Lengvo kelio į laisvę nebebus: verbuojami rusų kaliniai kariaus iki mirties arba karo pabaigos

2024 m. vasario 4 d. 16:52
Lrytas.lt
Rusija jau daugiau nei metus paleidžia kalinius kovoti Ukrainoje, siūlydama jiems malonę ir laisvę po šešių mėnesių, net jei jie buvo nuteisti už žiaurius smurtinius nusikaltimus. Panašu, kad situacija pasikeitė.
Daugiau nuotraukų (15)
Britų transliuotojas BBC išsiaiškino, kad šis pasiūlymas liko praeityje. Dabar kaliniai nebegauna malonės, jiems taikomos griežtesnės sąlygos ir, užuot anksčiau grįžę namo, jie turi kovoti iki karo pabaigos.
„Jei dabar užsiregistruosite, būkite pasiruošę mirti“, – vienoje pokalbių svetainėje, kur susirašinėja Ukrainoje kovojantys buvę rusų kaliniai, rašo vyras, vardu Sergejus.
Jis pasakoja, kad nuo spalio mėnesio priklauso naujo tipo kariuomenės šturmo daliniui pavadinimu „Storm V“, į kurį dabar skiriami nuteistieji.
„Anksčiau galėdavai išskleisti sparnus po pusės metų (tarnybos Ukrainoje). Bet dabar turi ištverti iki karo pabaigos“, – rašo jis.
Kai 2022 m. vasarą prasidėjo masinis Rusijos kalinių verbavimas, jam vadovavo Jevgenijus Prigožinas, vadovavęs privačiai karinei grupei „Wagner“. Belaisviams buvo siūlomas visiškas atleidimas nuo bausmės ir leidimas grįžti namo po šešių mėnesių, praleistų mūšio lauke.
Prieš žūdamas rugpjūčio mėn. lėktuvo katastrofoje, J.Prigožinas sakė, kad pagal šį susitarimą į fronto liniją buvo išsiųsta beveik 50 tūkst. Rusijos kalinių – panašius skaičius nurodė ir žmogaus teisių gynėjai. Tūkstančiai šių kalinių žuvo, tačiau kiti, įskaitant dešimtis nuteistų už smurtinius nusikaltimus, grįžo namo, o kai kurie iš jų vėl nusikalto ir net įvykdė žmogžudystę.
Rusijos kariuomenė šią schemą perėmė 2023 m. vasarį, iš pradžių siūlydama tokias pačias paskatas kaip ir J.Prigožinas.
Tačiau susitarimas reiškė, kad kovai paleisti kaliniai galėjo grįžti namo po šešių mėnesių ir buvo privilegijuotesnėje padėtyje nei eiliniai kariai. Tai papiktino mobilizuotus vyrus ir jų šeimas.
Dabar naujosios kaliniams taikomos sąlygos išlygina pusiausvyrą ir yra daug griežtesnės.
Peržiūrėjęs žinutes pokalbių svetainėse ir kalbėdamasis su kovotojais bei jų artimaisiais, britų transliuotojas BBC patvirtino, kad „Storm V“ kariai šiuo metu tarnauja palei fronto liniją nuo Zaporožės Ukrainos pietuose iki Bachmuto rytuose.
Viena moteris iš Užbaikalės regiono Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, pageidavusi likti neįvardyta, BBC pasakojo, kad jos vyras 2023 m. rudens pradžioje buvo užverbuotas į vieną iš „Storm V“ būrių. Ji neatskleidė, kokį nusikaltimą jis įvykdė, tačiau sakė, kad tai buvo „rimtas kaltinimas“.
Ji sakė, kad jie kartu priėmė sprendimą, jog jis kovos Ukrainoje, nes manė, kad taip bus greičiau paleistas į laisvę.
„Šių metų vasarį būtų sukakę 15 metų, kai jis buvo nuteistas. Jam buvo likę dar keturi, – sakė ji. – Sąlygos kalėjime buvo geros. Jis galėjo ir toliau atlikti bausmę, bet tai buvo vienintelis būdas greičiau jį pargabenti namo.“
Ji sakė, kad jo sutartis su Rusijos gynybos ministerija buvo sudaryta metams, o ne šešiems mėnesiams, kaip ankstesnių kalinių atveju. Ir kai jos vyro laikas baigsis, jis negaus malonės ir negalės iš karto grįžti namo, nes sutartis „bus automatiškai pratęsta“.
Kitų rusų, kurių giminaičiai tarnauja „Storm V“ daliniuose, įrašai socialiniuose tinkluose rodo, kad jie taip pat turės likti fronto linijoje iki Maskvos vadinamos „specialiosios karinės operacijos“ pabaigos.
Kaliniai apie tai įspėjami, kai užsiregistruoja, ir tai daroma po 2022 m. rugsėjo mėn. priimto Rusijos prezidento Vladimiro Putino dekreto, kuris iš esmės reiškia, kad pasibaigus sutarties galiojimo laikui ji iš tikrųjų negali būti nutraukta ir yra pratęsiama.
