Po 2022 m. vasario mėn. prasidėjusios pilno masto Rusijos invazijos į Ukrainą, Kijevui į pagalbą buvo skubiai atgabenti „Starlink“ terminalai, kurie buvo gyvybiškai svarbūs Ukrainos ryšių palaikymui mūšio lauke. Pasirodžius šiai informacijai, JAV įsikūrusi bendrovė „Starlink“ pranešė neturinti jokių verslo reikalų su Rusijos vyriausybe ar kariuomene.
„Užfiksuoti atvejai, kai rusų okupantai naudojo „Starlink“ duotus įrenginius, o tai pradeda įgauti sisteminį pobūdį“, – sakė Ukrainos gynybos žvalgybos (GUR) atstovas Andrijus Jusovas.
GUR teigimu, terminalus naudoja tokie daliniai kaip Rusijos 83-oji oro desanto brigada, kuri kovoja netoli rytiniame Donecko regione esančių Klišivkos ir Andriivkos miestų.
„Starlink“ terminalai turi būti „geografiškai aptverti“, kad jie negalėtų veikti neleistinose vietose. Internete buvo diskutuojama, kad, pavyzdžiui, Rusijos pajėgos gali „suklastoti“ geografinį aptvarą, kad užblokuotoje teritorijoje esantis terminalas atrodytų kaip esantis leistinoje teritorijoje.
Taip pat pranešta, kad Rusijos kareiviai gali naudoti neteisėtai įgytus terminalus tose Ukrainos teritorijose, kuriose buvo leista naudoti „Starlink“, tačiau vėliau jas užpuolė ar okupavo Rusija.
„Keliuose melaginguose naujienų pranešimuose teigiama, kad „SpaceX“ parduoda „Starlink“ terminalus Rusijai. Tai kategoriškai klaidinga“, – socialiniame tinkle „X“ teigė „Starlink“ bei paties „X“ savininkas Elonas Muskas.
E. Muskas nesureikšmino klausimo, ar Rusijos okupantai gali gauti ir naudoti „Starlink“ terminalus. Tačiau po komentaru tame pačiame įraše turtingiausias pasaulio žmogus paskelbė, jog „šie palydovai neuždarys ryšio Rusijoje“.
„Jei „SpaceX“ gauna žinių, kad „Starlink“ terminalą naudoja šalis, kuriai taikomos sankcijos arba kuri neturi leidimo, mes ištiriame šį teiginį ir, jei tai pasitvirtina, imamės veiksmų terminalui išjungti“, – teigė „Starlink“. Savo pareiškime „Starlink“ nekomenavo galimo jų naudojimo okupuotose Ukrainos teritorijose.
Nei E. Muskas, nei „Starlink“ nesiėmė jokių aktyvių priemonių užkirsti kelią Rusijos pajėgoms gauti terminalus ar prisijungti prie „Starlink“, be to, bendrovė nepranešė, ar tiriamos kokios nors konkrečios Ukrainos pretenzijos.
Ukrainos žvalgyba pranešė, kad perėmė dviejų kareivių pokalbį, kuriame aptariamas „Starlink“ terminalų įrengimas. Šio pokalbio įrašas kaip įrodymas buvo paskelbtas Ukrainos karinės žvalgybos „X“ paskyroje.
GUR nenurodė, kaip, jos nuomone, Rusijos pajėgos gavo terminalus, pavyzdžiui, ar jie buvo įsigyti iš užsienio, ar perimti iš Ukrainos pajėgų.
Tuo tarpu internete pasirodė nepatvirtintos nuotraukos ir vaizdo įrašai, kuriuose Rusijos pajėgų okupuotose Ukrainos dalyse matomi „Starlink“ terminalai ir antenos.
Vienoje iš tokių nuotraukų, kuri tariamai yra ukrainiečių dronų atakos vaizdinės medžiagos stop kadras, matoma „Starlink“ antena Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje.
Paruošta pagal „The Guardian“ inf.