Paaiškino, ką reiškia griežtas V. Putino smūgis oligarchams: kad paremtų agresiją – griebiasi paskutinio šiaudo

2024 m. birželio 4 d. 08:20
Lrytas.lt
Dėl karo Ukrainoje tuštėjant Kremliaus iždui, vyriausybė stengiasi rasti naujų būdų agresijai finansuoti, praneša „Sky News“. Po beveik trijų dešimtmečių, kai dauguma rusų mokėjo tik 13 proc. mokesčių, Vladimiras Putinas ketina imtis radikalių permainų.
Daugiau nuotraukų (6)
Rusijos vadinamosios „specialiosios karinės operacijos“ ženklų Maskvoje pilna visur – nuo prie kelio esančių verbavimo skelbimų iki „Z“ tematikos suvenyrų.
Dabar atsirado dar vienas pavyzdys – siūlomas mokesčių didinimas, kuris reiškia didžiausią Rusijos mokesčių sistemos pertvarką per ketvirtį amžiaus.
Naujausia Kremliaus priemonė stengiantis padidinti invazijos finansavimą – naujas progresinis pajamų mokesčio tarifas, kuris bus skirtas turtingiesiems, taip pat padidintas pelno mokestis.
Šiuos pasiūlymus Rusijos diktatorius V.Putinas pirmą kartą pasiūlė per rinkimų kampaniją prieš savo perrinkimą kovą. Analitikai teigia, kad jis buvo priverstas imtis veiksmų.
Išlaidos gynybai viršijo 8 proc. BVP ir šiais metais suvalgo beveik trečdalį valstybės biudžeto.
„Atrodo, kad mokesčių reforma yra įrankis, kuriuo siekiama ekonomiką perkelti nuo sviesto prie ginklų“, – „Sky News“ sakė Europos politikos analizės centro nenuolatinis vyresnysis mokslinis bendradarbis Alexanderis Kolyandras.
„Valdžia jau rūpinasi ne tuo, kad žmonės gerai valgytų, o tuo, kad pagamintų daugiau ginklų“, – pridūrė jis.
Reformos žymi dramatišką nukrypimą nuo ankstesnės Rusijos vadovo mokesčių politikos.
2001 m., netrukus po to, kai pradėjo eiti pareigas, V.Putinas įvedė visuotinai taikomą fiksuotą 13 proc. tarifą, ir nuo to laiko dauguma rusų moka tą patį tarifą.
Šis žingsnis supaprastino anksčiau sudėtingą mokesčių tvarką, kurios mažai kas laikėsi, ir dėl to sėkmingai padidino pajamas, o kartu ir V.Putino populiarumą.
2021 m. buvo nustatytas didesnis 15 proc. tarifas tiems, kurie uždirba daugiau kaip 5 mln. rublių (apie 51 tūkst. eurų) per metus.
Dabar Finansų ministerija nori sumažinti 15 proc. tarifo ribą, kad jis būtų taikomas metinėms pajamoms nuo 2,4 mln. rublių (24,4 tūkst. eurų) iki 5 mln. rublių ir įvesti daugiau aukštesnių tarifų grupių.
Pajamos nuo 5 iki 20 mln. rublių (nuo maždaug 51 tūkst. iki 204 tūkst. eurų) bus apmokestinamos 18 proc., nuo 20 iki 50 mln. rublių (nuo maždaug 204 tūkst. iki 509 tūkst. eurų) – 20 proc., o virš 50 mln. rublių (virš 509 tūkst. eurų) – 22 proc.
Pagal pasiūlymus pelno mokestis taip pat padidės nuo 20 proc. iki 25 proc.
Jei Rusijos parlamentas pritars pakeitimams, jie įsigalios kitais metais ir atneš 2,6 trilijono rublių (apie 26,48 mlrd. eurų) pajamų į biudžetą, teigė vyriausybė.
„Pastaruosius dvejus metus Rusijos ekonomika veikė iš valstybės išlaidų, – aiškino A.Kolyandras. – Tai negali tęstis amžinai, nes iš esmės tai yra ateities įkeitimas. Kad ši hipoteka taptų patrauklesnė, reikia daugiau pinigų.“
Kremliaus teigimu, pokyčiai, kurie, jo tvirtinimu, yra teisingi, palies 3 proc. darbo jėgos.
Jis teigia, kad reformos turėtų išspręsti nacionalines problemas, sumažinti nelygybę ir padėti plėtoti Rusijos regionus.
Tačiau oficialioji linija Maskvos gatvėse buvo sutikta skeptiškai.
„Manau, kad jie neturi pakankamai pinigų specialiajai karinei operacijai, todėl ją ir įvedė“, – sakė Sergejus „Sky News“ Maskvoje.
Jam pritarė ir Uljana: „Nemanau, kad sąžininga apmokestinti daugiau nei 200 tūkst. (rublių per mėnesį). Tai palies tik daug dirbančius žmones.“
Iš tikrųjų Rusijos pasirinktas kelias paveiks visus Rusijoje gyvenančius asmenis, vertina „Sky News'. Tai tik naujausias poveikis, ir jis bus juntamas žmonių kišenėse.
Parengta pagal „Sky News“ inf.
RusijaVladimiras PutinasUkraina
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.