D. Cameronas, kadaise ėjęs JK užsienio reikalų ministro pareigas, pasakė, kad šalys privalo imtis griežtesnių veiksmų, kad apsaugotų savo interesus nuo naujų grėsmių, įskaitant tas, kurias kelia Rusija ir Iranas.
„Dalyvaujame valios mūšyje. Mes – Britanija ir mūsų sąjungininkai ir partneriai visame pasaulyje – turime parodyti, kad mūsų priešai klysta“, – pridūrė jis.
Savo kalboje, pasakytoje Nacionalinio kibernetinio saugumo centre Londone, D. Cameronas paragino NATO šalis gynybai skirti daugiau nei prieš dešimtį metų nustatytas dviejų procentų normatyvas.
Jis paragino 32 nares vienijančio Vakarų gynybos aljanso šalis priešus „nurungti konkurencinėje kovoje, įveikti bendradarbiavimo ir naujovių diegimo srityje“.
„Iki artėjančio NATO viršūnių susitikimo visos sąjungininkės privalo parodyti, kad laikosi plano ir vykdo 2014 m. Velse prisiimtą įsipareigojimą gynybai skirti du procentus.
O po to turime kuo skubiau visoms NATO sąjungininkėms nustatyti naują 2,5 proc. gairę.“
Praėjusį mėnesį JK vadovas Rishi Sunakas vizito Lenkijoje metu paskelbė, kad Londonas iki 2030 m. padidins gynybai skiriamų išlaidų sumą iki 2,5 proc. BVP.
Jo teigimu, už visame pasaulyje didėjančias grėsmes yra atsakinga „autoritarinių valstybių ašis“, kuriai priklauso Rusija, Iranas, Šiaurės Korėja ir Kinija.
D. Camerono teigimu, JK turi investuoti į senuosius aljansus, įskaitant turtingiausių pasaulio šalių Didįjį septintuką ir „Penkių akių“ žvalgybinės informacijos tinklą, kuriame taip pat dalyvauja Jungtinės Valstijos, Australija, Kanada ir Naujoji Zelandija.
Tačiau jis pridūrė, kad Britanija taip pat turi steigti naujas partnerystes, tokias, kaip su JAV ir Australija po „Brexito“ įkurtas aljansas AUKUS.
„Padėtis pasaulyje darosi sudėtingesnė ir mes turime tapti griežtesni. Jei neteisėta V. Putino invazija mus ko ir išmokė, tai dabar turėtume žinoti, kad, darydami per mažai ir per lėtai, agresorių tik paskatinsime nesustoti“, – kalbėjo jis.
„Turime būti tvirtesni ir griežtesni“, – pridūrė jis, paragindamas Britaniją ir Vakarus atrasti „drąsos imtis veiksmų“.
D. Cameronas, iš ministro pirmininko pareigų atsistatydinęs 2016 m., po to, kai britai nubalsavo pasitraukti iš Europos Sąjungos, praėjusių metų lapkritį vėl išniro iš politinių džiunglių ir R. Sunako buvo paskirtas užsienio reikalų sekretoriumi.
Per tą laiką jis daug keliavo po pasaulį, didindamas JK autoritetą pasaulio arenoje.
D. Cameronas pastebėjo, kad nuo tada, kai paskutinį kartą ėjo oficialias pareigas, pasaulis tapo pavojingesnis ir tą ypač lėmė piktybinė užsienio veikėjų įtaka.
JK kaltina Kiniją ir Rusiją kišantis į jos vidaus reikalus, o šią savaitę Londonas pareiškė išsiųsiąs rusų karinį atašė iš šalies, mat šis „viešai neprisipažino esąs karo žvalgybos pareigūnas“.
Jungtinė KaralystėDavidas CameronasNATO (Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacija)
Rodyti daugiau žymių