Pirmąją darbo dieną – D. Trumpo kirvis: kokiais sprendimais respublikonas siekė grąžinti Ameriką į „aukso amžių“

2025 m. sausio 21 d. 21:05
Lrytas.lt
JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo pirmąją antrosios kadencijos dieną pradėjo su trenksmu – išleido daugybę vykdomųjų įsakų, apimančių skirtingus valstybės aspektus.
Daugiau nuotraukų (20)
D. Trumpo, kuris ne kartą žadėjo gražinti Ameriką į „aukso amžių“, pirmąją darbo dieną pasirašyti dokumentai apėmė daugybę temų – nuo imigracijos ir klimato iki malonės suteikimo asmenims, nuteistiems dėl 2021 m. riaušių Kapitolijuje.
Vykdomieji įsakymai turi įstatymo galią, tačiau juos gali anuliuoti vėlesni prezidentai arba JAV teismai. Keletas iš D. Trumpo suplanuotų įsakų jau susiduria su teisiniais iššūkiais. Tuo tarpu kiti prezidento nurodymai, pavyzdžiui, proklamacijos, paprastai nėra teisiškai privalomi.
Štai kokius dokumentus pirmąją dieną pasirašė 47-asis JAV prezidentas.
„Nacionalinė nepaprastoji padėtis“
Visų pirma, D. Trumpas pasirašė daugybę dokumentų, susijusių su migracija ir padėtimi pietiniame JAV pasienyje.
Respublikonas paskelbė, kad „kėsinamasi į Amerikos suverenitetą“, ir paskelbė nacionalinę nepaprastąją padėtį, kuri leidžia jam atlaisvinti daugiau lėšų sienai su Meksika stiprinti.
Toje pačioje direktyvoje pareigūnams nurodoma atnaujinti sienos statybas pasienyje su Meksika – ji buvo pradėta statyti dar jo pirmojo prezidentavimo laikotarpiu.
Tai nėra vykdomasis įsakymas ir neaišku, kaip būtų finansuojami tokie veiksmai.
Sienos uždarymas
Prezidentas nurodė kariuomenei „uždaryti sienas“, nurodydamas su sienos kirtimu susijusius nelegalių narkotikų, žmonių kontrabandos ir nusikalstamumo srautus.
Kitu įsakymu D. Trumpas užsienio teroristinėms organizacijoms priskyrė narkotikų kartelius ir tarptautines gaujas – į sąrašą, kuriame yra ir vadinamoji „Islamo valstybė“, įtraukė tokias grupuotes kaip Salvadoro gauja MS-13.
Pilietybės suteikimas nuo gimimo
D. Trumpas nurodė, kad pareigūnai neleistų suteikti teisės į pilietybę nelegaliai arba su laikinosiomis vizomis JAV esančių migrantų vaikams.
Tačiau JAV Konstitucijos 14-oji pataisa jau seniai aiškinama kaip įtvirtinanti šią teisę, todėl D. Trumpo įsakymas iš karto buvo užginčytas federaliniame teisme.
„Pasilikti Meksikoje“
D. Trumpas iš naujo įgyvendino savo pirmosios kadencijos politiką „Pasilikti Meksikoje“.
Pagal ją apie 70 tūkst. prieglobsčio prašytojų buvo grąžinti per sieną laukti teismo posėdžių, tačiau šią politiką vėliau atšaukė prezidentas Joe Bidenas.
Tame pačiame įsakyme reikalaujama nutraukti „pagauti ir paleisti“ politiką, pagal kurią migrantams leidžiama gyventi JAV bendruomenėse, kol jie laukia teismo posėdžių.
D. Trumpas anksčiau žadėjo „didžiausią deportacijos programą Amerikos istorijoje“, tačiau ji gali susidurti su teisiniais ir logistiniais sunkumais.
Įsaku taip pat uždarytas svarbus J. Bideno laikų imigracijos srautas – iniciatyva, pagal kurią į JAV galėjo atvykti iki 30 tūkst. migrantų iš Kubos, Haičio, Nikaragvos ir Venesuelos. Ji buvo skirta sumažinti nelegalių sienos kirtimų skaičių.
Mirties bausmė kai kuriems imigrantams nusikaltėliams
D. Trumpas nurodė atkurti federalinę mirties bausmę. Pastaraisiais metais mirties bausmės nebuvo vykdomos. Ji būtų taikoma bet kokiam „mirtinam nusikaltimui, kurį įvykdė nelegaliai šioje šalyje esantis užsienietis“, ir asmenims, nuteistiems už teisėsaugos pareigūno nužudymą.
Respublikonas taip pat sustabdė pabėgėlių perkėlimo į JAV programą, tačiau šio sprendimo detalės lieka neaiškios.
Pasitraukimas iš Paryžiaus susitarimo
JAV prezidentas pasirašė įsakymą, patraukiantį JAV iš Paryžiaus klimato susitarimo.
