Atskleidė, kaip „Hamas“ ruošėsi spalio 7 d. išpuoliui: Izraelio panosėje telkė grupuotes ir treniravosi ne vienus metus

2023 m. lapkričio 28 d. 22:29
Lrytas.lt
Penkios ginkluotos palestiniečių grupuotės prisijungė prie „Hamas“ ir dalyvavo mirtiname spalio 7 d. išpuolyje prieš Izraelį po to, kai nuo 2020 m. kartu treniravosi karinio pobūdžio pratybose, atskleidė britų transliuotojo BBC analizė.
Daugiau nuotraukų (30)
Grupuotės Gazos Ruože vykdė bendras pratybas, kurios labai priminė per mirtiną išpuolį naudotą taktiką, įskaitant pratybas vietovėje, esančioje mažiau nei už 1 km nuo sienos su Izraeliu, ir skelbė jas socialinėje žiniasklaidoje.
Per šias pratybas, kurių paskutinės buvo surengtos likus vos 25 dienoms iki išpuolio, smogikai treniravosi imti įkaitus, užpuldinėti gyvenvietes ir pralaužti Izraelio gynybą.
BBC Arabic ir BBC Verify surinko įrodymus, iš kurių matyti, kaip „Hamas“ sutelkė Gazos grupuotes, kad jos tobulintų kovos metodus ir galiausiai įvykdytų reidą į Izraelį, dėl kurio regione kilo karas.
„Vienybės ženklas“
2020 m. gruodžio 29 d. „Hamas“ vadovas Ismailas Haniyeh paskelbė, kad pirmosios iš keturių pratybų kodiniu pavadinimu „Tvirtasis stulpas“ yra „stipri žinia ir vienybės ženklas“ tarp įvairių Gazos Ruožo ginkluotų grupuočių.
Būdama galingiausia iš Gazos ginkluotų grupuočių, „Hamas“ buvo dominuojanti jėga koalicijoje, kuri subūrė 10 kitų Palestinos grupuočių į karo žaidimų stiliaus pratybas, kurias prižiūrėjo „bendras operacijų centras“.
Ši struktūra buvo įsteigta 2018 m. siekiant koordinuoti Gazos ginkluotų grupuočių veiklą pagal centrinę vadovybę.
Iki 2018 m. „Hamas“ savo veiklą oficialiai koordinavo su „Palestinos islamo džihadu“ (PIJ), antra pagal dydį Gazos Ruožo ginkluota grupuote, kuri, kaip ir „Hamas“, Jungtinėje Karalystėje ir kitose šalyse yra uždrausta teroristinė organizacija.
Ankstesniuose konfliktuose „Hamas“ taip pat kovojo kartu su kitomis grupuotėmis, tačiau 2020 m. pratybos propagandoje buvo įvardijamos kaip įrodymas, kad buvo suvienytos įvairesnės grupuotės.
„Hamas“ lyderis sakė, kad pirmosios pratybos atspindėjo ginkluotų grupuočių „nuolatinę parengtį“.
2020 m. pratybos buvo pirmosios iš keturių bendrų pratybų, surengtų per trejus metus, kurių kiekvienas buvo užfiksuotas poliruotuose vaizdo įrašuose, paskelbtuose viešuosiuose socialinės žiniasklaidos kanaluose.
BBC vizualiai atpažino 10 grupuočių, įskaitant PIJ, pagal jų skiriamuosius galvos apdangalus ir emblemas, kurios mokėsi kartu su „Hamas“ per pratybas „Tvirtasis stulpas“, vaizdo įrašuose, paskelbtuose žinučių programėlėje „Telegram“.
Po spalio 7 d. išpuolio penkios iš šių grupių paskelbė vaizdo įrašus, kuriuose, kaip teigiama, užfiksuota, kad jos dalyvavo išpuolyje. Trys kitos paskelbė rašytinius pareiškimus „Telegram“, kuriuose teigė dalyvavusios atakoje.
Šių grupuočių vaidmuo išryškėjo didėjant spaudimui „Hamas“ surasti dešimtis moterų ir vaikų, kuriuos, kaip manoma, spalio 7 d. iš Izraelio į Gazą kaip belaisvius paėmė kitos grupuotės.
