Virš 50 gyvybių nusinešusio Rusijos teroro akto detalės: gelbėtojai skynėsi pro suplėšytus kūnus, įtaria išdavystę

2023 m. spalio 6 d. 15:49
Ukrainos šiaurės rytuose esančiame Hrozos kaime nuo raketų atakos, per kurią ketvirtadienį žuvo mažiausiai 55 žmonės, nukentėjo absoliučiai visų kaime gyvenusių šeimų nariai, pareiškė Ukrainos vidaus reikalų ministras Ihoris Klymenko.
Daugiau nuotraukų (9)
Tarp kraupios atakos aukų, kai į kavinę Charkovo srities kaime pataikė raketa, buvo ir šešerių metų vaikas.
„Ten buvo žmonių iš visų (kaimo) namų ūkių“, – sakė I.Klymenko.
Ukrainos gynybos ministerija dėl išpuolio apkaltino Rusiją ir patvirtino, kad rajone nebuvo jokių karinių taikinių. Rusija tiesiogiai smūgio nekomentavo.
Tačiau Rusijos valstybinė naujienų agentūra „Ria Novosti“ pranešė, kad Rusijos kariuomenė sudavė 20 oro ir artilerijos smūgių Ukrainos taikiniams Kupiansko rajone – ten, kur yra Hrozos kaimas. Ji nenurodė, kada buvo suduoti smūgiai, ir paties Hrozos kaimo nepaminėjo.
Ankstyvą penktadienio rytą Rusija pradėjo raketų smūgius pačiame Charkovo mieste, sakė meras Ihoris Terechovas.
Kalbėdamas Ukrainos televizijai jis sakė, kad pataikius į gyvenamąjį namą žuvo dešimties metų berniukas. Dar 16 žmonių buvo sužeisti.
Meras pridūrė, kad per pastarąjį išpuolį Rusija greičiausiai panaudojo balistines raketas „Iskander“.
Hrozos gyventojai ketvirtadienį dalyvavo ukrainiečių kario, kuris buvo vietos gyventojas, laidotuvėse, kai jų kaimą sudrebino raketos sprogimas.
Naujienų agentūra „Interfax-Ukraina“ citavo vietos prokurorą Dmytro Chubenko, kuris sakė, kad tarp žuvusiųjų buvo to vyro našlė, taip pat jų sūnus ir marti.
Karys anksčiau buvo palaidotas Dnipro mieste, tačiau jo giminaičiai norėjo jį perlaidoti gimtajame kaime.
„Ten buvo tik civiliai. Berniukas (karys) buvo iš šio kaimo. Kai jis žuvo, buvome okupuoti. Šeima nusprendė jį perlaidoti, parsivežti namo, – pasakojo gyventojas Oleksandras Muchovatijus. – Tada įvyko štai kas. Kažkas mus išdavė. Užpuolimas buvo tikslus, raketa nusileido tiesiai į kavinę.“
Pasak pareigūnų, pamaldose dalyvavę žmonės sėdėjo prie stalo, kai raketa pataikė į kavinę, kuri kaime taip pat veikė kaip maisto prekių parduotuvė.
Pirminiais duomenimis, į pastatą pataikė raketa „Iskander“, sakė I.Klymenko.
Į įvykio vietą atvykę gelbėtojai skynėsi kelią per nuolaužų krūvas ir išklojo kūnus lauke šalia vaikų žaidimų aikštelės. Kai kurie jų buvo sudėti į baltus kūnų maišus ir išvežti. Kiti buvo vos uždengti kilimais ar kitomis medžiagomis.
„Sunku apie tai kalbėti, bet radome tik kūnų gabalus ir liekanas, – sakė regiono policijos tyrėjas Serhijus Bolvinovas. – Pasinaudosime DNR laboratorijos paslaugomis, kad nustatytume kūnų tapatybę.“
Ukrainos saugumo analitikė ir žurnalistė Marija Avdejeva, kalbėdama BBC radijo laidai „World Tonight“, sakė, kad kažkas galėjo pranešti Rusijos kariškiams apie didelį žmonių susibūrimą vienoje vietoje.
„Galime daryti prielaidą, kad kažkas išdavė informaciją apie šių žmonių susirinkimo vietą ir laiką, – svarstė ji. – Iš to, ką dabar matome Rusijos propagandos kanaluose, jie platina informaciją, kad į laidotuves susirinko kariškiai, o tai yra klaidinga ir neteisinga, nes tai daugiausia buvo civilinė ceremonija.“
Oficialus patarėjas Ukrainos vidaus reikalų ministerijoje, buvęs viceministras Antonas Geraščenka socialiniame tinkle „X“ pasidalino vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip skamba per išpuolį žuvusių žmonių telefonai. „Įsivaizduokite žmogų kitame telefono gale, kuris nepaliaujamai bando sužinoti, ar jo artimieji yra saugūs“, – prie pasidalinto įrašo rašė jis.
