Prie kovų Kurske prisidėjo ir legendomis apipintas batalionas: buvo ir Kryme, ir Mariupolyje

2024 m. rugpjūčio 19 d. 14:28
Lrytas.lt
Prie Kursko operacijos prisijungė dar vienas gerai žinomas Ukrainos dalinys. Kaip rašo „Forbes“, vaizdo įraše matyti Ukrainos jūrų pėstininkų 501-asis batalionas – jo kariai nuplėšė Rusijos vėliavą vienoje iš regiono gyvenviečių.
Daugiau nuotraukų (1)
Kaip pažymėjo dalinys, šiuo metu mūšio lauko fronto linijoje yra apie 400 šio bataliono jūrų pėstininkų.
„Tačiau taip buvo ne visada. 501-asis batalionas turi liūdną istoriją, kai vengė mūšių. Šia prasme Kursko kampanija yra galimybė išpirkti kaltę“, – rašo „Forbes“.
Leidinyje primenama, kad šis batalionas priklausė Krymo įgulai. Tačiau rusams įsiveržus į pusiasalį ir ukrainiečių kariams traukiantis iš šios teritorijos, prie jų prisijungė tik 64 šio bataliono jūrų pėstininkai. Šimtai jų kolegų jūrų pėstininkų savanoriškai liko Kryme, faktiškai stodami rusų okupantų pusėn.
Ukrainos gynybos ministerija atkūrė 501-ąjį jūrų pėstininkų batalioną. Pirmaisiais Rusijos visiškos invazijos į Ukrainą mėnesiais šio bataliono kariai prisijungė prie Mariupolio įgulos Juodosios jūros pakrantėje.
„Rusijos kariai apgulė Mariupolį, negailestingai marindami badu ir bombarduodami miesto įgulą bei civilius gyventojus. Pagrindinė įgula, daugiau kaip 2 000 žmonių, išsilaikė tris mėnesius, galiausiai pasitraukė į plieno gamyklą „Azovstal“ ir galiausiai pasidavė 2022 m. gegužės pabaigoje, kai baigėsi maistas, šaudmenys ir vaistai“, – rašoma leidinyje.
Tačiau ir šiuo atveju, rašo „Forbes“, 501-ojo jūrų pėstininkai nebuvo vieni paskutiniųjų, kurie tęsė miesto gynybą. Jie pasitraukė balandžio pradžioje – šešiomis savaitėmis anksčiau už „Azovstal“ gynėjus. Kaip aiškinama, nesuderinę veiksmų su kaimyninėmis pajėgomis, apie 270 jūrų pėstininkų paliko savo pozicijas bei ginklus ir pateko į Rusijos nelaisvę.
„Norime išvengti aukų ir kraujo praliejimo. Man nusibodo matyti, kaip žūsta žmonės“, – po masinio pasidavimo Rusijos valstybinei žiniasklaidai sakė 501-ojo jūrų pėstininkų bataliono vyresnysis leitenantas Konstantinas Bessmertnyj.
Dėl šių veiksmų Ukrainos valdžios institucijos pradėjo tyrimą dėl neteisėto jūrų pėstininkų pasidavimo, daugiausia dėmesio skirdamos K. Bessmertnyj ir kitam aukšto rango karininkui. Per pastaruosius dvejus metus apie 20 jūrų pėstininkų grįžo į Ukrainą pasikeitus belaisviais. Tačiau dar apie 250 karių lieka Rusijoje.
Dabar Mariupolyje sunaikintas 501-asis jūrų pėstininkų batalionas vėl atkurtas su naujais karininkais ir kariais. Į kovą jis stojo 2023 m. – iš pradžių Chersono srityje, o šią vasarą buvo perdislokuotas į Charkovo sritį ginti Volčansko.
„501-asis jūrų pėstininkų batalionas praėjusią savaitę, matyt, nuvažiavo 160 km tarp Volchansko ir Kursko, nes Ukrainos invazinis korpusas išplėtė savo kontrolę už Sudžos miesto, esančio už 10 km nuo Rusijos ir Ukrainos sienos. Atvykus batalionui, invazijos pajėgas dabar sudaro kariuomenės, oro pajėgų, teritorinių pajėgų ir jūrų pėstininkų kariai“, – daro išvadą laikraštis.
Parengta pagal „Unian“ inf.
KurskasKrymasMariupolis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.