Po kelias savaites trukusių kruopščių diskusijų, kuriose dalyvavo tarptautiniai derybininkai ir tarpininkai, pasiektas permainingas susitarimas – tai pirmas didelis konflikto, prasidėjusio spalio 7 d. po žiaurių „Hamas“ išpuolių prieš Izraelį, per kuriuos žuvo apie 1 200 žmonių, sušvelninimas.
Palestinos valdžios institucijų duomenimis, nuo tada, kai Izraelis pradėjo antskrydžius prieš Gazos Ruožą, anklave žuvo daugiau kaip 12 tūkst. žmonių.
Štai ką žinome iki šiol.
Kas numatyta susitarime?
Pasak Kataro, kuris tarpininkavo Izraelio ir „Hamas“ grupuotės derybose, pagal susitarimą bus paleista 50 moterų ir vaikų, kuriuos „Hamas“ laikė nelaisvėje Gazos Ruože.
Mainais Izraelis suteiks „humanitarinę pertrauką“ anklavo puolimui ir paleis kai kuriuos palestiniečių kalinius.
„Hamas“ išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad bus išlaisvinta 150 Izraelio kalėjimuose laikomų moterų ir vaikų. Susitarimu taip pat leidžiama į Gazos Ruožą įvežti šimtus sunkvežimių, gabenančių humanitarinę pagalbą, medicinos reikmenis ir degalus, teigė „Hamas“, pakartodamas Kataro pareiškime pateiktą informaciją.
Pačio Izraelio pareiškime teigiama, kad kovų pertrauka truks keturias dienas, tačiau pasakyta, kad paliaubos gali būti ilgesnės, pridedant papildomą dieną už kiekvieną papildomą 10 įkaitų, kuriuos galima paleisti.
Kataras sakė, kad pertraukos pradžia bus paskelbta per 24 valandas.
Kurie įkaitai išlaisvinti?
Įkaitų, kurie bus paleisti, pavardės nebuvo paskelbtos. Tačiau Izraelio kariuomenės atstovas spaudai pulkininkas leitenantas Jonathanas Conricus sakė, kad visi jie yra izraeliečiai, kai kurie turi dvigubą pilietybę.
JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį sakė, kad susitarimas „turėtų sugrąžinti namo papildomus amerikiečių įkaitus“.
Du amerikiečiai įkaitai – Judith Tai Raanan ir jos 17-metė duktė Natalie Raanan – buvo tarp keturių anksčiau per konfliktą paleistų įkaitų.
Izraelio kariuomenės duomenimis, „Hamas“ Gazoje laiko 239 įkaitus. Išsamesnė informacija apie įkaitų paleidimo susitarimą šeimoms bus išsiųsta vėliau trečiadienį, pranešė Izraelio vyriausybė.
Kaip pasiektas susitarimas?
Susitarimas pasiektas po kelias savaites trukusių derybų, kuriose dalyvavo Kataras, JAV ir Egiptas ir kurios buvo kelis kartus pradėtos ir nutrauktos, nes kovos Gazoje tęsėsi, įskaitant Izraelio reidą prieš didžiausią Gazos ligoninę, sakė CNN šaltiniai.
Susitarimui turėjo pritarti Izraelio ministrų kabinetas, kuris ankstyvą trečiadienio rytą, po šešias valandas trukusio posėdžio, kurį Izraelio pareigūnas pavadino „įtemptu ir emocingu“, „didele balsų dauguma“ nubalsavo už susitarimą.
Be to, susitarimas buvo sudarytas Izraelio vyriausybei patiriant vis didesnį spaudimą, kurį darė įkaitų šeimos, kurios reikalavo Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu atsakymų ir veiksmų.
Kas toliau vyks kare?
Kelios šalys ir įkaitų šeimos išreiškė viltį, kad šis pirminis susitarimas gali atverti kelią visų įkaitų grąžinimui, o Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas pavadino jį „svarbiu pirmuoju žingsniu“.
Pagrindinis Kataro derybininkas taip pat paragino tarptautinę bendruomenę „pasinaudoti šia trumpa galimybe suteikti tolesnį postūmį diplomatiniam keliui“, sakydamas, kad toks žingsnis yra vienintelis būdas išspręsti konfliktą ir įtvirtinti ilgalaikę taiką.
Tačiau Izraelis savo pareiškime aiškiai nurodė, kad, pasibaigus šiam įkaitų išlaisvinimo etapui, jis ketina atnaujinti savo oro ir sausumos kampaniją Gazos Ruože, „kad užbaigtų „Hamas“ likvidavimą“.
B.Netanyahu ne kartą yra sakęs, kad karas turi du tikslus: grąžinti visus įkaitus ir sunaikinti „Hamas“.
Antradienį, prieš patvirtinant susitarimą, B.Netanyahu sakė savo ministrų kabinetui, kad susitarimas „leis (kariuomenei) pasirengti tęsti kovas“. Jis sakė, kad karas tęsis tol, kol „Hamas“ ir Gazos Ruožas nebekels grėsmės Izraeliui“.
Parengta pagal CNN inf.