Po rekordinių nuostolių fronte – Rusijos kirtis saviems kareiviams: atrado Trojos arklį

2024 m. liepos 30 d. 17:25
Lrytas.lt
Rusijos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo sugriežtino bausmes už asmeninį naudojimąsi interneto įrenginiais Ukrainoje kovojantiems fronto kariams. Ukrainos atvirųjų šaltinių tyrėjai teigia, kad dėl naujų apribojimų bus sunkiau analizuoti Rusijos pajėgų judėjimą.
Daugiau nuotraukų (4)
Įstatyme prietaisų, leidžiančių kariams saugoti ar siųsti vaizdo įrašus, nuotraukas ar geolokacinius duomenis internetu, turėjimas laikomas sunkiu nusikaltimu, už kurį baudžiama iki 15 parų arešto.
Juo taip pat draudžiama perduoti bet kokią informaciją, kuri gali būti panaudota identifikuojant Rusijos karius ir jų buvimo vietą.
„Įstatymo projektu siekiama užtikrinti karių ir karinių dalinių saugumą“, – Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininkas Andrejus Kartapolovas.
Pasikeitusi padėtis
Naujasis įstatymas priimtas po pranešimų, kad Rusijos kariuomenė fronte patiria rekordinius nuostolius, o Jungtinės Karalystės gynybos ministerija apskaičiavo, kad liepą ir rugpjūtį žuvusių karių skaičius kasdien viršys 1 tūkst. karių.
Didėjant nuostoliams, didėja ir karių žmonų bei motinų spaudimas, kad kariai grįžtų namo. Gegužės mėn. po retų protestų Maskvos centre Kremlius judėjimo lyderį paskelbė „užsienio agentu“.
Atvirų šaltinių tyrėjai nerimauja, kad dėl naujų taisyklių gali būti sunkiau nustatyti ir dokumentuoti Rusijos veiklą fronte.
Ukrainos OSINT agentūra „Molfar“, kasdien analizuojanti Rusijos veiklą mūšio lauke, „Politico“ sakė, kad jau kurį laiką pastebi, jog mažėja Rusijos kariuomenės socialinėje žiniasklaidoje skelbiamų duomenų.
„Visapusiškos Rusijos invazijos į Ukrainą pradžioje situacija buvo kardinaliai kitokia – socialinėje žiniasklaidoje buvo daugybė Rusijos kariškių pranešimų, kurie skelbė savo buvimo vietas ir kitą slaptą informaciją“, – „Politico“ teigė „Molfar“ tyrimų vadovas Maksimas Zraževskis.
„Tikėtina, kad įstatymas dar labiau sumažins tokio pobūdžio duomenų kiekį, tačiau kariuomenė nėra vienintelis informacijos iš mūšio lauko šaltinis. Vertingų duomenų dažnai galima rasti civilių socialinių tinklų profiliuose ar net oficialiuose šaltiniuose, pavyzdžiui, Rusijos gynybos ministerijoje“, – pridūrė jis.
„Z-blogerių“ pyktis
Šį žingsnį kritikavo ir kariuomenę palaikantys tinklaraštininkai, vadinamieji „Z-blogeriai“. Rusijos tinklaraštininkas Jegoras Guzenko „Telegram“ žinutėje teigė, kad visa kariuomenė priklauso nuo interneto įrenginių.
„Bet kaip biuro žiurkės gali tai suprasti ir žinoti? Leiskime šiems Dūmos šunsnukiams patiems kariauti“, – rašė jis.
Kitas už karą pasisakantis tinklaraštininkas Dva Mayora peikė šį žingsnį kaip rodantį pasenusį šiuolaikinės mobilizacijos supratimą.
„Jie nusprendė, kad kareivis turi kariauti negalvodamas apie savo šeimą, o mobilizuotojo šeima, kaip Antrojo pasaulinio karo kareivio ar kazoko šeima, turi didžiuotis, kad žmogus buvo mobilizuotas“, – „Telegram“ rašė tinklaraštininkė, turinti daugiau kaip 700 tūkst. sekėjų.
Naujasis įstatymas taip pat draudžia perduoti informaciją apie piliečius, pašauktus į karinius mokymus, taip pat atleistus iš kariuomenės asmenis.
RusijaUkrainaInternetas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.