Charkovo srities karinės administracijos vadovas Olehas Syniehubovas išpuolį pavadino vienu iš „kruviniausių nusikaltimų“ regione. „Penktadalis šio kaimo gyventojų žuvo per vieną teroristinį išpuolį“, – sakė jis.
Dėl Rusijos teroro akto Hrozos kaime visoje Charkovo srityje buvo paskelbtas trijų dienų gedulas.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad šio akto „net negalima pavadinti žvėrišku – nes tai būtų žvėrių įžeidimas.“
Išpuolis sulaukė tarptautinio pasmerkimo
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rishi Sunakas sakė, kad išpuolis „pademonstravo, iki kokio ištvirkimo gylio yra pasirengusios nusileisti Rusijos pajėgos“. Jo komentarai nuskambėjo po to, kai ketvirtadienį Ispanijoje vykusiame Europos politinės bendrijos – tarpvyriausybinio forumo, iš dalies įsteigto praėjusiais metais reaguojant į invaziją į Ukrainą – aukščiausiojo lygio susitikime jis anksčiau susitiko su V. Zelenskiu.
Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre šį smūgį apibūdino kaip „siaubingą“ ir sakė, kad jis parodė, kodėl taip svarbu, jog Ukrainos žmonės ir toliau sulauktų tarptautinės paramos.
Prieš padidėjant žuvusiųjų skaičiui, K.Jean-Pierre sakė:
„Sustokime ir pagalvokime apie tai, ką matome: 49 nekalti žmonės žuvo nuo Rusijos aviacijos smūgio, kai apsipirkinėjo maisto prekybos centre. Būtent tai jie ir darė. Ar galite įsivaizduoti, kad tiesiog einate į maisto prekių parduotuvę su savo vaikais, galvojate apie tai, ką ruošiatės gaminti vakarienei, ir matote, kad įvyksta sprogimas, kai visur mėtosi kūnai. Tai siaubinga. Štai kodėl mes darome viską, ką galime, kad padėtume Ukrainai, kad padėtume drąsiems Ukrainos žmonėms kovoti už savo laisvę, kovoti už savo demokratiją.“
Incidentas įvyko tuo metu, kai JAV Atstovų Rūmuose vis labiau priešinamasi tolesniam Ukrainos finansavimui.
Tuo tarpu Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock socialiniame tinkle „X“ rašė: „Kol bombos krenta ant prekybos centrų ir kavinių, mes darome viską, kad Ukraina apsisaugotų nuo V.Putino raketų teroro.“
Anksčiau ketvirtadienį per Europos vadovų susitikimą Granadoje (Ispanija) V.Zelenskis ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas paskelbė, kad Berlynas siekia aprūpinti Kijevą nauja oro erdvės gynybos sistema „Patriot“.
ES vyriausiasis diplomatas Josepas Borrellis apie išpuolį sakė: „Tyčinės atakos prieš civilius gyventojus yra karo nusikaltimai. Rusijos vadovybė, visi vadai, šių žiaurių veiksmų vykdytojai ir bendrininkai bus patraukti atsakomybėn. Už karo nusikaltimus neliks nebaudžiamumo.“
Kupiansko rajonas yra Rusijos ir Ukrainos kariuomenių susirėmimų fronto linijoje nuo tada, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praėjusių metų vasario mėn. pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą.
Karo pradžioje tai buvo pagrindinis Rusijos pajėgų aprūpinimo centras, tačiau 2022 m. rugsėjo mėn. po kelis mėnesius trukusių kovų Kijevas jį atgavo.
JT nusiuntė ekspertus
Jungtinės Tautos nusiuntė ekspertų grupę į Charkovo srities Hrozos kaimą, kur dėl Rusijos raketos smūgio spalio 5 d. žuvo daugiau nei pusšimtis žmonių, penktadienį pranešė „Sky News“.
JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras pažymėjo, kad nusiuntė į Charkovo sritį lauko grupę. „JT lauko grupė nusiųsta tirti Rusijos atakos prieš Ukrainos Hrozos kaimą Charkovo srityje“, – pareiškė JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro atstovė Elizabeth Throssell.
„JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Volkeris Türkass, savo akimis matęs siaubingus tokių smūgių padarinius, yra labai sukrėstas ir smerkia šias žudynes“, – sakė E.Throssell.
Anot jos, JT ekspertai Hrozos kaime kalbėsis su gyventojais bei nukentėjusiaisiais ir surinks daugiau informacijos apie rusų surengtą šios gyvenvietės apšaudymą.
UkrainaRusijaIskander
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.