JAV kruopščiai ruošėsi Rusijos branduoliniam smūgiui Ukrainoje: matė rimtų ženklų, kad tai įvyks

2024 m. kovo 10 d. 20:24
Lrytas.lt
2022 m. pabaigoje JAV pradėjo rimtai ruoštis galimam Rusijos branduoliniam smūgiui Ukrainoje, kuris būtų pirmoji branduolinė ataka nuo tada, kai JAV prieš beveik aštuoniasdešimt metų numetė atomines bombas ant Hirošimos ir Nagasakio, CNN atskleidė du aukšto rango administracijos pareigūnai.
Daugiau nuotraukų (16)
JAV prezidento Joe Bideno administracija buvo ypač susirūpinusi, kad Rusija gali panaudoti taktinius arba karinius branduolinius ginklus, sakė pareigūnai. Kartu leidinyje pažymima, kad „nenumatytų aplinkybių“ atvejui ruošiamasi beprecedenčiu lygiu.
CNN rašo, kad išvadą dėl branduolinės atakos pavojaus „lėmė ne vienas rodiklis, o įvykių, analizės ir, svarbiausia, labai jautrių naujų žvalgybos duomenų visuma“.
Kaip sakė vienas administracijos pareigūnas, susirūpinimas „nebuvo tik hipotetinis“.
„Turėjome planuoti, kad būtume geriausioje padėtyje tuo atveju, jei šis dabar neįsivaizduojamas įvykis iš tikrųjų įvyktų“, – sakė šaltinis.
Pažymima, kad nuo 2022 m. vasaros pabaigos iki rudens JAV nacionalinio saugumo taryba surengė keletą posėdžių, kuriuose buvo rengiami veiksmų planai, jei būtų labai aiškių požymių, kad rusai ketina pulti branduoliniais ginklais.
Kaip nurodo CNN, Rusija gali svarstyti galimybę suduoti taktinį branduolinį smūgį kaip priemonę atgrasyti nuo tolesnių nuostolių okupuotose Ukrainos teritorijose, taip pat nuo bet kokio galimo išpuolio prieš pačią Rusijos Federaciją.
Leidinys primena, kad tuo pat metu Rusijos propagandos mašina skleidė klastotę apie „Ukrainos purviną bombą“, kuri, kaip baiminosi JAV pareigūnai, gali būti panaudota kaip priedanga Rusijos branduolinei atakai.
Be to, pažymima, kad Vakarų žvalgybos agentūros gavo informacijos, jog tuo metu tarp Rusijos pareigūnų vyko derybos, kuriose buvo atvirai kalbama apie branduolinį smūgį.
Tačiau Jungtinės Valstijos niekada nebuvo gavusios žvalgybinės informacijos, kuri rodytų, kad Rusija ėmėsi veiksmų mobilizuoti savo branduolines pajėgas tokiai atakai įvykdyti, rašo CNN.
Tačiau JAV pareigūnai nebuvo įsitikinę, kad sužinos apie pasirengimą smūgiui taktiniais branduoliniais ginklais, priduria leidinys: „Skirtingai nuo strateginių branduolinių ginklų, kurie gali sunaikinti ištisus miestus, taktiniai arba kariniai branduoliniai ginklai yra pakankamai maži, kad būtų galima juos tyliai perkelti, ir jie galėtų būti paleisti iš įprastinių sistemų, jau dislokuotų Ukrainos mūšio lauke.“
Branduolinės atakos grėsmė, kaip pažymi CNN, sumažėjo, nes karas „įžengė į santykinio sąstingio laikotarpį“, tačiau Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės išlieka budrios.
Ekspertų duomenimis, šiuo metu Rusijos Federacija iš viso turi 5580 branduolinių kovinių galvučių, tačiau iš jų tik 1710 vienetų yra dislokuoti kovinėje tarnyboje įvairių tipų nešėjuose.
Tuo pat metu dar 2670 kovinių galvučių iš „aktyvaus“ Rusijos branduolinio arsenalo šiuo metu yra rezerve, o dar 1200 vienetų yra pasibaigusio galiojimo kovinės galvutės, kurių Rusija dar nesunaikino ir toliau laiko savo saugyklose.
JAVCNNbranduoliniai ginklai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.