Paryžiaus klimato susitarimas yra svarbiausias tarptautinio susitarimo, kuriuo siekiama apriboti pasaulinės temperatūros kilimą.
D. Trumpas turės palaukti metus, kol tai įvyks. Respublikonas tokį sprendimą yra priėmęs ir 2017 metais, o pradėjęs eiti pareigas prie jo vėl prisijungė J. Bidenas.
„Nepaprastoji padėtis energetikos srityje“
D. Trumpas paskelbė „nacionalinę nepaprastąją padėtį energetikos srityje“, žadėdamas papildyti naftos atsargas.
Savo inauguracinėje kalboje jis pakartojo savo firiminę frazę „drill, baby, drill“ (gręžk, vaikeli, gręžk – liet.), siekiant išgauti daugiau iškastinio kuro.
D. Trumpas taip pat pasirašė įsaką, pavadintą „išnaudoti nepaprastą Aliaskos išteklių potencialą“, kuriuo pažadėjo iškasti valstijoje esančią naftą, dujas ir kitus gamtinius išteklius.
Naujojo žalio kurso pabaiga
D. Trumpas sustabdė „Naujajį žaliajį kursą“, t. y. daugybę J. Bideno priemonių, kuriomis buvo siekiama skatinti ekologiškų darbo vietų kūrimą, reguliuoti iškastinio kuro pramonę ir riboti taršą.
Jis įsakė agentūroms sustabdyti lėšas, skiriamas pagal du įstatymus – Infliacijos mažinimo įstatymą ir kitą įstatymą dėl infrastruktūros ir darbo vietų kūrimo.
Jis teigė, kad JAV nutrauks nuomą vėjo jėgainėms ir atšauks tai, ką jis vadina elektromobilių „mandatu“.
Pasaulio sveikatos organizacija
D. Trumpas pasirašė įsaką, kuriuo pradedamas JAV pasitraukimo iš JT sveikatos institucijos – Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) – procesas.
Tai jau antras kartas, kai D. Trumpas įsako išvesti JAV iš PSO. Jis kritiškai vertino tai, kaip Ženevoje įsikūrusi institucija elgėsi su COVID-19 pandemija.
Translyčiai asmenys
D. Trumpas pareiškė, kad JAV pripažins tik „dvi lytis – vyrą ir moterį. Pasak respublikono, šios lytys nekinta ir yra pagrįstos fundamentalia bei neginčijama tikrove.
Tikimasi, kad tai turės įtakos translyčių politikai, susijusiai su vyriausybiniais ryšiais, pilietinių teisių apsauga, federaliniu finansavimu ir kalėjimais.
Tai turės įtakos oficialiems dokumentams, pavyzdžiui, pasams ir vizoms.
Tuo pačiu įsaku D. Trumpas nutraukė visas vyriausybines programas, politiką, pareiškimus ir ryšius, kuriais skatinama ar remiama tai, ką jis vadina „lyties ideologija“.
DEI
D. Trumpas taip pat sustabdė visas „įvairovės, lygybės ir įtraukties“ (angl. – diversity, equity and inclusion – DEI) programas federalinėje vyriausybėje, pavadindamas jas „radikaliomis ir neekonomiškomis“. Administracija taip pat pažadėjo imtis tolesnių veiksmų, kurie gali paveikti privatųjį sektorių.
TikTok“
D. Trumpas pasirašė direktyvą, kuria 75 dienoms atidedamas įstatymo, pagal kurį JAV būtų uždrausta kinams priklausanti programėlė „TikTok“, įgyvendinimas.
Dieną prieš inauguraciją platforma buvo trumpam uždaryta, kad būtų laikomasi įstatymo, pagal kurį reikalaujama surasti naują amerikiečių savininką.
D. Trumpas anksčiau palaikė „TikTok“ draudimą, tačiau nurodė, kad pakeitė kursą po to, kai jo rinkimų kampanijos vaizdo įrašai sulaukė milijardų peržiūrų. Paklaustas, ką reiškia šis veiksmas po to, kai jį pasirašė, jis atsakė, kad jis suteikia jam teisę „jį parduoti arba uždaryti“.
Atleidimai nuo teismo bausmės
D. Trumpas paskelbė, kad suteikia malonę beveik 1.6 tūkst savo šalininkų, kurie buvo suimti per 2021 m. riaušes JAV Kapitolijuje.
Respublikonas per riaušes suimtus asmenis ne kartą vadino „įkaitais“. Mažiausiai 600 buvo apkaltinti užpuolę federalinius pareigūnus arba trukdę jiems dirbti.
D. Trumpas taip pat sušvelnino bausmes kraštutinių dešiniųjų grupių „Oath Keepers“ ir „Proud Boys“ nariams, kurie dėl riaušių buvo nuteisti už maištingą sąmokslą.
