Šiame šaukimo į kariuomenę testavimo centre kartu su kitais dviem Geteborge ir Malmėje šiais metais bus patikrinta 110 tūkst. paauglių, maždaug ketvirtadalis iš jų bus pakviesti į fizinius ir psichinius egzaminus, o tada trečdalis tinkamiausiųjų bus pašaukti tarnauti kariuomenėje nuo devynių iki penkiolikos mėnesių, nesvarbu, ar jie to nori, ar ne.
Tai modelis, kuriuo siekiama atkurti Švedijos kariuomenę, ištuštėjusią pasibaigus Šaltajam karui. Šalies vadovai buvo priversti apsukti savo saugumo politiką po to, kai Rusija prieš dešimtmetį aneksavo Ukrainos Krymo regioną, parodydama, kad rytuose vėl kyla grėsmė.
Į šią sistemą dėmesį atkreipia didžiosios Europos sostinės, įskaitant Berlyną, Londoną ir Amsterdamą, kur pareigūnai stengiasi rasti būdų, kaip sustiprinti savo išsekusias pajėgas.
Švedijos gynybos ministras Palas Jonsonas keliose pastarojo meto kalbose pabrėžė šaukimo į kariuomenę vertę.
„Šaukimas į kariuomenę yra pagrindinė ginkluotųjų pajėgų nuolatinio augimo sąlyga, – sakė jis per neseniai vykusią parlamento sesiją Stokholme. – Mūsų karinės organizacijos poreikiai negali būti patenkinti vien samdomu personalu.“
Į Švedijos kariuomenę pašauktų šauktinių skaičius šiais metais padvigubėjo iki maždaug 8 tūkst. nuo 4 tūkst. 2017 m., kai po septynerių metų pertraukos vėl buvo įvesta lyčiai neutrali privalomoji karinė tarnyba. Vyriausybė yra sakiusi, kad artimiausiu metu nori padidinti šį skaičių iki 10 tūkst. per metus, o sistemos konstrukcija, atrodo, leidžia prireikus išplėsti šį skaičių dar daugiau.
Švedijos kariuomenėje yra 14 850 nuolatinių karių.
Dabar esate kariuomenėje
Šis pokytis sukėlė drebulį visuomenėje, kuri daugiau kaip 200 metų nekariavo. Kartu su neseniai įvykusiu Švedijos įstojimu į NATO, karinės tarnybos pradžia privertė paauglius, kurie nebūtinai įsivaizdavo, kad jų karjeros planuose yra degalų pylimas į naikintuvus ar darbas povandeninio laivo virtuvėje, rimtai persiorientuoti.
Paskutinę savaitės dieną prie Tegeluddsvageno 29A namo laiptų artėjo nuolatinis nervingos išvaizdos aštuoniolikmečių srautas, kai kurie vieni, kai kuriuos lydėjo ne mažiau nervingai atrodantys tėvai.
Nilsas Davidas Palmaeusas, tą rytą atvykęs iš miestelio, esančio į rytus nuo Stokholmo, sakė, kad nori tarnauti šauktiniu kariu arktinėje Švedijos šiaurėje.
„Tai būtų iššūkis ir nauja patirtis, – sakė jis. – Visą gyvenimą gyvenau pietuose, todėl noriu pamatyti, koks yra gyvenimas kalnuose.“
Isabella van Leeuwen, siekianti tapti skrydžio palydove, sakė, kad ji nebuvo tokia entuziastinga.
„Turiu pradėti dirbti ir teikti paraiškas mokymosi programoms, – sakė ji. – Nenoriu būti kariuomenėje kokius metus ar ilgiau.“
Kitų Europos valstybių jaunuoliai netrukus gali pasekti šių Švedijos paauglių pėdomis.
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas prieš kelias savaites lankėsi Tegeluddsvägeno 29 ir išvyko sakydamas, kad išmoko pamokų savo gimtajai šaliai.
„Mums reikia jaunų ir gerai motyvuotų vyrų ir moterų, kurie gintų mūsų šalis, jei jų prireiktų, – sakė jis žurnalistams Stokholme. – Daug girdėjau apie Švedijos požiūrį ir jį vertinu – jūsų požiūris apima stiprias rezervines pajėgas, o Ukrainoje matėme, kad tai svarbu.“
Birželio 12 d. B.Pistoriusas pasiūlė rinktinę karinę tarnybą, orientuotą į savanorius, kaip „pirmą žingsnį“.
