Žiniasklaida: Irano lyderis A. Khamenei davė įsakymą tiesiogiai smogti Izraeliui

2024 m. rugpjūčio 1 d. 10:30
Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei įsakė Iranui tiesiogiai smogti Izraeliui kaip atsaką už „Hamas“ politinio lyderio Ismailo Haniyeh nužudymą Teherane, praneša laikraštis „The New York Times“, remdamasis trimis Irano pareigūnais, informuotais apie šį įsakymą.
Daugiau nuotraukų (19)
A.Khamenei davė šį įsakymą per neeilinį Irano Aukščiausiosios nacionalinio saugumo tarybos posėdį trečiadienio rytą, netrukus po to, kai Iranas paskelbė apie I.Haniyeh nužudymą, laikraščiui sakė trys Irano pareigūnai, įskaitant du Revoliucinės gvardijos narius. Jie prašė neskelbti jų pavardžių, nes nebuvo įgalioti kalbėti viešai.
Iranas ir „Hamas“ dėl nužudymo apkaltino Izraelį. Izraelis, kariaujantis su „Hamas“ Gazos Ruože, nei pripažino, nei paneigė, kad nužudė I.Haniyeh, kuris buvo atvykęs į Teheraną dalyvauti naujojo Irano prezidento inauguracijoje. Izraelis jau seniai kovoja su savo priešais užsienyje, įskaitant Irano branduolinės energetikos mokslininkus ir kariuomenės vadus.
Per beveik 10 mėnesių trunkantį karą Gazos Ruože Iranas stengėsi išlaikyti pusiausvyrą, darydamas spaudimą Izraeliui, smarkiai didindamas savo sąjungininkų ir įgaliotųjų pajėgų atakas regione, tačiau vengdamas abiejų šalių tiesioginio karo.
Balandį Iranas surengė didžiausią ir atviriausią ataką prieš Izraelį per dešimtmečius trukusį priešiškumą – paleido šimtus raketų ir bepiločių lėktuvų, keršydamas už Izraelio smūgį savo ambasados kompleksui, per kurį žuvo keli Irano karo vadai Damaske, Sirijoje. Tačiau net ir šis jėgos demonstravimas buvo iš anksto numatytas, beveik visus ginklus Izraelis ir jo sąjungininkai numušė, o žala buvo nedidelė.
Dabar neaišku, kaip ryžtingai Iranas atsakys ir ar jis dar kartą sukalibruos savo puolimą, kad išvengtų eskalacijos. Irano kariniai vadai svarsto galimybę surengti dar vieną kombinuotą bepiločių orlaivių ir raketų ataką prieš karinius taikinius Tel Avivo ir Haifos apylinkėse, tačiau stengsis vengti smūgių į civilinius taikinius, sakė Irano pareigūnai. Jie sakė, kad viena iš svarstomų galimybių yra koordinuota ataka iš Irano ir kitų frontų, kuriuose jis turi sąjungininkų pajėgų, įskaitant Jemeną, Siriją ir Iraką, siekiant kuo didesnio poveikio.
A.Khamenei, kuris turi paskutinį žodį visais valstybiniais klausimais ir yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, nurodė Revoliucinės gvardijos ir kariuomenės vadams parengti puolimo ir gynybos planus, jei karas išsiplėstų ir Izraelis ar Jungtinės Valstijos smogtų Iranui, sakė pareigūnai.
Savo viešame pareiškime apie I.Haniyeh žūtį A.Khamenei davė suprasti, kad Iranas imsis tiesioginių atsakomųjų veiksmų, sakydamas, kad „keršyti už jo kraują yra mūsų pareiga“, nes tai įvyko Islamo Respublikos teritorijoje. Jis sakė, kad Izraelis sudarė sąlygas sulaukti „griežtos bausmės“.
Kitų Irano pareigūnų, įskaitant naująjį prezidentą Masoudą Pezeshkianą, Užsienio reikalų ministerijos, gvardijos ir Irano misijos Jungtinėse Tautose, pareiškimuose taip pat atvirai sakoma, kad Iranas atkeršys Izraeliui ir kad jis turi teisę gintis nuo jo suvereniteto pažeidimo.
Iranas ir jo remiamos regioninės pajėgos – „Hamas“ Gazoje, „Hezbollah“ Libane, hučiai Jemene ir daugybė sukarintų grupuočių Irake – sudaro vadinamąją „pasipriešinimo ašį“. Šių grupių lyderiai antradienį buvo atvykę į Teheraną, kur vyko M.Pezeshkiano inauguracija. I.Haniyeh buvo nužudytas apie 2 val. nakties vietos laiku, po to, kai dalyvavo ceremonijoje ir susitiko su A.Khamenei.
Nužudymas sukrėtė Irano pareigūnus, kurie apibūdino jį kaip raudonų linijų peržengimą.
Tai buvo žeminantis saugumo pažeidimas šaliai, norinčiai parodyti savo stiprybę, bet jau seniai nusivylusiai, kad nesugeba užkirsti kelio Izraeliui vykdyti slaptas operacijas savo teritorijoje, rašo „The New York Times“. Prie gėdos prisidėjo ir tai, kad I.Haniyeh buvo labai svarbus, dalyvavo kiti sąjungininkai ir kad jis buvo užpultas itin saugomuose Revoliucijos gvardijos svečių namuose tą dieną, kai sostinėje buvo sustiprintas saugumas.
Daugelis Irano vyriausybės rėmėjų ir pareigūnų piktinosi, kad nepavyko užkirsti kelio nužudymui, sakydami, kad tik keli aukšto rango saugumo pareigūnai galėjo žinoti, kur buvo apsistojęs I.Haniyeh. Kai kurie socialiniuose tinkluose rašė, kad Iranas pirmiausia turėtų apsivalyti ir užtikrinti savo aukštų pareigūnų saugumą.
„Prieš kerštą pirmiausia užtikrinkite aukščiausiojo lyderio saugumą“, – socialinio tinklo „X“ paskyroje rašė žurnalistas ir Irano vyriausybės rėmėjas Alirezas Katebi Jahromi.
Irano pareigūnai I.Haniyeh nužudymą vertina ne tik kaip oportunistinį Izraelio įvykdytą vieno iš savo priešų nužudymą, bet ir kaip jų saugumo aparato įžeidimą, kuris rodo, kad bet kuris Irano gyventojas, bet kokio lygio, gali tapti taikiniu ir būti nužudytas.
Analitikai teigė, kad Iranas mano, jog atsakomieji veiksmai yra būtini ne tik siekiant atkeršyti už I.Haniyeh nužudymą, bet ir atgrasyti Izraelį nuo kitų galingų priešų, pavyzdžiui, „Hezbollah“ lyderio Hassano Nasrallah ar „Quds“ pajėgų vado generolo Ismailo Qaani, prižiūrinčio kovotojų grupuotes už Irano ribų, nužudymo.
„Iranas greičiausiai mano, kad neturi kito pasirinkimo, kaip tik imtis atsakomųjų veiksmų, kad atgrasytų nuo tolesnių Izraelio atakų, apgintų savo suverenitetą ir išsaugotų savo patikimumą regiono partnerių akyse“, – „The New York Times“ sakė Tarptautinės krizių grupės Irano direktorius Ali Vaezas.
ajatola Ali KhameneiIranasIzraelis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.