Dabar vienintelis būdas kaliniams visiškai išeiti į laisvę yra tas, kad jie gauna valstybinį apdovanojimą, tampa neįgalūs, pasiekia maksimalią amžiaus ribą arba baigiasi pats karas.
Vietoj malonės buvę kaliniai dabar, pasibaigus tarnybos kariuomenėje laikui, gauna vadinamąjį lygtinį paleidimą. Tai reiškia, kad jei jie bus pripažinti kaltais dėl naujo nusikaltimo padarymo, jų bausmė taip pat atspindės ankstesnius nuosprendžius.
V.Putinas taip pat nebedalyvauja asmeniškai pasirašydamas malonę, todėl žiniasklaidoje mažiau nepageidaujamų antraščių apie tai, kad jis suteikė malonę žmonėms, nuteistiems už žmogžudystes ir seksualinius nusikaltimus.
BBC peržiūrėjo daugybę pranešimų pokalbių svetainėse, kuriuos parašė vyrai, teigiantys, kad jie buvo šių dalinių priešakinėse linijose.
„Sąlygos tarsi geresnės. Gauni visą atlyginimą, kaip ir kariuomenėje, ir visas kitas išmokas bei pašalpas“, – rašo vienas nuteistasis.
„Jūsų šansai išgyventi yra apie 25 proc. Aš šturmanu buvau penkis mėnesius. Iš mūsų būrio, kurį sudaro apie 100 vyrų, gyvi liko tik 38“, – sako kitas.
Daugelis „Storm V“ kareivių prieš išsiunčiant yra treniruojami poligone vos 10 dienų. Yra žinoma kelios dešimtys atvejų, kai nuteistieji atsidūrė fronto linijoje vos po 3–5 dienų mokymų. Palyginimui, sovietų karo prievolininkai Afganistane prieš siuntimą į misiją buvo mokomi iki šešių mėnesių.
Nuo 2023 m. sausio BBC rusų kalba bendradarbiavo su Rusijos interneto svetaine „Mediazona“ ir savanorių komanda, kad nustatytų kare žuvusių rusų kovotojų pavardes. Tarnaudami Ukrainoje žuvo daugiau kaip 8 tūkst. belaisvių, iš jų mažiausiai 1 100 kovojo „Storm V“ daliniuose arba daliniuose, kuriuos jie pakeitė.
Į savo duomenų bazę BBC įtraukia tik tuos kalinius, kurių nuosprendžiai patvirtinti paskelbtu teismo nuosprendžiu. Tačiau ne visi nuosprendžiai yra suskaitmeninti ir ne apie visas mirtis pranešama. Manoma, kad iš tikrųjų mirusių nuteistųjų skaičius yra daug didesnis.
Nustatyti, kiek nuteistųjų žuvo, yra labai sunku, ypač todėl, kad daugelis mirusių nuteistųjų randami ne iš karto. Daugelis artimųjų vis dar ieško kovotojų, su kuriais prarado ryšį praėjusią vasarą.
„Šis pragaras niekada nesibaigs. Niekada nemaniau, kad džiaugsiuosi vien radusi jo kaulus. Vien tam, kad juos palaidočiau“, – rašo viena motina pokalbių kambaryje.
Anksčiau nuteistųjų kario identifikavimo žetonų duomenys ne visada būdavo įtraukiami į karines duomenų bazes, tačiau tai pasikeitė – „Storm V“ būrių nariai dabar tvarkomi kaip kariškiai, o ne savanoriai.
Daugelis išgyvenusių „Storm V“ kovotojų patenka į nelaisvę, o BBC matė vaizdo įrašų, kuriuose, kaip teigiama, matyti, kaip karo belaisvius apklausia Ukrainos kariškiai.
Viename jų vyras sako, kad nuo 2014 m. kelis kartus kalėjo už sunkų kūno sužalojimą ir vagystę. BBC pavyko nustatyti jo tapatybę ir patvirtinti nuosprendžius naudojantis teismo įrašais.
Vyras spalio mėn. pasirašė sutartį su Gynybos ministerija ir išėjo į frontą iš griežtai saugomos įstaigos. Vėliau jis buvo suimtas ir per prievartą pasakojo, kad „Storm V“ kovotojai dažnai siunčiami į „beprasmiškus išpuolius“, iš kurių grįžta tik keli asmenys. Jis teigė, kad jei jie atsisako eiti, yra įkasami į žemėje esančią duobę ir jiems neduodama jokio maisto.
Jo pasakojimas sutampa su kitais, įskaitant moters iš Sibiro, kuri BBC pasakojo, kad jos vyras pasakojo tą patį.
Pokalbių kambaryje Sergejus aptaria tokių rusų nuteistųjų, kaip jis pats, likimą, kurie vis dar kovoja „Storm V“ daliniuose.
„Sėkmės neužteks, – rašo jis, kalbėdamas apie savo galimybę išgyventi fronto linijoje. – Jau žinau, kad man nepavyks.“
Parengta pagal BBC inf.
RusijaUkrainaKaliniai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.