Trys grupuotės – PIJ, „Mujahideen brigades“ ir „Al-Nasser Salah al-Deen Brigades“ – teigia, kad tą dieną kartu su „Hamas“ pagrobė Izraelio įkaitų.
Buvo teigiama, kad pastangos pratęsti laikinas paliaubas Gazoje priklauso nuo to, ar „Hamas“ suras tuos įkaitus.
Nors šios grupuotės priklauso plačiam ideologiniam spektrui – nuo griežtų islamistų iki gana sekuliarių, visos jos yra pasiryžusios naudoti smurtą prieš Izraelį.
„Hamas“ pareiškimuose ne kartą pabrėžė skirtingų Gazos ginkluotų grupuočių vienybės temą. Grupuotė teigė esanti lygiavertė bendrų pratybų partnerė, nors ir toliau atliko pagrindinį vaidmenį planuose pulti Izraelį.
Pirmųjų pratybų filmuotoje medžiagoje matyti bunkeryje esantys kaukėti vadai, kurie, atrodo, vykdo pratybas, kurios prasideda raketų salvėmis.
Filme matyti, kaip sunkiai ginkluoti kovotojai užpuola Izraelio vėliava pažymėtą tanko maketą, sulaiko įgulos narį ir išveža jį kaip belaisvį, taip pat užpuola pastatus.
Iš vaizdo įrašų ir sukrečiančių liudininkų parodymų žinoma, kad spalio 7 d., kai žuvo apie 1 200 žmonių ir buvo paimta apie 240 įkaitų, buvo naudojamos abi taktikos, siekiant sulaikyti karius ir nusitaikyti į civilius gyventojus.
Pranešti pasauliui
Antrosios „Tvirtojo stulpo“ pratybos buvo surengtos beveik lygiai po metų.
Brigados „Izzedine al-Qassam“ (oficialus „Hamas“ ginkluotojo sparno pavadinimas) vadas Aymanas Nofalas sakė, kad 2021 m. gruodžio 26 d. pratybų tikslas buvo „patvirtinti pasipriešinimo grupuočių vienybę“.
Jis sakė, kad pratybos „parodys priešui, kad sienos ir inžinerinės priemonės prie Gazos sienų jo neapsaugos“.
Kitame „Hamas“ pareiškime sakoma, kad „bendri kariniai manevrai“ skirti „imituoti gyvenviečių prie Gazos išlaisvinimą“ – taip grupuotė vadina Izraelio bendruomenes.
Pratybos buvo pakartotos 2022 m. gruodžio 28 d., o šiam įvykiui pažymėti buvo paskelbti propagandiniai vaizdai, kuriuose kovotojai treniruojasi išvalyti pastatus ir įveikti tankus, kaip atrodo, karinės bazės kopijoje.
Apie šias pratybas buvo pranešta Izraelyje, todėl neįtikėtina, kad jų atidžiai nestebėjo gausios šalies žvalgybos tarnybos.
Izraelio gynybos pajėgos (IDF) anksčiau yra surengusios oro antskrydžių, kad sužlugdytų „Hamas“ mokymų veiklą. 2023 m. balandžio mėn. jos bombardavo vietą, kurioje vyko pirmosios „Tvirtojo stulpo“ pratybos.
Likus kelioms savaitėms iki atakų, netoli Gazos pasienio esančios stebėjimo pajėgų karės, kaip pranešama, perspėjo apie neįprastai didelį dronų aktyvumą ir apie tai, kad „Hamas“ treniruojasi užimti stebėjimo postus, kuriuose įrengtos jų pozicijų kopijos.
Tačiau, pasak Izraelio žiniasklaidos pranešimų, jos teigia, kad jų buvo nepaisoma.
Brigados generolas Amiras Avivis, buvęs IDF vado pavaduotojas Gazos Ruože, sakė BBC: „Buvo daug žvalgybinės informacijos, kad jie rengia šiuos mokymus – juk vaizdo įrašai yra vieši, ir tai vyko vos už kelių šimtų metrų nuo tvoros (su Izraeliu).“
Tačiau jis teigė, kad nors kariškiai žinojo apie šias pratybas, jie „nesuprato, kam jie treniruojasi“.
