NATO pajėgos Kosove (KFOR) sakė, kad susidūrė su „neišprovokuotais išpuoliais“ bandydamos atremti priešiškai nusiteikusią minią po to, kai demonstrantai susirėmė su policija ir bandė įsiveržti į savivaldybės pastatą šiauriniame Zvecano mieste.
Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius sakė, kad 52 serbai buvo sužeisti, trys iš jų – sunkiai, o vieną „dviem šūviais sužeidė (etninių) albanų specialiosios pajėgos“.
Vengrijos gynybos ministras feisbuke pranešė, kad tarp sužeistųjų yra „daugiau kaip 20 vengrų karių“, o septynių jų būklė yra sunki, bet stabili.
Italijos užsienio reikalų ministras sakė, kad trys jų kariai buvo sunkiai sužeisti, o šalies ministrė pirmininkė Giorgia Meloni kartu su NATO paragino „visas šalis žengti žingsnį atgal ir sumažinti įtampą“.
Kosovo serbai boikotavo praėjusį mėnesį šiauriniuose miestuose vykusius rinkimus, kurie leido etniniams albanams perimti vietos tarybų kontrolę, nors rinkimuose dalyvavo mažiau nei 3,5 proc. rinkėjų.
Kosovo ministro pirmininko Albino Kurti vyriausybė praėjusią savaitę oficialiai paskyrė merus, nepaisydama Europos Sąjungos ir JAV, kurios 2008 metais parėmė teritorijos nepriklausomybę nuo Serbijos, raginimų sumažinti įtampą.
Daugelis serbų reikalauja išvesti Kosovo policijos pajėgas, kurių buvimas Šiaurės Kosove jau seniai kelia pasipriešinimą, taip pat nušalinti etninių albanų merus, kurių jie nelaiko tikraisiais savo atstovais.
Lūžiai ir nudegimai
Pirmadienį ryte serbų grupės susirėmė su Kosovo policija priešais savivaldybės pastatą Zvecano mieste, kur gyvena daugiausiai serbai, ir bandė patekti į vidų, o teisėsaugininkai į tai atsakė ašarinėmis dujomis, teigė įvykio vietoje buvęs AFP žurnalistas.
NATO vadovaujamos KFOR misijos taikdariai iš pradžių bandė atskirti protestuotojus nuo policijos, tačiau vėliau pradėjo sklaidyti minią naudodami skydus ir lazdas. Keli protestuotojai atsakė mėtydami į karius akmenis, butelius ir Molotovo kokteilius, tačiau greitai buvo nustumti už kelių šimtų metrų nuo Zvecano savivaldybės pastato.
„Atremdami aktyviausias minios dalis, keli Italijos ir Vengrijos KFOR kontingento kariai patyrė neišprovokuotų išpuolių ir dėl padegamųjų užtaisų sprogimo patyrė traumines žaizdas su lūžiais ir nudegimais“, – sakoma NATO pajėgų pareiškime.
Buvo sužeista 11 Italijos karių, iš kurių „trijų būklė sunki“, sakė užsienio reikalų ministras Antonio Tajani.
„Netoleruosime tolesnių išpuolių prieš KFOR, – sakė G. Meloni. – Būtina vengti tolesnių vienašališkų Kosovo valdžios institucijų veiksmų ir visoms šalims žengti žingsnį atgal, kad sumažėtų įtampa.“
NATO griežtai pasmerkė „neišprovokuotus“ išpuolius prieš KFOR karius ir pridūrė, kad tokie veiksmai yra „visiškai nepriimtini“.
Kosovas 2008 metais vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, o Belgradas ir jo pagrindinės sąjungininkės Rusija bei Kinija atsisakė ją pripažinti, faktiškai užkirsdamos kelią Kosovui gauti vietą Jungtinėse Tautose.
Kosovo serbai iš esmės liko ištikimi Belgradui, ypač šiaurėje, kur jie sudaro daugumą ir priešinasi bet kokiam Prištinos žingsniui, kuriuo siekiama sustiprinti regiono kontrolę.