Izraelis ir palestiniečiai apsikeitė kaltinimais dėl šio incidento, kurį, keliaudamas į Artimuosius Rytus, pasmerkė „pasipiktinęs ir giliai nuliūdęs“ JAV prezidentas Joe Bidenas.
Gazos Ruožą valdanti grupuotė „Hamas“ teigė, kad sprogimą Ahli Arab ligoninėje sukėlė naujausia Izraelio oro smūgių banga.
Izraelio gynybos pajėgos dėl to apkaltino palestiniečių kovotojus, sakydamos, kad Islamo džihadistų raketa buvo netiksliai paleista.
Nei vienos iš šių versijų nebuvo galima nepriklausomai patvirtinti.
Izraelio armija pranešė turinti „įrodymų“, kad dėl šimtus gyvybių nusinešusio sprogimo Gazos ligoninėje yra kalti smogikai, teigdama, kad atliktas tyrimas parodė, jog sprogimas įvyko dėl kitos šalies kaltės.
Izraelis taip pat paskelbė vaizdo įrašą, kuriame, pasak jo, girdėti, kaip palestiniečių kovotojai aptaria nepavykusį raketos paleidimą. Izraelio kariuomenė teigė, kad tai įrodo, jog sprogimą Gazos Al Ahli ligoninėje sukėlė Palestinos „Islamo džihado“ (PIJ) kovotojų grupuotė.
Abiejų pusių teiginių nebuvo galima nepriklausomai patvirtinti.
Įvykio vietoje kilo chaosas, sužeistuosius ir žuvusiuosius pradėjus vežti į netoliese esančius medicinos centrus. Ten ant grindų gulėjo daugybė kūnų, suvyniotų į krauju suteptas paklodes ir baltą plastikinę plėvelę. Sukrėsti giminaičiai bandė atpažinti artimuosius.
„Ligoninėje operavome. Įvyko stiprus sprogimas ir operacinėje nukrito lubos, – sakė medicinos labdaros organizacijos „Gydytojai be sienų“ (MSF) gydytojas Ghassanas Abu Sittahas. – Ligoninės nėra taikinys. Šis kraujo praliejimas turi liautis. Gana.“
Jau 11 dienų Izraelis smūgiuoja Gazos Ruožo teritorijai, keršydamas už tai, kad spalio 7 d. „Hamas“ surengė ataką prieš Izraelį, per ją buvo nušauta, išniekinta ir sudeginta 1 400 izraeliečių.
Pasaulio reakcija
Net ir esant neaiškumui, kas kaltas dėl incidento krikščionių valdomoje ligoninėje, tarptautinė bendruomenė greitai ir plačiai pasmerkė incidentą.
„Šis nusikaltimas turi būti išaiškintas, o kaltininkai patraukti atsakomybėn“, – sakė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.
Musulmonų pasaulyje nuo Tripolio iki Teherano kilo įnirtinga reakcija. Protestuotojai Jordanijoje, kur gyvena milijonai palestiniečių pabėgėlių, bandė šturmuoti Izraelio ambasadą.
Libane demonstrantai susirėmė su saugumo pajėgomis prie JAV ambasados. Buvo mėtomi akmenys ir padegtas pastatas.
Irano remiama galinga Libano ginkluota kovotojų grupuotė ir politinė partija „Hezbollah“ paragino surengti „pykčio dieną“.
Po daugybės aukų pareikalavusio raketų smūgio ligoninei Gazos Ruože Jordanija atšaukė trečiadienį planuotą karaliaus Abdullaho II susitikimą su JAV prezidentu Joe Bidenu. Susitikime taip pat turėjo dalyvauti ir Egipto vadovas Abdelas Fattahas al-Sisis.
JT sveikatos apsaugos agentūros vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas trečiadienį perspėjo, kad po šimtus gyvybių nusinešusio sprogimo ligoninėje padėtis Gazos Ruože tampa nevaldoma.
„Padėtis #Gazoje tampa nevaldoma,“ – socialiniame tinkle „X“ rašė PSO vadovas. – Būtina, visos šalys liautųsi smurtavusios.“
JAV prezidentas J.Bidenas, trečiadienį atvykęs į Izraelį su solidarumo vizitu, pritarė savo sąjungininko teiginiui, kad dėl pražūtingo smūgio Gazos ligoninei yra kalti palestiniečių teroristai ir pridūrė, kad „Hamas“ sukėlė „tik kančias“ patiems palestiniečiams.
„Mane giliai nuliūdino ir papiktino vakarykštis sprogimas Gazos ligoninėje. Ir pagal tai, ką mačiau, atrodo, kad tai padarė kita pusė“, – sakė J.Bidenas, Tel Avive susitikęs su ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas savo ruožtu paskambino Palestinos prezidentui Mahmudui Abbasui ir pareiškė užuojautą dėl mirtino sprogimo Gazos ligoninėje bei išreiškė paramą palestiniečių „teisėtiems siekiams“.
Tuo tarpu Ukrainoje kruviną karą vykdanti Rusija pareiškė, kad Gazos ligoninės komplekse įvykęs sprogimas yra „nusikaltimas“ ir „nužmogėjimo aktas“.
Sprogimas Gazos ligoninėje taip pat iššaukė smurtinių reakcijų prieš Izraelio diplomatines atstovybes bei maldos namus skirtinguose pasaulio miestuose.
Trečiadienio rytą Vokietijos sostinėje Berlyne savadarbiais padegamaisiais užtaisais apmėtytas žydų bendruomenės centras ir sinagoga – manoma, kad šis Vokietijos sostinės žydų bendruomenę pašiurpinęs ir jos pasipiktinimą sukėlęs išpuolis buvo mėginimas pastatą padegti.
Tuo metu Stambulo policija užkirto kelią protestuotojams naktį šturmuoti Izraelio konsulatą. Stambulo gubernatoriaus biuras pranešė, kad ankstyvą trečiadienio rytą grupei asmenų apmėčius konsulatą akmenimis, pagaliais ir petardomis, buvo sužeista daugiau nei 60 žmonių, dauguma jų – policijos pareigūnai.
Dėl mirtino smūgio į ligoninę Turkija paskelbs trijų dienų gedulą. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, karštas palestiniečių rėmėjas, kaltina Izraelį „smogus ligoninei, kurioje glaudėsi moterys, vaikai ir nekalti civiliai“, ir paragino pasaulį sustabdyti tragediją Gazoje.
„Turkija paskelbs trijų dienų nacionalinį gedulą“, – naujienų agentūrai AFP sakė anonimu norėjęs likti pareigūnas.
Pasak „Hamas“ kontroliuojamos Gazos sveikatos apsaugos ministerijos, per Izraelio oro kampaniją žuvo apie 3 tūkst, palestiniečių, tarp jų – keli grupuotės aukšto rango nariai. Buvo sulyginti su žeme ištisi kvartalai, o išgyvenusieji liko su vis labiau mažėjančiomis maisto, vandens ir degalų atsargomis.
Trečiadienio vakarą J.Bidenas paskelbė, kad matė JAV gynybos departamento „duomenis“, patvirtinančius jo teiginį, kad dėl pražūtingo smūgio į Gazos ligoninę kalti palestiniečių kovotojai, o ne Izraelis.
Žurnalistų Tel Avive paklaustas, kas leido jam įsitikinti, kad Izraelis nėra atsakingas už smūgį, per kurį antradienį žuvo šimtai žmonių, J. Bidenas atsakė: „Duomenys, kuriuos man parodė mano gynybos departamentas“.