„V. Putino kantrybė trūko“: Rusijos karinės vadovybės valymu stebisi net savi

2024 m. gegužės 29 d. 13:31
Lrytas.lt
Praėjus kelioms savaitėms po to, kai Rusijos vadovas Vladimiras Putinas atleido ilgametį gynybos ministrą Sergejų Šoigu, Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) iškėlė ne vieną aukšto lygio korupcijos bylą. Jos iškeltos buvusio ministro pavaduotojui ir departamentų vadovams, o daugelis informantų tai vadina gynybos ministerijos valymu, praneša britų leidinys „The Guardian“.
Daugiau nuotraukų (8)
Vietoj S. Šoigu paskirtas technokratas ekonomistas Andrejus Belousovas, kuris turi įpareigojimą sumažinti korupciją gynybos ministerijoje. Kita jo užduotis yra racionalizuoti karinę gamybą ilgam karui prieš Ukrainą, kurį daugiausia gali nulemti pramonės produkcija.
Manoma, kad būtent S. Šoigu pasitraukimas ir jo apsaugos praradimas leido FSB, Rusijos saugumo departamentui, atsakingam už vidaus tyrimus, nušalinti įtakingus pareigūnus. Jų valdžia buvo laikoma kaip galinti turėti įtakos tam, kaip Rusija tvarkysis su karu Ukrainoje, teigė buvę gynybos ir Kremliaus pareigūnai, buvę karininkai ir užsienio stebėtojai.
„FSB pagaliau gavo į kaulus gynybos ministerijoje ir generaliniame štabe“, – „The Guardian“ sakė buvęs Jungtinės Karalystės gynybos atašė Maskvoje kapitonas Johnas Foremanas. Jis teigė manantis, kad areštai gali tęstis ir toliau, nes „V. Putino kantrybė pagaliau išseko“.
„S. Šoigu ir V. Gerasimovas buvo tarsi amortizatoriai, bet dabar V. Putinas nusprendė, kad turi kažką daryti, – kalbėjo jis. – S. Šoigu visą savo kadenciją FSB laikė atokiau nuo ministerijos, buvo labai mažai areštų. Kai tik FSB į tave įsikanda, kas žino, kaip toli jie nueis.“
Per visą karo Ukrainoje laikotarpį S. Šoigu ir V. Gerasimovas sulaukė karo šalininkų kritikos dėl kariuomenės nesėkmių ir nesugebėjimo išnaikinti ginkluotosiose pajėgose paplitusios korupcijos. Praėjusią vasarą šis nepasitenkinimas pasiekė viršūnę, kai karinės grupuotės „Wagner“ įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas inicijavo nesėkmingą sukilimą prieš kariuomenės vadovybę.
Rusijoje tarpžinybinis susipriešinimas yra labai gilus, o S. Šoigu nušalinimas galėjo suteikti FSB ir Tyrimų komiteto tyrėjams galimybę nutraukti baudžiamąsias bylas, iškeltas aukščiausiems pareigūnams, siekiant paaukštinimo ir pagyrimo.
„Bet kurio tyrėjo svajonė – į kalėjimą pasodinti tikrą ir gyvą gynybos ministro pavaduotoją, tai šaunu, tai gyvenimo svajonė, – kalbėjo vienas buvęs Kremliaus pareigūnas. – Už tai gauni naujus epoletus (antpečius), paaukštinimą, kokį nors apdovanojimą. Už tai gali užsitarnauti reputaciją.“
Aukšto lygio baudžiamojo persekiojimo atveju, pasak pareigūno, V. Putinas tikriausiai bus informuotas prieš pareikalavimą suimti. Tačiau pareigūnas pridūrė, kad mažai tikėtina, jog korupcijos bylas inicijuoja pats Kremlius.
Per mėnesį dėl kaltinimų korupcija buvo suimti keturi aukščiausio rango gynybos pareigūnai. Tai buvo didžiausias susidorojimas gynybos ministerijoje per pastaruosius metus. Valymas prasidėjo balandžio 23 d., kai buvo suimtas gynybos ministro veteranas, gynybos viceministras Timūras Ivanovas, įtariamas kyšio paėmimu.
Kremlius ketvirtadienį paneigė bet kokias užuominas apie susidorojimą gynybos ministerijoje.
„Kova su korupcija yra nuoseklus darbas, – ketvirtadienį žurnalistams pabrėžė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. – Tai nėra kampanija, tai nuolatinis darbas.“ T. Ivanovas buvo ilgametis S. Šoigu patikėtinis ir globėjas. Manoma, kad jo sulaikymas padėjo pagrindą S. Šoigu atleidimui iš pareigų.
