Vadinamosios Luhansko liaudies respublikos separatistai į neutraliąją zoną atvežė 16 belaisvių, o Ukrainos vyriausybės atstovai – turėjo atvežti 99 žmones. Tai vienas didžiausių apsikeitimų belaisviais per pastaruosius mėnesius.
2015 metais pasirašytos paliaubos numato apsikeitimą visais belaisviais, tačiau manoma, kad abi šalys laiko dešimtis, jei ne šimtus, belaisvių, kuriais naudojasi kaip derybų svertais.
Separatistų lyderiai ir Ukrainos vyriausybės atstovas dėl šio apsikeitimo susitarė praėjusią savaitę, tarpininkaujant Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovui. Pagal susitarimą, Ukraina turėtų perduoti 306 belaisvius, o separatistai – 74.
Mainai belaisviais vyko prie kontrolės posto netoli Horlivkos, 40 km į šiaurės rytus nuo separatistų tvirtovės Donecko, nurodė naujienų agentūros AFP reporteris.
Jis sakė matęs pirmąją 15 asmenų grupę, atvežtą autobusu iš Ukrainos kontroliuojamos teritorijos.
Dėl šių mainų prieš pat Naujųjų Metų ir Ortodoksų Kalėdų šventes sutarta per derybas, į kurias buvo įsitraukę ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas bei Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.
„Prezidentas Porošenka asmeniškai koordinavo visą mūsų atitinkamų departamentų darbą“, – prieš pat apsikeitimą sakė parlamentarė Iryna Heraščenko, viena iš Ukrainos taikos derybininkų.
Apsikeitimas belaisviais vyksta laikantis Minsko susitarimų, kuriems tarpininkavo Vokietija ir Prancūzija 2015 metais.
Ankstesni mainai belaisviais tarp Ukrainos ir rusų palaikomų separatistų vyko 2016-ųjų rugsėjį; tada viename kontrolės poste prie Luhansko du Kijevo šalininkai buvo iškeisti į keturis separatistų kovotojus.
Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas padėjo derėtis dėl dabartinių mainų.
Vadinamosios Donecko Liaudies Respublikos vadovas Aleksandras Zacharčenka padėkojo patriarchui už jo dalyvavimą.
„Daugiau kaip trejus metus buvusieji nelaisvėje galės grįžti namo bažnyčios ir valdžios dėka“, – sakė jis.
Konfliktas Rytų Ukrainoje tarp Rusijos remiamų separatistų ir vyriausybinių pajėgų nuo 2014 metų balandžio, Rusijai aneksavus Krymą kovo mėnesį, jau pareikalavo daugiau kaip 10 tūkst. gyvybių.
Virtinė paliaubų leido sumažinti smurto lygį,bet kraujas liejosi ir toliau.
Ukraina ir ją palaikantys Vakarai kaltina Rusiją, kad ši per sieną remia separatistus kariais ir ginklais
Maskva neigia šiuos kaltinimus, nors esama akivaizdžių faktų, kad ji dalyvauja kovose ir atvirai politiškai remia separatistus.
Tuo tarpu, anot „Interfax“, iš Luhansko pranešama, kad mainai jau įvyko,bet du asmenys atsisakė grįžti į Luhanską.
„Iš 75 asmenų du atsisakė grįžti ir lieka Ukrainoje“, – nurodė Olga Kobceva, LLR atstovė Trišalėje kontaktinėje grupėje konfliktui Donbase sureguliuoti. Ji patvirtino, kad į LLR grįžo 73 asmenys.