Rusijos parlamento aukštesnieji rūmai trečiadienį vienbalsiai pritarė prašymui panaudoti ginkluotąsias pajėgas užsienyje. Beveik tuo pačiu metu Rusijos pajėgos pradėjo oro antskrydžius prie Chomso miesto Sirijoje, CNN patvirtino JAV pareigūnai.
Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacija trečiadienį pranešė, kad atakų šalies vakarinėje dalyje esančioje Chomso gubernijoje metu žuvo mažiausiai 27 žmonės.
Antskrydžiai, kuriuose dalyvavo ir Rusijos pajėgos, buvo nutaikyti į šiaurinę miesto dalį. Stebėtojų teigimu, tarp žuvusiųjų yra šeši vaikai, o dar dešimtys žmonių buvo sužeisti.
Pareigūno teigimu, Rusija taip pat įspėjo JAV, kad šios neleistų savo karo lėktuvams skraidyti virš Sirijos, tačiau nenurodė, kur tiksliai bus planuojamas pirmasis oro antskrydis.
Įspėjimas Vašingtonui buvo duotas vos vieną valandą iki išpuolio pradžios. JAV taip pat neslėpė, kad tokių Rusijos žingsnių nepalaiko ir toliau savo ruožtu tęs oro atakas prieš „Islamo valstybės“ pajėgas Sirijoje ir Irake.
„Nors sveikintume konstruktyvią Rusijos pagalbą, šiandienos operacija tikrai neprimena tokio vaidmens ir kol kas mūsų neskatina pakeisti savo operacijų pobūdžio regione“, – BBC kritikavo Rusiją vienas JAV gynybos pareigūnas.
Rusijos prezidento administracijos vadovas Sergejus Ivanovas patikino, kad leidimo panaudoti oro pajėgas buvo prašoma dėl to, kad Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas oficialiai kreipėsi į Rusiją dėl karinės pagalbos.
Pati Rusijos gynybos ministerija tikino, kad oro antskrydžiai buvo vykdomi prieš teroristinės grupuotės „Islamo valstybė“ kontroliuojamus objektus.
„Pagal Rusijos ginkluotųjų pajėgų aukščiausiojo vado Vladimiro Putino sprendimą šalies oro pajėgos šiandien pradėjo operaciją, kurios metu buvo bombarduojami „Islamo valstybės“ teroristų objektai Sirijoje“, – pareiškė ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.
Gynybos ministerijos teigimu, Rusijos atakos buvo nukreiptos į karinę techniką, komunikacijos centrus, transporto priemones, ginklų ir degalų saugyklas.
Konflikto stebėtojų dėmesį iškart atkreipė tai, kad oficialiai Rusijos pajėgos Sirijoje yra dislokuotos tam, kad padėtų B.al-Assado režimui kovoti su „Islamo valstybe“, tačiau Chomsas yra visiškai priešingoje šalies dalyje nei džihadistų užimtos teritorijos.
„Federacijos taryba vieningai pritarė prezidento prašymui. 162 balsavo už, niekas nesusilaikė ir nebalsavo prieš“, – apie aukštesniųjų rūmų balsavimą vėliau sakė S.Ivanovas.
Prezidento administracijos vadovas pabrėžė, kad sprendimas galios tik oro pajėgoms, tačiau vėliau gali būti sprendžiama ir dėl sausumos pajėgų panaudojimo.
„Karinės operacijos tikslas yra tik pagalba Sirijos vyriausybės pajėgoms kovoje su „Islamo valstybe“. Mes neketiname siekti jokių užsienio politikos tikslų, kuo dažnai kaltiname savo Vakarų partnerius. Tai tik nacionaliniai Rusijos federacijos interesai“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė S.Ivanovas.
Rusijos naujienų agentūros citavo Federacijos Tarybos pirmininkę Valentiną Matvijenko, kuri nurodė, kad klausimas dėl jėgos panaudojimo buvo svarstomas už uždarų durų.
Kremliaus spaudos tarnyba pranešė, kad Federacijos Tarybai klausimą spręsti perdavė prezidentas Vladimiras Putinas.
S.Ivanovas taip pat pranešė, kad visi socialiniai ir finansiniai klausimai dėl paramos Rusijos kariams, kurie dalyvaus operacijoje, bus išspręsti, o tam reikalingi sprendimai jau yra patvirtinti.
Ryte Kremliaus atstovas teigė, kad visiems Rusijos partneriams šiandien taip pat bus pranešta dėl sprendimo panaudoti oro pajėgas Sirijoje.
„Visi mūsų partneriai ir sąjungininkai šiandien bus informuoti dėl mūsų sprendimo. Konkrečia informacija taip pat pasidalinsime ir su gynybos ministerijomis“, – naujienų agentūra TASS citavo S.Ivanovą.
Rusija jau kurį laiką Sirijoje įsikūrusiose karinėse bazėse dislokuoja vis daugiau karinės technikos. JAV žvalgybos duomenimis, Latakijos uosto oro pajėgų bazėje jau stovi 32 kariniai Rusijos lėktuvai.
Artimųjų Rytų žiniasklaidoje pasigirdo spėjimų, kad Rusijos naikintuvai jau pradėjo oro antskrydžius Sirijoje, tačiau Kremlius tokią informaciją patvirtinti atsisakė.
Pagal Rusijos Konstituciją aukštutiniai parlamento rūmai – Federacijos Taryba – yra atsakinga dėl galimybės panaudoti šalies karines pajėgas užsienyje.
Paskutinį kartą Federacijos Taryba šia galia pasinaudojo, kai 2014 metų kovo 1 dieną vienbalsiai patvirtino prezidento pasiūlymą panaudoti Rusijos karines pajėgas Ukrainoje, kuriomis turėjo „normalizuoti situaciją“.
Tų pačių metų birželio 25 dieną Taryba atšaukė savo sprendimą V.Putino prašymu. Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas patikino, kad tokį sprendimą paskatino prasidėjusios trišalės derybos dėl situacijos Rytų Ukrainoje.