Šešios raketos Kh-47, paleistos iš lėktuvų MiG-31K, buvo tarp 18 raketų, kurias Rusija naktį paleido į Ukrainą. Trys sparnuotosios raketos buvo paleistos iš sausumos, o dar devynios sparnuotosios raketos „Kalibr“ buvo paleistos iš Juodosios jūros.
Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Valerijus Zalužnas tikino, kad visos jos buvo sėkmingai perimtos. Maskva gyrėsi, kad „Kinžal“, kurios gali būti branduolinės ir skrieja iki 10 kartų didesniu nei garso greičiu, yra nesustabdomos.
„Tai ne pirmas Rusijos ginklas, kurį rusai vadina nesustabdomu, ir paaiškėjo, kad jis yra gana lengvai sustabdomas“, – sakė Vokietijos analitinio centro „European Resilience Initiative Center“ įkūrėjas Sergejus Sumlenny.
„Tai turi pražūtingų pasekmių Rusijos kariuomenės ir Rusijos technologijų patikimumui, – sakė jis „Newsweek“. – Paprastai oro gynyba tokių atakų metu turėtų neatsilaikyti“.
„Dabar žinome, kad ukrainiečiai, padedami Vakarų įrangos, gali atremti stipriausią Rusijos puolimą moderniausiu rusišku ginklu, kokį rusai kada nors naudojo prieš Ukrainą. Vakaruose baimė dėl galimos branduolinės eskalacijos vis dar labai didelė, – kalbėjo S.Sumlenny, – tačiau mums reikia rimtai perbalansuoti visų rizikų svorį.“
Kijevo sėkmė perimant Rusijos raketas reiškia, kad sėkmingos Rusijos branduolinės atakos galimybė „turėtų būti vertinama kaip gerokai mažesnė, nei manėme“, – pridūrė S.Sumlenny.
Nuo karo pradžios Rusijos valstybinė televizija dažnai užsimena apie Rusijos branduolinius pajėgumus. Prezidentas Vladimiras Putinas yra užsiminęs apie branduolinių ginklų eskalavimą, o Maskvos nevienareikšmiški pranešimai verčia pasaulio lyderius spėlioti dėl šių ginklų potencialaus panaudojimo
Oslo universiteto daktaras Fabianas Hoffmanas „Newsweek“ pasakojo, kad Kijevo gebėjimas perimti raketas per tokią intensyvią, laiku koordinuojamą, kelių sektorių ataką rodo, „kad net ir apginklavus šias nešančiąsias transporto priemones taktinėmis branduolinėmis galvutėmis, yra nemaža tikimybė, kad jos taikinio nepasieks“.
„Manau, kad tai privers Rusijos sprendimų priėmėjus užduoti keletą sudėtingų klausimų ir jie gali jaustis mažiau užtikrinti dėl savo branduolinio arsenalo patvarumo ir pajėgumo“, – sakė jis.
Nors tai neturėtų paskatinti Vakarų labiau rizikuoti branduoline eskalacija, taip pat sunkiai tikėtina, jog branduolinė konfrontacija atitiktų ir pačios Rusijos interesus.
Ukraina pranešė, kad anksčiau gegužės mėn. pirmą kartą numušė vieną raketą „Kinžal“ virš Kijevo, naudodama amerikiečių tiekiamą oro gynybos sistemą „Patriot“.
„Patriot“ yra viena iš pažangių oro gynybos sistemų, kurias NATO šalys perdavė Kijevui. Vokiečių „Iris-T“ atvyko spalio mėn. ir nuo to laiko numušė daugiau kaip 60 taikinių. Neseniai Ukrainą pasiekė ir Prancūzijos bei Italijos SAMP/T sistemos.
Neaišku, ar sistema „Patriot“ perėmė visas per naktį paleistas raketas, tačiau Ukrainos kariuomenės sėkmė rodo, kad ji turi patikimą gynybos tinklą, galintį atlaikyti ugnį, kurią Kijevo karinės administracijos vadovas Serhijus Popko apibūdino kaip „išskirtinę savo tankumu“.
V.Putinas „Kinžal“ raketas pavadino naujos kartos rusišku ginklu, nors Maskvos teiginiai apie jų galimybes kelia abejonių karo ekspertams.
Rusijos gynybos ministerija nurodė, kad 2022 m. kovo 19 d. paleido raketą „Kinžal“ į šaudmenų sandėlį Deliatyno apylinkėse pietvakarių Ukrainoje – tai buvo pirmas žinomas šio ginklo panaudojimas kovoje.
Parengta pagal „Newsweek“ inf.