Buvusio „Proud Boys“ lyderio Henrio „Enrique“ Tarrio, kuris buvo įkalintas 22 metams už maištingą sąmokslą, advokatas sakė, kad jo klientas taip pat tikisi būti paleistas į laisvę.
DOGE ir Elonas Muskas
D. Trumpas pasirašė direktyvą, kuria įsteigtas Vyriausybės efektyvumo departamentas (DOGE) – nauja patariamoji institucija dėl vyriausybės išlaidų mažinimo. Tikimasi, kad jam vadovaus milijardierius Elonas Muskas – D. Trumpas atskirai sakė, kad jam bus įsteigtas maždaug 20 darbuotojų biuras.
Įšaldytas federalinių darbuotojų įdarbinimas
Kitu D. Trumpo įsakymu buvo sustabdytas bet koks naujas federalinis įdarbinimas – išskyrus JAV kariuomenėje ir keliose kitose kategorijose – iki tol, kol D. Trumpo administracija visiškai kontroliuos vyriausybę.
D. Trumpas taip pat pasirašė memorandumą, kuriuo įpareigojo federalinius darbuotojus dirbti biure ir jiems neleidžiama dirbti iš namų.
Cenzūra
Kitoje direktyvoje nurodoma „atkurti žodžio laisvę ir užkirsti kelią vyriausybės cenzūrai“. Joje generaliniam prokurorui nurodoma ištirti tam tikrų agentūrų – Teisingumo departamento, Vertybinių popierių ir biržos komisijos bei Federalinės prekybos komisijos – pareigūnų veiklą J. Bideno valdymo laikotarpiu.
Politinis persekiojimas
Kitu vykdomuoju įsaku siekiama nutraukti „valdžios ginklavimąsi prieš politinius priešininkus“. Jame nurodoma peržiūrėti įvairių teisėsaugos ir žvalgybos agentūrų darbą valdant J. Bidenui, kad būtų „nustatyti visi įtariamo ginklavimosi atvejai“ ir rekomenduoti „atitinkami taisomieji veiksmai“.
„Pirmiausia – Amerika“
D. Trumpas paskelbė, kad stabdo paramą užsienio valstybėms ir išdėstė, kad nori peržiūrėti šių veiksmų programas. Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt teigė, kad tai yra naujos užsienio politikos „Pirmiausia – Amerika“ dalis.
JAV prezidentas taip pat nori atšaukti neseniai priimtą J. Bideno sprendimą išbraukti Kubą iš JAV terorizmo rėmėjų valstybių sąrašo.
Jis taip pat galėtų atnaujinti sankcijas Venesuelai. Abi šalys buvo dažni jo retorikos taikiniai jo pirmosios administracijos laikotarpiu.
Reguliavimo įšaldymas
Kitu įsaku federalinėms agentūroms nurodoma susilaikyti nuo bet kokių naujų reglamentų priėmimo, kol D. Trumpo administracija visiškai kontroliuos vyriausybę.
Įgyvendindamas direktyvą, kuria atšaukiama J. Bideno laikų politika, D. Trumpas atšaukė nurodymą, kad federaliniai darbuotojai turi būti paskiepyti vakcina nuo COVID-19.
Jis pažadėjo grąžinti į darbą 8 tūkst. karinės tarnybos narių, kurie buvo atleisti iš tarnybos dėl Pentagono įpareigojimo skiepyti COVID vakcina, išmokant visą kompensaciją.
Kova su infliacija
D. Trumpas pasirašė direktyvą, kuria visų JAV federalinių departamentų ir agentūrų prašoma spręsti pragyvenimo išlaidų klausimą.
Direktyvoje, kuri nėra vykdomasis įsakas, agentūrų prašoma atkreipti dėmesį į būsto, sveikatos priežiūros ir pagrindinių namų apyvokos daiktų, maisto produktų ir degalų kainų mažinimą.
Joje prašoma per 30 dienų pateikti ataskaitą. Neaišku, kaip D. Trumpo administracija ketina mažinti šias išlaidas – tai nėra išsamiai išdėstyta direktyvoje.
Meksikos įlankos pervadinimas
D. Trumpas nurodė vidaus reikalų sekretoriui pakeisti Meksikos įlankos pavadinimą į „Amerikos įlanką“.
Tame pačiame įsakyme sekretoriui taip pat nurodoma Aliaskos Denalio kalną pervadinti į Williamo McKinley kalną – 25-ojo Amerikos prezidento, kurio muitų politika žavisi D. Trumpas, garbei.
Prezidentas Barackas Obama pakeitė pavadinimą iš W. McKinley į Denali, kad atspindėtų tai, kaip aukščiausią Šiaurės Amerikos viršūnę vadino vietinės gentys.
Parengta pagal BBC inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.