Per kelias savaites buvo sulaikyti dar keli aukšto rango pareigūnai. Tarp jų buvo ministerijos personalo departamento vadovas Jurijus Kuznecovas ir Rusijos generalinio štabo komunikacijos departamento vadovas Vadimas Šamarinas.
Praėjus kelioms valandoms po V. Šamarino sulaikymo ketvirtadienį, Rusijos tyrimų komitetas taip pat pranešė, kad sulaikytas dar vienas gynybos ministerijos pareigūnas – Vladimiras Verteleckis, vadovavęs ministerijos valstybinių gynybos pirkimų departamento skyriui.
Kremlius anksčiau šį mėnesį paskelbė, kad aukščiausias Rusijos generolas, Generalinio štabo viršininkas V. Gerasimovas, išsaugos savo postą. Kita vertus, jo tiesioginio pavaduotojo V. Šamarino suėmimas gali susilpninti generolo poziciją karinėje hierarchijoje.
„V. Gerasimovo atleidimo tikimybė išaugo. Dabar parduočiau savo akcijas“, – sakė J. Foremanas.
Buvusio gynybos pareigūno manymu, areštai rodo, kad jėgų pusiausvyra pasikeitė Rusijos saugumo tarnybų naudai, o jos kariuomenė atrodo sutrikusi.
„FSB kontržvalgybos operacijų departamentas (1-asis skyrius) tampa vis galingesnis. Šiuo metu jie laiko visas kortas ir kelia daugiau spaudimo“, – kalbėjo pareigūnas, glaudžiai dirbęs su T. Ivanovu ir S. Šoigu.
„Ne A. Belousovo atėjimas nulėmė valymus, o S. Šoigu ir jo stipriųjų išteklių pasitraukimas, – nurodė pareigūnas. – S. Šoigu galiausiai buvo silovikas (saugumo elito narys) ir turėjo jų palaikymą.“
Rusijos prokurorai taip pat ėmėsi persekioti aukšto rango generolą, geriausiai žinomą dėl savo kritikos S. Šoigu ir V. Gerasimovui.
Generolas majoras Ivanas Popovas, vadovavęs 58-osioms Jungtinėms ginkluotosioms pajėgoms, praėjusią vasarą sakė, kad buvo atleistas iš darbo po to, kai išreiškė nepasitenkinimą mūšio lauke. Pavyzdžiui, kad trūksta atsakomosios ugnies, o kariuomenė žūsta ir yra sužeidžiama dėl ukrainiečių atakų.
I. Popovas, Rusijos žiniasklaidos teigimu, buvo kaltinamas 100 mln. rublių (apie 1,03 mln. eurų) vertės metalo vagyste, o antradienį buvo suimtas ir patalpintas į kardomojo kalinimo įstaigą.
Buvęs Rusijos oro pajėgų leitenantas Glebas Irisovas, kuris iš kariuomenės pasitraukė 2020 m., nurodė, kad prieš areštus kalbėjosi su FSB šaltiniu. Remiantis juo teigiama, kad valymą gynybos ministerijoje daugiausia paskatins jos nesėkmės Ukrainoje.
„Vadovaujant S. Šoigu gynybos ministerijai didelę įtaką darė jo asmeninis tinklas, – sakė G. Irisovas. – Nuo vyresniųjų vadų iki žemesnio rango darbuotojų, svarbiausius postus užėmė S. Šoigu parinkti asmenys – draugai arba draugų draugai. Jis net sukūrė daugybę pavaduotojų pareigybių specialiai savo sąjungininkams.“
Tarp jų buvo ir S. Šoigu meilužė, kuri vadovavo bendrovėms, uždirbusioms milijonus eurų iš sutarčių su gynybos ministerija.
G. Irisovas pasakojo, kad kariuomenėje nuolat aptikdavo nekokybiškos įrangos, įskaitant lemputes – jos lydėsi viršgarsiniu greičiu skrendant moderniu Rusijos oro gynybos naikintuvu Su-35. Taip pat nekokybiškus sunkvežimius ir oro gynybos sistemas, negalinčias numušti šiuolaikinių bepiločių orlaivių. Jis teigė, kad iš dalies tokie trūkumai atsirado dėl korupcijos, atsiradusios S. Šoigu valdymo laikotarpiu.
„Bendra kariuomenės kokybė nukentėjo, nes lėšos buvo nuolat iššvaistomos, – pabrėžė jis. Karinės pratybos dažnai egzistavo tik popieriuje, nes skirti pinigai buvo išvagiami.“
Parengta pagal „The Guardian“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.