IDF teigė, kad 2023 m. spalio 17 d. „likvidavo“ A.Nofalą – pirmąjį aukšto rango „Hamas“ karinį lyderį, nužudytą per konfliktą.
Pasislėpė visiems matomoje vietoje
„Hamas“ labai stengėsi, kad pratybos būtų tikroviškos.
2022 m. smogikai treniravosi šturmuoti imitacinę Izraelio karinę bazę, pastatytą vos už 2,6 km nuo Erezo perėjos – kelio tarp Gazos Ruožo ir Izraelio, kurį kontroliuoja IDF.
BBC nustatė vietą tolimojoje Gazos Ruožo šiaurėje, vos už 800 m nuo užkardos, suderinusi mokymų filmuotoje medžiagoje matomus geografinius požymius su vietovės aeronuotraukomis. Nuo 2023 m. lapkričio mėn. ši vieta vis dar buvo matoma „Bing Maps“ žemėlapiuose.
Treniruočių stovykla buvo per 1,6 km nuo Izraelio stebėjimo bokšto ir pakeltos stebėjimo dėžės – saugumo užtvaros, kuriai statyti Izraelis išleido šimtus milijonų dolerių, elementų.
Maketinė bazė yra žemėje, iškastoje keliais metrais žemiau žemės paviršiaus, todėl galėjo būti ne iš karto matoma netoliese esantiems Izraelio patruliams, tačiau dūmai, kylantys nuo sprogimų, tikrai būtų buvę matomi, o IDF, kaip žinoma, naudoja stebėjimą iš oro.
Šioje vietoje „Hamas“ treniravosi šturmuoti pastatus, grasinti įkaitais ir naikinti saugumo užtvaras.
„BBC Verify“, naudodamasi viešai prieinama informacija, įskaitant palydovines nuotraukas, nustatė 14 treniruočių vietų devyniose skirtingose Gazos Ruožo vietose.
Jie net du kartus treniravosi vietoje, kuri yra mažiau nei už 1,6 km nuo Jungtinių Tautų pagalbos agentūros paskirstymo centro ir kuri buvo matoma 2022 m. gruodžio mėn. paskelbto oficialaus agentūros vaizdo įrašo fone.
Sausuma, jūra ir oras
2023 m. rugsėjo 10 d. vadinamasis jungtinis komiteto kambarys savo specialiame „Telegram“ kanale paskelbė vaizdus, kuriuose matyti karinėmis uniformomis vilkintys vyrai, vykdantys karinių objektų palei Gazos užkardą stebėjimą.
Po dviejų dienų buvo surengtos ketvirtosios karinės pratybos „Tvirtasis stulpas“, o iki spalio 7 d. buvo surepetuotos visos taktikos, kurios buvo panaudotos per beprecedentį puolimą.
Kovotojai buvo nufilmuoti važiuojantys tais pačiais baltais „Toyota“ pikapais, kurie kitą mėnesį buvo pastebėti važinėjantys po pietų Izraelį.
Propagandiniame vaizdo įraše matyti, kaip ginkluoti kovotojai įsiveržia į imitacinius pastatus ir šaudo į juose esančius netikrus taikinius, taip pat mokosi šturmuoti paplūdimį naudodami valtį ir povandeninius narus. Izraelis teigė, kad spalio 7 d. atrėmė bandymus „Hamas“ valtimis išsilaipinti jo krantuose.
Tačiau „Hamas“ neskelbė apie savo mokymus su motociklais ir parasparniais, kurie buvo „Tvirtojo stulpo“ propagandos dalis.
Tris dienas po spalio 7 d. „Hamas“ paskelbtame mokymų vaizdo įraše matyti, kaip griaunamos tvoros ir užtvaros, kad pro jas būtų galima pravažiuoti motociklais – šią taktiką jie naudojo siekdami pasiekti bendruomenes pietų Izraelyje. Panašių ankstesnių vaizdo įrašų nustatyta nebuvo.
