Medžiaga su 31 puslapio ataskaita bus pateikta trečiadienį Šveicarijoje vyksiančioje Sirijos klausimui skirtoje „Ženeva-2“ konferencijoje, kur dalyvaus valstybių vadovai, Jungtinių Tautų ir žmogaus teisų gynėjų atstovai.
Nuotraukas ištyrė trys ekspertai, buvę karinių tribūnolų tyrėjai iš buvusios Jugoslavijos ir Siera Leonės, ir nustatė, kad nuotraukos yra patikimos. Jas pateikęs Sirijos dezertyras įvardijamas Caesario vardu.
Caesaris pasakojo, kad jo darbas buvo fotografuoti lavonus, tačiau jis neigė pats buvęs žudymo ar kankinimo scenų liudininkas.
Fotografas sakė per dieną nufotografuodavęs iki 50 kūnų. Prie vieno kūno tekdavo užtrukti nuo 15 iki 30 minučių. Nuotraukos buvo reikalingos išduodant mirties liudijimus be artimųjų atpažinimo, nerodant jiems nužudytųjų kūnų.
Artimiesiems būdavo pasakoma, kad kaliniai mirė nuo kitos priežasties – širdies smūgio ar kvėpavimo takų problemų.
Tyrėjai įsitikinę, kad nuotraukos aiškiai liudija B.al Assado režimo nusikaltimus.
Viskas prasidėjo 2011 m. rugsėjį, praėjus maždaug 7 mėnesiams po to, kai Sirijoje prasiveržė konfliktas. Caesaris susisiekė su giminaičiu, kuriam buvo pavykę pabėgti iš šalies. Šis dirbo tarptautinėje žmogaus teisių gynimo grupėje.
Caesaris pradėjo siųsti jam tūkstančius nuotraukų, tačiau netrukus pats išsigando dėl savo saugumo. Todėl Sirijos opozicija padėjo jam ir jo šeimai pabėgti iš šalies.
Kokioje valstybėje jis dabar apsistojęs, neatskleidžiama.
Parengė Jurgita Noreikienė