D. Trumpas pasirašė įsaką dėl JFK, RFK ir M. L. Kingo jaunesniojo nužudymo bylų išslaptinimo

2025 m. sausio 24 d. 10:09
JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pasirašė vykdomąjį įsaką išslaptinti bylas dėl septintajame dešimtmetyje įvykdytų prezidento Johno F. Kennedy, jo brolio Roberto F. Kennedy ir pilietinių teisių lyderio Martino Lutherio Kingo jaunesniojo nužudymų.
Daugiau nuotraukų (8)
„Daugybė žmonių to laukė metų metus, dešimtmečius, – sakė D. Trumpas žurnalistams, pasirašydamas įsaką Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete. – Viskas bus atskleista.“
Pasirašęs įsaką, D. Trumpas perdavė naudotą rašiklį padėjėjui, sakydamas: „Perduok jį RFK jaunesniajam“, prezidento kandidatui į Sveikatos ir socialinių paslaugų departamento sekretoriaus postą.
Nacionalinis archyvas pastaraisiais metais paskelbė dešimtis tūkstančių įrašų, susijusių su 1963 m. lapkričio 22 dieną įvykdytu prezidento J. F. Kennedy nužudymu, tačiau tūkstančius jų sulaikė, remdamasis nacionalinio saugumo interesais.
Paskutinio paskelbimo metu, 2022 m. gruodį, archyvas teigė, kad 97 proc. įrašų apie J. F. Kennedy – iš viso apie penkis milijonus puslapių – jau paviešinta.
Warreno komisija, tyrusi charizmatiškojo 46 metų prezidento nužudymą, nustatė, kad jį įvykdė buvęs jūrų pėstininkų snaiperis Lee Harvey Oswaldas, veikęs vienas.
Tačiau ši oficiali išvada menkai tepadėjo išsklaidyti spėliones, kad už J. F. Kennedy nužudymo Dalase (Teksaso valstija) slypi dar grėsmingesnis sąmokslas, o lėtas vyriausybinių bylų paviešinimas tik pakurstė įvairias sąmokslo teorijas.
Prezidentas Joe Bidenas 2022 m. gruodžio mėnesį, paviešinimo metu, sakė, kad neįvardytų „agentūrų“ prašymu „ribotas“ dokumentų skaičius ir toliau liks įslaptintas.
Ankstesnius prašymus neskelbti dokumentų pateikė Centrinė žvalgybos agentūra (CŽA) ir Federalinis tyrimų biuras (FTB).
Tūkstančiai su J. F. Kennedy nužudymu susijusių dokumentų iš Nacionalinio archyvo buvo paviešinti per pirmąją D. Trumpo kadenciją, tačiau kai kuriuos dokumentus jis taip pat sulaikė nacionalinio saugumo sumetimais.
Sąmokslo teorijos
J. F. Kennedy bylos tyrinėtojai teigia, kad vis dar archyvuose saugomuose dokumentuose vargu ar bus rasta kokių nors sensacingų paslapčių ir ar jų paviešinimas padės sustabdyti vis kylančias sąmokslo teorijas apie 35-ojo JAV prezidento nužudymą.
Praėjus dviem dienoms po J. F. Kennedy nužudymo L. H. Oswaldą nušovė naktinio klubo savininkas Jackas Ruby tuo metu, kai jis buvo vežamas iš miesto kalėjimo.
Šimtai knygų ir filmų, tokių kaip 1991 m. Oliverio Stone‘o filmas „JFK“, pakurstė sąmokslo teorijų kūrėjus, kurie pirštu bedė į Šaltojo karo varžoves Sovietų Sąjungą ar Kubą, mafiją ir net J. F. Kennedy viceprezidentą Lyndoną Johnsoną.
Prezidento J. F. Kennedy'žio jaunesnysis brolis Robertas, buvęs generalinis prokuroras, buvo nužudytas 1968 m. birželį, kai vykdė kampaniją dėl demokratų prezidentinės nominacijos.
Už jo nužudymą buvo nuteistas palestiniečių kilmės jordanietis Sirhanas Sirhanas, kuris Kalifornijos kalėjime atlieka bausmę iki gyvos galvos.
1968 m. balandį Memfyje, Tenesio valstijoje, buvo nužudytas Martinas Liuteris Kingas jaunesnysis.
Už nužudymą buvo nuteistas Jamesas Earlas Ray‘us, 1998 m. jis mirė kalėjime, tačiau M. L. Kingo jaunesniojo vaikai praeityje išreiškė abejonių, kad J. E. Ray‘us buvo tikrasis žudikas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.