Penktadienį, inauguracijos dieną, kartu su kadenciją baigiančiu JAV prezidentu Baracku Obama į Kapitolijų atvyks nežinomas karinis padėjėjas, kuris su savimi atsineš lagaminą, kuris kartais vadinamas „branduoliniu futbolo kamuoliu“, rašo BBC.
Jame yra vadinamasis „sausainis“ – kortelė, ant kurios surašyti branduolinių ginklų paleidimo kodai. Visa tai, kartu su Amerikos ir pasaulio likimu, sausio 20 dieną atiteks D.Trumpui.
Išrinktasis prezidentas D.Trumpas dar iki inauguracijos bus sudalyvavęs slaptame susitikime, kur jam bus išaiškinta, kaip tiksliai aktyvuoti kodus.
Beveik nėra apribojimų
Prezidentas bus vienintelis asmuo, kuris galės liepti panaudoti branduolinį ginklą. Todėl nuogąstaujama, kad impulsyvumu ir jausmingomis reakcijomis į kritiką žinomas D.Trumpas gali sukelti branduolinę katastrofą dėl menkiausio kivirčo.
Tiesa, aršiai pasisakyti socialiniame tinkle „Twitter“ mėgstantis D.Trumpas jau kurį laiką sušvelnino savo anksčiau drąsiai dalintus grasinimus.
„Nėra jokių atsvaros mechanizmų, kurie apribotų prezidento teisę panaudoti branduolinius ginklus, – tvirtino Vašingtono Tarptautinio strateginių studijų instituto ekspertas Markas Fitzpatrickas. – Tačiau nuo tos akimirkos, kai prezidentas liepia paleisti bombą, ir paties paleidimo, į procesą įsijungia ir kiti žmonės.“
Kai prezidentas nurodo paleisti branduolinę bombą, gynybos sekretorius, pasak Konstitucijos, privalo klausyti nurodymo.
Žinoma, sekretorius gali atsisakyti tai padaryti, jei turi priežasčių abejoti prezidento gebėjimu vykdyti savo pareigas, tačiau tai būtų laikoma maištu: prezidentas sekretorių atleistų ir į jo vietą paskirtų pastarojo padėjėją.
Tai, kad prezidentas nėra pajėgus padaryti šio sprendimo, gali paskelbti ir viceprezidentas – tą leidžia 25-oji JAV Konstitucijos pataisa. Vis dėlto, kad tai būtų patvirtinta viceprezidentui reikėtų daugumos ministrų kabineto palaikymo.
Ilga patvirtinimų grandinė
Tačiau kaip vyktų pats procesas, jei JAV prezidentas nuspręstų paleisti branduolinę bombą?
Lagamino su branduoliniais kodais viduje yra „juodoji knyga“, kurią prezidentas atversti gali tik panaudodamas plastikinę kortelę.
Vašingtone sklando gandai, kad vienas buvęs prezidentas trumpam pametė savo šią kortelę, nes ją paliko į drabužių valyklą išsiųstame švarke.
„Juodosios knygos“ viduje yra sąrašas taikinių, kuriuos galima subombarduoti. Kai prezidentas išsirenka vietas, nurodymas paleisti atomines bombas yra persiunčiamas Vadovų tarybos pirmininkui, kuris informaciją perduoda Pentagono karo kabinetui.
O tada prezidento nurodymas siunčiamas į JAV strateginio vadovavimo būstinę Nebraskoje. Pats nurodymas yra perduodamas branduolinių ginklų įguloms užslaptintų kodų forma – tie kodai turi atitikti tuos, kurie yra laikomi įgulų seifuose.
Sprendimas, pakeisiąs pasaulį
Tiek JAV, tiek Rusija turi pakankamai branduolinių ginklų, kad kelis kartus sunaikintų visus kitos šalies miestus. Manoma, kad vien į Maskvą yra nutaikyta apie 100 JAV branduolinių bombų.
2016 rugsėjį Rusija turėjo daugiausiai branduolinių galvučių pasaulyje – 1796. Be to, pastaruoju metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė investuoti milijardus rublių, kad būtų atnaujinti šalies branduoliniai pajėgumai.
O JAV pernai rugsėjį turėjo 1367 raketų, kurios laikomos požeminiuose angaruose, povandeniniuose laivuose ir aviacijos bazėse.
Tarpžemyninės balistinės raketos su branduolinėmis galvutėmis skrenda daugiau nei 27 tūkst. kilometrų per valandą greičiu: jos pakyla virš Žemės atmosferos ir tada skrenda žemyn link iš anksto užprogramuoto taikinio.
Iš sausumos paleistos branduolinės raketos atstumą tarp Rusijos ir JAV įveiktų per 25-30 minučių. O raketos paleistos iš laivų, galėtų taikinius pasiekti per 12 minučių. Tiesa, tik tada, jei laivai sugebėtų slaptai priplaukti netoli šalies kranto.
Tai reiškia, kad JAV prezidentas, sužinojęs, kad į Ameriką skrieja branduolinis ginklas neturi daug laiko apsispręsti, ar tai klaidingas pavojaus signalas, ar artėjanti pasaulio pabaiga.
Kai tarpžemyninės balistinės raketos yra paleidžiamos, jos negali būti atšaukiamos, tačiau jei jos lieka angaruose, yra didelė tikimybė, kad bus sunaikintos priešų raketų, jei jos iš tiesų paleistos.