Pergalė Mosule – ne „Islamo valstybės“ pabaiga

2017 m. liepos 14 d. 15:23
„Lietuvos rytas“, AP, BNS ir BBC inf.
Po beveik devynių mėnesių kautynių Mosulas švenčia išsilaisvinimą iš islamistų jungo. Vidurinių Rytų širdyje siautėjanti „Islamo valstybė“ traukiasi, bet džihadistai dar tikrai nesunaikinti.
Daugiau nuotraukų (6)
„Islamo valstybės“ (IV) pralaimėjimas Mosule dar nereiškia, kad ši grupuotė visiškai traukiasi iš Irako. Vis dėlto vienos iš dviejų jos sostinių ir jų vadinamojo kalifato brangakmenio praradimas yra lemiamas smūgis.
Prieš akis dar laukia kautynės. Mes tęsime savo misiją. Dabar laikas visiems irakiečiams susivienyti ir užtikrinti, kad IV būtų nugalėta visoje likusioje Irako dalyje“, – kalbėjo tarptautinėje koalicijoje dalyvaujančių amerikiečių pajėgų generolas leitenantas Stephenas Townsendas po to, kai oficialiai paskelbta, jog Mosulas išvaduotas iš džihadistų jungo.
Kariškis pergalę Mosule pavadino „bene didžiausiomis kautynėmis miesto teritorijoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų“.
O JAV prezidentas Donaldas Trumpas taip pat gyrė pergalę ir sakė, jog tai yra ženklas, kad IV „dienos Irake ir Sirijoje suskaičiuotos“. Bet atstatyti smarkiai sugriautą Mosulą ir suteikti pagalbą civiliams bus didžiulis darbas, ir pagalbos organizacijos perspėja, kad Irako humanitarinė krizė toli gražu nesibaigė.
Mosulo senamiestis buvo ypač nuniokotas, daug pastatų virtę betoniniais karkasais arba griuvėsiais, žuvo ar buvo sužeista tūkstančiai žmonių, beveik pusė miesto gyventojų buvo priversti palikti savo namus.
Jungtinės Tautos neseniai paskelbė, kad nuo spalio, kai prasidėjo mūšiai dėl Mosulo, savo namus turėjo palikti 920 tūkst. gyventojų. Nors kai kurie jų sugrįžo, didžioji dauguma tebėra pabėgėliai.
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra UNHCR nurodė, kad gali praeiti daug mėnesių, kol civiliai galės grįžti į savo namus.
„Daugeliui netgi nėra kur grįžti dėl didelės per konfliktą padarytos žalos. Reikia atstatyti ar suremontuoti svarbiausią pagrindinę infrastruktūrą – vandentiekį, elektros tiekimo tinklus, mokyklas ir ligonines“, – nurodė UNHCR.
Taip pat nerimaujama dėl žmonių, kurie įstrigę IV tebekontroliuojamose teritorijose Irake, įskaitant Tal Afaro ir Chavidžos miestus šiaurėje ir nemažą teritoriją vakarinėje al Anbaro provincijoje. Čia netrukus prasidės naujos koalicijos atakos.
Be to, neužtenka ir pergalės prieš islamistus Irake – dar vienas jų židinys yra ir Sirijoje.
JAV vadovaujamos koalicijos kariai Mosulo, antro pagal dydį Irako miesto, išvadavimą laikė svarbiausiu savo kovos su islamistais prioritetu.
Dabar, kai tai pavyko padaryti, dar laukia ar Rakos, buvusios kalifato sostinės, išlaisvinimas.
JAV vadovaujamos koalicijos pajėgos apsupo ar Raką, prasidėjo puolimas. S.Townsendas įsitikinęs, kad šio miesto išlaisvinimas taip pat įvyks, bet nesiryžta spėti, ar jau greitai.
Be to, Bagdadas turės užtikrinti, kad islamistai negrįžtų. Tam neužtenka tik karinių atgrasymo priemonių.
Kai 2014-aisiais islamistai užėmė Mosulą, jie nusitaikė į sunitų grupes, kurios buvo marginalizuojamos šiitų, valdančių valstybę. Kai džihadistai užėmė miestą, sunitai priėmė juos arba jiems nesipriešino. Tad jeigu Bagdadas nori, kad scenarijus nebepasikartotų, jis privalo įtikinti Irako sunitus, kad jiems yra vietos šalies visuomenėje.
JAV ir sąjungininkai pažadėjo padėti atstatyti karo suniokotas vietas ir padėti pabėgėliams grįžti namo. Bet įtraukimo klimatą, kuris veikia tarsi imunitetas islamistams, turės sukurti pati Irako valdžia.
IrakasMosulasIslamo valstybė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.