JT vėl mesti kaltinimai: kariai atsisakė gelbėti žaginamas moteris

2016 m. spalio 6 d. 15:02
Jungtinių Tautų (JT) taikdariai sulaukė didžiulių kaltinimų. Vietoje to, kad atliktų savo pareigas, Pietų Sudane šią vasarą dirbę kariai nekreipė dėmesio į siautėjusius užpuolikus, kurie šaudė ir prievartavo civilius.
Daugiau nuotraukų (10)
Liepos 11 dieną apie 100 sukilėlių užpuolė bazę Pietų Sudano sostinėje Džuboje. Jie išprievartavo mažiausiai penkis pagalbos darbuotojas bei fiziškai ir lytiškai smurtavo prie dar dešimtį moterų. Kovotojai taip pat nužudė žurnalistą iš Pietų Sudano.
JT misija Pietų Sudane liepė taikdariams įsikišti ir sustabdyti kovotojus, tačiau nė vienas jų nė nebandė išeiti už savo bazės ribų. JT batalionai iš Kinijos ir Etiopijos atsisakė vykdyti nurodymus.
Vašingtone esantis Centras civiliams konfliktuose („Civic“) pareiškė, kad liepą Džuboje JT kariai iš Kinijos visiškai apleido savo postus bazėje, kurioje turėjo ginti dešimtis tūkstančių žmonių.
Tuo metu kitoje JT bazėje taikdariai iš Etiopijos taip pat pasitraukė nuo perimetro, kurį privalėjo ginti. Tačiau, pasak civilių, etiopiečiai bent jau evakavo sužeistuosius ir kelis kartus atsišaudė į užpuolikus, rašo „The Guardian“.
O kitapus JT įtvirtinimo, kur vyko didžiausi puolimai, taikdarių nebuvo nė kvapo.
„JT taikdarių misija susidūrė su dideliais iššūkiais, kai liepą Džuboje liejosi smurtas, – sakė „Civic“ vykdomasis direktorius Federico Borello. – Taikdariai savo pareigas apginti civilius bazėse ir už jų ribų atliko prasčiau nei turėtų. Kad tokios problemos nebepasikartotų, būtina, kad JT skaidriai paaiškintų, kokios buvo daromos klaidos ir kas privalo prisiimti atsakomybę.“
Tuo metu JT taikdarių departamentas tvirtino, kad bazės, kuriose buvo globiami dešimtys tūkstančių pabėgėlių „negalėjo jų visų apsaugoti“.
„Civic“ reikalavo, kad JT uždraustų ginklų tiekimo į Pietų Sudaną srautą. Ši šalis tapo nepriklausoma 2011 metais, o konfliktas joje prasidėjo 2013 metų gruodį, kai prezidentas Salva Kiiras apkaltino savo buvusį padėjėją Rieką Macharą pučo planavimu.
Pernai rugpjūtį po taikos susitarimo R.Macharas sugrįžo į Pietų Sudano sostinę, tačiau šių metų liepą vėl įsiplieskė konfliktas tarp padėjėjui pavaldžių pajėgų ir S.Kiiro vyriausybei ištikimų karių.
Per keturias dienas kovojimo buvo apšaudytos dvi JT bazės, žuvo du taikdariai iš Kinijos. Tai pat žuvo JT bazėse ir už jų ribų buvę civiliai. Sukilėliai išžagino daugybę moterų – kai kurias jų JT taikdarių akivaizdoje.
Pasak „Civic“, tragiškas JT elgesys liepą nieko nenustebino. „Civic“ prieš tai tyrė vasarį nutikusį įvykį, kai JT taikdariai iš Etiopijos, Indijos ir Ruandos leido Pietų Sudano vyriausybės kariams išskersti mažiausiai 30 civilių. Ši katastrofa įvyko Malakalo miesto stovykloje, kurioje civiliai buvo apsistoję.
Keli mėnesiai po to JT pripažino, kad taikdariai „nieko nedarė, paliko savo postus, atsisakė kovoti“, tačiau nei kariai, nei jiems vadovavę pareigūnai nebuvo nubausti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.