Ukraina sunaikino dar vieną Rusijos tiltą: kas žinoma apie smūgį ir kaip tai keičia situaciją

2024 m. rugpjūčio 19 d. 10:31
Lrytas.lt
Ukraina paskelbė, kad tęsdama įsiveržimą į Rusijos Kursko regioną sunaikino antrą strateginį tiltą per savaitę. Kas žinoma apie šį smūgį ir kaip tai gali paveikti karo eigą? Apie tai praneša britų transliuotojas BBC.
Daugiau nuotraukų (26)
Sekmadienį Ukrainos kariuomenė paskelbė iš oro nufilmuotą medžiagą, kurioje užfiksuotas smūgis tiltui, kuris, kaip pranešama, yra per Seimo upę Zvanojėje.
Po kelių valandų Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmą kartą pareiškė, kad tarp karinio įsiveržimo į Kurską tikslų yra ir „buferinės zonos“, kuri sustabdytų Rusijos atakas, sukūrimas.
Ukraina jau beveik dvi savaites vykdo didžiausią puolimą Rusijos teritorijoje nuo 2022 m., kai Maskva pradėjo invaziją į Ukrainą.
„Minus dar vienas tiltas“, – Ukrainos oro pajėgų vadas generolas leitenantas Mykola Olesčiukas paskelbė socialinėje žiniasklaidoje, pridėdamas filmuotą medžiagą apie smūgį.
Generolas M.Olesčiukas pridūrė: „Ukrainos karinių oro pajėgų aviacija ir toliau tiksliais oro smūgiais atima iš priešo logistinius pajėgumus, o tai daro didelę įtaką karo veiksmų eigai.“
Vaizdo įraše matyti virš tilto augantis didelis dūmų debesis, o viena jo atkarpa atrodo sunaikinta. Neaišku, kada smūgis buvo suduotas.
Anksčiau šią savaitę Ukraina sunaikino kitą tiltą per Seimo upę netoli Gluškovo miesto. Tą tiltą Kremlius naudojo savo kariams aprūpinti.
Anksčiau kariniai analitikai buvo nustatę tris tiltus šioje teritorijoje, kuriuos Rusija naudojo savo pajėgoms aprūpinti, ir teigė, kad du iš jų buvo arba sunaikinti, arba smarkiai apgadinti, pranešė naujienų agentūra „Reuters“.
Praėjus beveik dviem savaitėms po to, kai Ukrainos kariai peržengė sieną į Rusiją, darosi aišku, kad jie planuoja pasilikti.
Ukrainos prezidentas V.Zelenskis šeštadienį sakė, kad jo kariai stiprina pozicijas Kurske ir toliau plečiasi į Rusiją.
Sekmadienį vakare sakydamas kalbą jis sakė: „Mūsų operacija Kursko srityje tebedaro nuostolių Rusijos kariuomenei ir Rusijos valstybei, jų gynybos pramonei ir ekonomikai.“
Jis pareiškė, kad „tai daugiau nei tik Ukrainos gynyba“, ir teigė, kad siekiama „sunaikinti kuo daugiau Rusijos karinio potencialo ir vykdyti maksimalius kontrpuolimo veiksmus“.
Ukrainos vadovas pridūrė, kad tai apimtų „buferinės zonos agresoriaus teritorijoje sukūrimą“, siekiant užkirsti kelią tolesniems Rusijos išpuoliams į Ukrainą.
Prezidento V.Zelenskio patarėjas Michaylo Podoliakas tvirtino, kad Ukraina nėra suinteresuota okupuoti Rusijos teritorijas, bet nori įtikinti Maskvą pradėti derybas.
Kremlius šį įsiveržimą pavadino didele provokacija ir pažadėjo duoti „deramą atsaką“.
Ukrainai vis labiau veržiantis į vakarinę Rusijos teritoriją, Rusijos pajėgos lygiai taip pat žengia į priekį Ukrainos rytuose ir pastarosiomis savaitėmis užėmė keletą kaimų.
Tai įvyko tuo metu, kai JT branduolinės priežiūros tarnybos vadovas įspėjo, kad branduolinio saugumo padėtis Zaporožės elektrinėje Rusijos okupuotoje Ukrainoje blogėja po to, kai netoli objekto perimetro buvo surengtas bepiločio lėktuvo smūgis.
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi sakė, kad tebėra „labai susirūpinęs“, ir paragino visas šalis laikytis „didžiausio santūrumo“ siekiant apsaugoti elektrinę.
Agentūra teigė, kad smūgis buvo suduotas kelyje, esančiame už objekto ribų, netoli svarbiausių vandens purkštuvų tvenkinių ir maždaug už 100 metrų nuo vienintelės likusios aukštos įtampos linijos. Karo pradžioje elektrinę užėmė Rusijos pajėgos ir ji ne kartą buvo užpulta, dėl ko abi pusės kaltino viena kitą.
Praėjusią savaitę Kijevas ir Maskva apsikeitė kaltinimais po to, kai viename iš elektrinės aušinimo bokštų kilo gaisras.
TATENA nenurodė, kas įvykdė šeštadienio smūgį, tačiau Zaporožėje dislokuota jos komanda teigė, kad žalą, atrodo, padarė sprogmenį gabenęs dronas.
„Komanda girdėjo dažnus sprogimus, pasikartojančią sunkiųjų kulkosvaidžių ir šautuvų ugnį bei artilerijos ugnį įvairiais atstumais nuo elektrinės“, – sakoma agentūros pareiškime. Jėgainė daugiau kaip dvejus metus negamina elektros energijos, o visi šeši reaktoriai nuo balandžio mėnesio yra šaltai sustabdyti.
Rusija 2022 m. vasario mėn. pradėjo plataus masto invaziją į kaimyninę šalį ir pastaruoju metu lėtai žengia į priekį užgrobdama vis daugiau teritorijų Rytų Ukrainoje.
Tačiau ji buvo sukrėsta, kai Ukrainos kariai įsiveržė į jos Kursko sritį, kur jau beveik dvi savaites stiprina pozicijas. Tūkstančiai rusų buvo evakuoti iš šios teritorijos. Tai pirmas kartas nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, kai užsienio kariai buvo Rusijos teritorijoje.
Parengta pagal BBC inf.
UkrainaRusijaKursko sritis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.