„Rusijos įsiveržimas – tai galimo tironijos ir suirutės pasaulio, kuriame niekas iš mūsų nenorėtų gyventi, peržiūra. Ir tai yra kvietimas į vis nesaugesnį pasaulį, kurį persekioja branduolinio ginklo platinimo šešėlis“, – Halifakso tarptautiniame saugumo forume Kanadoje sakė L. Austinas.
„Todėl, kad (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino kolegos autokratai tai stebi. Jie gali padaryti išvadą, kad branduolinių ginklų įsigijimas jiems patiems suteiktų medžioklės licenciją. O tai gali paskatinti pavojingą branduolinių ginklų platinimo spiralę“, – teigė jis.
L. Austinas atmetė V. Putino teiginius, kad „šiuolaikinę Ukrainą visiškai sukūrė Rusija“, ir pavadino tai „pasaulio, kuriame autokratai sprendžia, kurios šalys yra tikros, o kurias galima sunaikinti“, vizija.
Jis pridūrė, kad šis karas „rodo visam pasauliui netvarkos pavojų. Tai saugumo iššūkis, su kuriuo susiduriame. Jis yra neatidėliotinas ir istorinis“.
Austinas palygino Rusiją su Kinija, sakydamas, kad Pekinas bando pertvarkyti ir regioną, ir tarptautinę sistemą pagal savo autoritarinius pageidavimus.
„Pekinas, kaip ir Maskva, siekia pasaulio, kuriame teisi būtų galia, kuriame ginčai sprendžiami jėga ir kuriame autokratai gali užgniaužti laisvės liepsną“, – sakė jis.
Maskvos karas prieš Kyjivą „pabrėžė iššūkį, su kuriuo susiduriame Ramiojo vandenyno regione, kur (Kinija) taip pat siekia kažko, kas yra labai toli nuo mūsų laisvos, stabilios ir atviros tarptautinės sistemos vizijos“, – sakė jis, pažadėdamas, kad JAV ir toliau gins humanitarinius principus ir tarptautinę teisę.
Pasak jo, Kinijos veiksmai aplink Taivaną tampa „vis labiau provokuojantys“, o Pekino lėktuvai beveik kasdien skraido netoli salos ir atlieka daug pavojingų JAV ir sąjungininkų lėktuvų perėmimų.
Vašingtonas yra nurodęs, kad Kinija ir jos pastangos pertvarkyti Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną yra svarbiausias iššūkis JAV.
L. Austinas taip pat sakė, kad Maskvos pastangos gauti paramą iš tokių šalių kaip Iranas ir Šiaurės Korėja kelia naujų saugumo iššūkių JAV ir jų sąjungininkėms.
„Rusija kreipėsi į Iraną ir Šiaurės Korėją, kad padėtų jai pulti Ukrainą, įskaitant iranietiškų dronų naudojimą Ukrainos civiliams žudyti“, – teigė jis.
Anot L. Austino, Ukrainos laukia sunki žiema, o Maskva, patirdama nuostolių mūšio lauke, gali vėl griebtis branduolinio ginklavimosi, tačiau pažadėjo, kad JAV ir jos sąjungininkės įveiks šiuos iššūkius.