Fronto linijos ties Charkovu analizė: ką reiškia nuožmios Kremliaus atakos ir ką atskleidžia Ukrainos vadų žodžiai

2024 m. gegužės 16 d. 14:37
Lrytas.lt
Penktadienį Rusija pradėjo naują puolimą Charkovo srityje ir toliau spaudžia visą kontakto liniją – situacija fronte tampa vis prastesne. Apie tai byloja kintanti Ukrainos karių ir pareigūnų kalba, vartojama kasdien atsinaujinančiuose pranešimuose.
Daugiau nuotraukų (18)
Ukrainiečiai naudoja tokias frazes, kaip „vyksta gynybinė kova“, „žymiai pablogėjo“, Rusijos „taktinė sėkmė“.
Anot CNN, staigus Kijevo vadovybės retorikos trajektorijos pokytis apibūdina sunkią padėtį, kurioje atsidūrė Ukraina. Rusija ne tik lėtai žengia į priekį vienoje vietoje – atrodo, kad ji žengia į priekį keturiose fronto pozicijose. Kremlius žino, kad turi ribotą laiką pasiekti taktinių laimėjimų. Maždaug po mėnesio 61 mlrd. dolerių JAV karinė pagalba pradės virsti ginklais, kurių labai reikia ukrainiečiams.
Atrodo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas meta viską ką gali, žinodamas, kad ateinančią vasarą jo pajėgoms kova greičiausiai bus tik dar sunkesnė.
Puolimas šiaurėje
Labiausiai nerimą kelia šiaurinė fronto dalis netoli Charkovo – antro pagal dydį Ukrainos miesto, rašo CNN. Rusijos pajėgos kirto sieną daugelyje vietų ir teigia užėmusios devynis kaimus – pasistūmėjimas 5–7 km. atstumu yra ko gero sparčiausias jų judėjimas į priekį nuo pirmųjų karo dienų.
Rusija metė penkis batalionus į pasienio miestą Vovčanską, pranešė Ukrainos pareigūnai – savaitgalį gyvenvietė smarkiai nukentėjo nuo oro antskrydžių.
Kai kurie karo tinklaraštininkai tikina, kad pavojus gresia ir Lypčių miestui, o iš ten Rusijos pajėgos gali artilerija smogti Charkovui.
Tai – košmaras Ukrainai dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, prieš 18 mėnesių, kontrapuolimo metu, ukrainiečiai atsiėmė šias teritorijas iš Rusijos pajėgų, tačiau akivaizdžiai nesugebėjo pakankamai sutvirtinti teritorijos gynybos.
Antra, Rusija gali vėl susaistyti per daug ištemptą Ukrainos kariuomenę nuolatiniu ir žiauriu spaudimu Charkovui, žiauriai apšaudydama didžiulį miesto centrą.
Be to, likusi fronto dalis, kur pažangą Charkovo regione atspindi senos, varginančios kovos, staiga sulaukė sėkmingų Rusijos puolamųjų operacijų.
Tokie pokyčiai kare turėtų kelti didžiausią Kijevo susirūpinimą, nes tai rodo koordinuotą siekį veržtis visomis kryptimis ir palikti Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui sunkų pasirinkimą, kur siųsti ribotus išteklius ir ką galiausiai paaukoti.
Situacija blogėja kasdien
Judant į pietus nuo Charkovo, arčiau Bachmuto, intensyviai spaudžiamas Časiv Jaro miestas – tai vertingos aukštumos, esančios dviejų pagrindinių Ukrainos miestų regione – Kramatorsko ir Slovjansko, kurie vasarą gali tapti Maskvos puolimo taikiniais.
Situacija kiek toliau į pietus esančiose Netailovės ir Krasnohorivkos gyvenvietėse rodo, kad Rusijos pajėgos įsitvirtino į vakarus nuo Avdijivkos ir kelia grėsmę kitam svarbiam mazgui – Pokrovskui. Jei Ukraina atsitrauks šiame regione gali kilti pavojus, kad Kijevo valdžia Donecko srityje gali būti apribota.
Ukrainos karinės analizės grupė „Deep State Map“ pranešė, kad pietiniam Verbovės kaimui iškilo didesnė grėsmė – tai vienas iš minimalių laimėjimų, pasiektų per praėjusių metų vasaros kontrpuolimą.
Šiuo metu visos naujienos iš fronto yra blogos, o tai yra vis didėjanti nelaimė Kijevui, svarsto CNN.
Ukrainos retorinis atsakas buvo iškalbingas – šalies vadovai atvirai pasisakė, kad situacija yra labai bloga. Atrodo, kad Kijevas keičia karo vadus, o tai mūšio įkarštyje be desperatiškos priežasties nėra daroma, priduria CNN.
Ukraina yra kritikuojama, kad per pastaruosius metus ukrainiečiams nepavyko parengti ir sutvirtinti šiaurinių pasienio regionų. Fronto linijos dalyje, kur nevyksta aktyvūs mūšiai įtvirtinimai atrodo nepakankami arba jų visai nėra. Gali būti, kad Kijevas praėjusią vasarą taip tikėjo savo kontrpuolimu, kad nesugebėjo susimąstyti apie atsarginį planą šiai vasarai.
Didesnė Kijevo problema – pasaulinis dėmesys. Neatrodo, kad įtempti Europos ministrų pareiškimai ir net aukštų Joe Bideno administracijos pareigūnų vizitai gali pralaužti nuomonę, jog pagalba Ukrainai yra strateginis vertybių sprendimas, o ne tai, ko aktyviai reikalauja jų visuomenė.
Šis konfliktas tampa karu, kurį pasaulis norėtų užmiršti – jį nustumia į šalį Artimųjų Rytų siaubas – būtent tada, kai jo baigtis yra pavojingiausia ir gyvybiškai svarbi Europos saugumui, aiškina CNN.
Savo ruožtu V. Putinas pertvarkė dalį savo kabineto narių – gynybos ministrą Sergejų Šoigu perkėlė į labiau procedūrines Nacionalinės saugumo tarybos vadovo pareigas, o ankščiau šias pareigas užėmęs Nikolajus Patruševas tapo Kremliaus šeimininko padejėju.
S. Šoigu vietą užims buhalteris Andrejus Belousovas, tačiau tai nebūtinai reiškia atpildą už nesėkmę ar persitvarkymą – tie patys seni politikai vis dar skiriami į aukštus postus. Anot CNN, tai reiškia, kad Maskva ruošiasi ilgesniam konfliktui.
Priešingai vyksta Vakaruose, kur dėl Kongreso veiklos sutrikimų, sustabdžiusių JAV 61 mlrd. dolerių paramą, jau buvo padaryta žala Ukrainos karinėms pastangoms.
Savo ruožtu Europa kalba apie tai, kad kompensuos šį atotrūkį, bet ji negali to padaryti. O Vašingtonas dabar bus rinkiminės agitacijos sūkuryje – kaip tik tuo metu, kai Kijevui labiausiai reikia amerikiečių pagalbos.
Naujienos nėra tik blogos – jos kasdien blogėja. Po pavasario žemė fronto linijose džiūsta, todėl prasideda puolimo sezonas, o Rusija įgijo tokį pagreitį, kokio nematėme dar nuo 2022 m. kovo mėn.
Paruošta pagal CNN inf.
UkrainaRusijaSlovjanskas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.