Airijos lyderis pranešė, kad jo šalis pripažins Palestinos valstybę, tačiau nenurodė konkrečios datos, kai Norvegijos ir Ispanijos lyderiai pareiškė, jog jų šalys tai padarys gegužės 28 d.
Norvegijos premjeras Jonas Gahras Store apie tai paskelbė Osle, Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas – Madride, o Airijos premjeras Simonas Harrisas – Dubline.
Izraelis iš karto paskelbė, kad atšaukia savo pasiuntinius Airijoje ir Norvegijoje „skubioms konsultacijoms“.
„Šiandien siunčiu Airijai ir Norvegijai aiškią žinutę: Izraelis to neignoruos“, – pareiškime sakė užsienio reikalų ministras Israelis Katzas ir pridūrė, kad tokių pat veiksmų planuoja imtis ir dėl Ispanijos ambasadoriaus.
Izraelio užsienio reikalų ministerija kiek anksčiau socialiniame tinkle „X“ pasidalino Airijai adresuota vaizdo žinute, kurioje perspėjama, kad, „pripažindami Palestinos valstybę, rizikuojate būti paversti Irano ir „Hamas“ marionete“, ir priduriama, jog toks žingsnis „tik pakurstytų ekstremizmą ir nestabilumą“.
Izraelis yra sakęs, kad planai pripažinti Palestinos valstybę yra „apdovanojimas už terorizmą“, kuris sumažins tikimybę derybų kelių išspręsti karą Gazos Ruože, kuris prasidėjo spalio 7 d., kai „Hamas“ smogikai įsiveržė į Pietų Izraelį.
„Vienintelė alternatyva“
Tačiau Norvegija, kuri bėgant metams atliko svarbų vaidmenį Artimųjų Rytų diplomatijoje ir dešimtojo dešimtmečio pradžioje surengė Izraelio ir palestiniečių taikos derybas, po kurių buvo pasirašyti Oslo susitarimai, savo ruožtu pažymėjo, kad pripažinimas yra reikalingas norint paremti nuosaikius balsus Gazos karo akivaizdoje.
„Turime išsaugoti vienintelę alternatyvą, kuri siūlo politinį sprendimą tiek izraeliečiams, tiek palestiniečiams: dvi valstybės, taikiai ir saugiai gyvuojančios viena šalia kitos“, – kalbėjo J. G. Store.
„Tai galiausiai galėtų leisti atnaujinti procesą siekiant dviejų valstybių sambūviu pagrįsto sprendimo ir suteikti jam naują postūmį“, – pridūrė jis.
Tuo metu Ispanijos premjeras P. Sanchezas parlamente Madride sakė: „Kitą antradienį, gegužės 28 d., Ispanijos Ministrų kabinetas patvirtins Palestinos valstybės pripažinimą“. P. Sanchezas pridūrė, kad jo kolegos iš Izraelio Benjamino Netanyahu „skausmo ir naikinimo“ politika Gazos Ruože kelia „pavojų“ dviejų valstybių sambūviu pagrįstam sprendimui.
O Airijos premjeras S. Harrisas pasidžiaugė „istorine ir svarbia diena Airijai ir Palestinai“.
Oficialus Palestinos valstybės pripažinimas jau kelis dešimtmečius laikomas galinčiu užbaigti taikos procesą tarp palestiniečių ir izraeliečių.
„Hamas“ reakcija
Palestiniečių smogikų grupuotė „Hamas“ ir Palestinos išsivadavimo organizacija (PIO) trečiadienį palankiai įvertino trijų Europos šalių – Airijos, Norvegijos ir Ispanijos – sprendimą pripažinti Palestinos valstybę.
„Laikome tai svarbiu žingsniu link mūsų teisės į mūsų žemę patvirtinimo“, – pareiškime nurodė „Hamas“ ir paragino „viso pasaulio šalis pripažinti mūsų teisėtas nacionalines teises“.
Tuo metu PIO, kuri tarptautiniu mastu laikoma vienintele teisėta palestiniečių atstove, kalbėjo apie „istorinį“ sprendimą.
Airijos, Norvegijos ir Ispanijos žengti žingsniai yra „istorinės akimirkos, kai laisvasis pasaulis triumfuoja dėl tiesos ir teisingumo“, socialiniame tinkle „X“ teigė PIO vykdomojo komiteto generalinis sekretorius Husseinas al-Sheikhas.