Filmuota medžiaga, kurioje kovotojai naudoja parasparnių įrangą, taip pat nebuvo paskelbta iki spalio 7 d. atakos pradžios.
Mokomajame vaizdo įraše, kuriuo buvo pasidalinta išpuolio dieną, matyti, kaip kovotojai nusileidžia imitaciniame kibuce, esančiame aerodrome, kurį BBC nustatė esant į šiaurę nuo Rafos Gazos Rruožos pietuose.
BBC patikrinimas nustatė, kad jis buvo įrašytas maždaug prieš 2022 m. rugpjūčio 25 d. ir saugomas kompiuteriniame faile pavadinimu „Erelių eskadronas“ – taip „Hamas“ vadina savo oro pajėgų padalinį – tai rodo, kad planas dėl skraidyklių buvo rengiamas daugiau nei metus.
Staigmenos elementas
Iki spalio 7 d., remiantis pranešimais, kuriuose cituojami IDF vadai, manyta, kad „Hamas“ Gazos Ruože turi apie 30 tūkst. smogikų. Taip pat manyta, kad „Hamas“ gali pasitelkti kelis tūkstančius kovotojų iš mažesnių grupių.
„Hamas“ yra bene galingiausia iš palestiniečių ginkluotų grupuočių, net ir neturėdama kitų grupuočių paramos, todėl galima manyti, kad „Hamas“ siekė sutelkti grupuotes, siekdama užsitikrinti plačią paramą Gazos Ruože, o ne tik padidinti savo skaičių.
IDF anksčiau apskaičiavo, kad prie spalio 7 d. reidų prisidėjo 1 500 smogikų. Šį mėnesį laikraštis „The Times of Israel“ pranešė, kad dabar IDF mano, jog šis skaičius yra artimesnis 3 tūkst.
Kad ir koks būtų tikrasis skaičius, tai reiškia, kad dalyvavo tik palyginti nedidelė dalis visų Gazos Ruože esančių ginkluotų smogikų. Tikslių skaičių, kiek mažesnių grupių kovotojų dalyvavo puolime ar „Tvirtojo stulpo“ pratybose, patikrinti neįmanoma.
Nors rengiantis išpuoliui „Hamas“ telkė įvairių grupuočių paramą, buvęs Libano armijos brigados generolas Hishamas Jaberas, dabar dirbantis saugumo analitiku Artimųjų Rytų studijų ir tyrimų centre, sakė manantis, kad apie galutinį planą žinojo tik „Hamas“, ir „tikėtina, kad [jie] paprašė kitų grupuočių prisijungti tą dieną“.
Londono karališkojo koledžo vyresnysis saugumo studijų dėstytojas Andreas Kriegas sakė BBC: „Nors planavimas buvo centralizuotas, vykdymas buvo decentralizuotas, kiekvienas būrys vykdė planą savo nuožiūra“.
Jis sakė, kad „Hamas“ viduje esantys žmonės esą buvo nustebinti silpnos Izraelio gynybos, ir įvertino, kad kovotojai greičiausiai apėjo Izraelio stebėjimo technologijas, bendraudami neprisijungę prie interneto.
Europos užsienio santykių tarybos Artimųjų Rytų analitikas Hugh Lovattas teigė, kad Izraelis žinojo apie bendras pratybas, tačiau „padarė neteisingą išvadą“, įvertinęs, kad tai buvo „standartinė“ sukarintų grupuočių veikla Palestinos teritorijose, o ne „gresiančio didelio masto išpuolio požymis“.
Paklaustos apie BBC publikacijoje iškeltus klausimus, Izraelio pajėgos atsakė, kad jos „šiuo metu daugiausia dėmesio skiria teroristinės organizacijos „Hamas“ keliamai grėsmei pašalinti“, o klausimai apie galimas nesėkmes „bus nagrinėjami vėliau“.
Gali praeiti keleri metai, kol Izraelis oficialiai apsvarstys, ar nepraleido galimybių užkirsti kelią spalio 7 d. žudynėms. Pasekmės Izraelio kariuomenei, žvalgybos tarnyboms ir vyriausybei gali būti milžiniškos.
Parengta pagal BBC inf.
„Hamas“IzraelisPalestina
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.