetu. Be to, jie buvo verčiami klausytis Šamano dainos „Aš rusas“.
Balandžio mėnesį paaiškėjo, kad rusų kariai iki mirties kankino savo kolegą kariškį, Novosibirsko gyventoją Ilją Bacharevą, kai šis išvyko į frontą „taisyti savo biografijos“. Prieš tai šis vyras aštuonerius metus kalėjo už prekybą narkotikais. Pagrindinė jo motyvacija buvo reabilituotis kitų akyse ir gauti Drąsos ordiną, tačiau vietoj to jis susidūrė su tironija ir žiaurumu.
Parengta pagal „The Moscow Times“ inf.