Po pareiškimų apie aklavietę Ukrainoje – griežti istoriko T. Snyderio žodžiai: karas nėra šachmatų partija

2023 m. lapkričio 28 d. 14:53
Lrytas.lt
Ukraina nepasiekė aklavietės kare su Rusija, nes Vakarai dar gali padėti Kijevui, teigia įtakingas Rytų Europos istorikas, Jeilio universiteto profesorius Timothy Snyderis. Reaguodamas į neseniai duotą Kijevo vyriausiojo kariuomenės vado generolo Valerijaus Zalužnio interviu, kuriame teigiama, kad karas atsidūrė aklavietėje, profesorius tvirtino, kad Ukrainos remėjai gali padėti „išmesdami dar penkias karalienes ant šachmatų lentos“.
Daugiau nuotraukų (16)
„Man nepatinka pato analogija, nes karas nėra šachmatų partija, – interviu „The Guardian“ sakė T. Snyderis. – Šachmatuose ant lentos yra tik ribotas skaičius figūrų, o į aklavietę patenkama dėl to, kad jūsų figūros atsiduria tam tikroje padėtyje.“
Istorikas pabrėžė, kad karas neatspindi stalo žaidimo, nes kiekvienos pusės turimų išteklių ar ginkluotės kiekis nėra ribotas. „Aš nekenčiu pato analogijos dėl to, kad ji suponuoja, jog mes negalime tiesiog numesti dar penkių damų ant ukrainiečių lentos, tačiau tai galime padaryti bet kada“, – kalbėjo istorikas.
Lapkričio pradžioje interviu žurnalui „The Economist“ V. Zalužnas pripažino, kad Ukrainos vasaros kontrpuolimas stringa. „Kaip ir Pirmajame pasauliniame kare, mes pasiekėme tokį technologijų lygį, dėl kurio atsidūrėme aklavietėje“, – pranešė ukrainietis, sukėlęs tikrą politinę audrą tiek Ukrainoje, tiek Vakaruose.
T. Snyderis jau antrus metus renka lėšas visoje šalyje veikiančiai dronų aptikimo sistemai, kurios tikslas – padėti Kijevui sustabdyti Rusiją, kad ši žiemos metu nesunaikintų elektros tinklų ir kitų gyvybiškai svarbių komunalinių paslaugų. Dėl agresyvios bombardavimo kampanijos praėjusią žiemą įvyko keli elektros energijos tiekimo sutrikimai.
„Manau, kad Rusijos vadovybėje ir Rusijos elite yra daug žmonių, kurie tiesiog mėgaujasi žiaurumu. Jiems tiesiog patinka mintis žiemą atimti iš ukrainiečių vandenį, maistą, energiją ir šilumą“, – teigė profesorius. Minėtos dronų aptikimo sistemos tikslas buvo padėti užkirsti tam kelią.
Pasak jo, kalbos apie aklavietę mūšio lauke buvo pralaimėjimas – „savaime išsipildanti pasyvumo pranašystė“, JAV Kongrese aidint ginčams dėl to, ar patvirtinti prezidento Joe Bideno pasiūlytą 61 mlrd. dolerių (55,7 mlrd. eurų) pagalbos paketą.
T. Snyderio teigimu, kai kurių respublikonų pateikti politiniai argumentai prieš didesnę paramą Ukrainai buvo nesąžiningi. Tie, kurie ragino atlikti JAV išlaidų Ukrainai auditą neatsižvelgė į tai, kad niekada nebuvo atliktas pačio Vašingtono gynybos departamento auditas.
„Kitas argumentas, kurį pateikia žmonės, yra tas, kad mes esame pavargę, o tai yra juokinga. Mes nesame pavargę, mes esame lengvai išsiblaškę“, – pabrėžė jis.
Anot profesoriaus, tokios pozicijos šalininkai galimai nori, kad V. Putinas laimėtų, bet veikiausiai bijo tai pasakyti garsiai.
Nors abiejuose Kongreso rūmuose yra dauguma, kuri toliau remia Ukrainą, tolesnei karinei pagalbai priešinasi nemažai respublikonų rūmų narių. Anksčiau šią savaitę JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas įspėjo, kad „su kiekviena prabėgusia savaite“ vis sunkiau ir sunkiau finansuoti Ukrainą.
T. Snyderis teigė, kad jei parama Ukrainai nebus toliau teikiama, tai bus ilgalaikė užsienio politikos katastrofa, didesnė nei invazija į Iraką.
„Stulbinama, kiek daug amerikiečiai galėtų prarasti patikimumo, demokratijos, Kinijos atgrasymo, Rusijos atgrasymo ir iš esmės visko“, – komentavo istorikas.
Nors Jeilio profesorius pripažino, kad Kijevo sausumos kariuomenės puolimas nebuvo spartus dėl plačios Rusijos gynybinės minų juostos, jis teigė, kad Ukraina parodė daug daugiau išradingumo atremdama pradinę invaziją ir atgaudama dalį teritorijos.
„Didelis, nenuspėjamas dalykas yra tai, kad ukrainiečiai parodė, jog gali padaryti daug daugiau, nei mes tikėjomės. Manau, kad tai yra tas momentas, kai turime toliau siekti šio tikslo. Jei jie apskritai gali padaryti daugiau, nei mes tikėjomės, tuomet turėtume stengtis rasti būdų, kaip jiems padėti“, – pažymėjo jis.
T. Snyderis savo karjerą pradėjo kaip Rytų Europos istorikas, pastaruoju metu gerai žinomas dėl tokių knygų kaip „Apie tironiją“ (angl. On Tyranny), kurioje perspėjama apie autoritarizmo plitimą JAV po Donaldo Trumpo išrinkimo JAV prezidentu. Nuo pat karo pradžios jis aktyviai pasisakė už Ukrainos palaikymą.
Anot profesoriaus, istorikai nestovi nuošalyje nuo visų kitų moralinių veiklų pasaulyje, o tiesa reikalauja užmegzti autentiškų ryšių užmezgimą ir pagalbos teikimą, kai to reikia.
„Nors humanitarinė pagalba yra labai svarbi, iš tikrųjų negali sustabdyti sparnuotosios raketos megztiniu“, – pabrėžė jis.
UkrainaVolodymyras ZelenskisRusija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.