Pagal B.Pistoriuso planą, kurį dabar nagrinėja įstatymų leidėjai ir ministro koalicijos partneriai, visų 18-mečių vyrų – planuotojai numato, kad kasmet jų bus 400 tūkst. – bus prašoma užpildyti klausimyną. Iš jų apie 40 tūkst. bus atrinkta atlikti medicininį patikrinimą, o 10 tūkst. bus leista dalyvauti baziniuose mokymuose.
Į Tegeluddsvageno gatvę taip pat buvo nusiųsti Nyderlandų pareigūnai, o keli buvę aukščiausi Jungtinės Karalystės pareigūnai, įskaitant buvusį užsienio žvalgybos agentūros MI6 vadovą, pabrėžė, jų nuomone, Švedijos sistemos privalumus.
Jūs gavote laišką
Švedijos šaukimo į kariuomenę sistema pradedama taikyti visiems 18-mečiams (vyrams ir moterims) išsiuntus klausimyną, kuriame klausiama apie sveikatą, išsilavinimą, asmenybę, teistumą ir požiūrį į tarnybą.
Jei kariškiams patinka atsakymai ir nėra sveikatos problemų, paauglys pakviečiamas į testavimą. Atsisakiusiems atsakyti į klausimus gresia bauda arba kalėjimas.
Tuo pat metu visi yra bombarduojami informacine kampanija, kurioje pabrėžiama karinės tarnybos nauda asmeniniam tobulėjimui ir šalies visos visuomenės gynybos strategijai, vadinamai „totaline gynyba“.
„Visuotinė Švedijos gynyba skirta apsaugoti mūsų demokratiją, mūsų interesus ir teisę gyventi taip, kaip norime, – rašoma vienoje oficialioje brošiūroje. – Būdamas šauktiniu, jūs įnešate neįkainojamą indėlį į Švediją, nes prisidedate prie šios laisvės užtikrinimo.“
Kiekvienas, pakviestas į testavimą Tegeluddsvageno 29A, pradeda nuo valandą trunkančio protinių gebėjimų egzamino prie kompiuterinio terminalo. Be jokių telefonų.
Tie, kurie neišlaiko protinio testo, eina namo. Išlaikiusiųjų laukia ištvermės testas su treniruokliu ir jėgos testas su vadinamuoju „Isokai“ treniruokliu – savotiška „štanga“.
Vėmimo kibirai ant fizinio testavimo salės palangių ir lova alpstantiems žmonėms gali kelti nerimą, tačiau šūkiai ant koridoriaus sienų turėtų sustiprinti ryžtą:
„Ar galėtum tapti kitu kariuomenės vadovu?“ – rašoma viename iš jų.
„Atrask savo stipriąsias puses“, – rašoma kitame.
Po viso to kandidatų laukia nuodugnus pokalbis su psichologu ir klausos bei regos testai. Tuomet testavimas baigiamas ir potencialus šaukiamasis keliauja namo laukti, kol verbuotojai nuspręs, ar priskirti jį prie trečdalio tų, kurie tarnaus, ar prie dviejų trečdalių, kurie bus atleisti.
Šaukimą vykdantys pareigūnai kartais atsižvelgia į tai, ar jaunuolis nori tarnauti ar ne, tačiau garantijos niekada nėra.
Šaukimo į kariuomenę organizatoriai turi daugybę pareigybių, kurias reikia užpildyti tinkamais kandidatais: jiems reikia atsparių komandos žaidėjų, kurie galėtų treniruotis kaip pėstininkai Arktyje, sportininkų, kurie galėtų dirbti narais Baltijos jūroje, lanksčių technikų, kurie galėtų taisyti visų tipų variklius, ir šalto proto navigatorių, kurie užtikrintų, kad karinio jūrų laivyno laivai atplauktų ten, kur turi.
Tie, kurie bus pripažinti turinčiais lyderio potencialą, 15 mėnesių tarnauja vadovaudami kitiems karo prievolininkams. Eiliniai šaukiamieji tarnauja tik devynis mėnesius.
Prie šaukimo centro vietos paauglys Palmaeusas leidiniui „Politico“ sakė, kad sunkiausia išbandymų dieną buvo tai, kad ji buvo labai ilga ir jį išvargino.
Jis sakė manantis, kad karinė tarnyba suteikia galimybę prisidėti prie kažko svarbaus.
„Mums reikia karinės galios, ypač šiais laikais“, – pabrėžė jis.
Parengta pagal „Politico“ inf.