Netikėta D. Trumpo tyla apie karą Ukrainoje kelia įtarimų: įvardijo du scenarijus

2025 m. sausio 20 d. 23:27
Naujai inauguruotas JAV prezidentas Donaldas Trumpas per savo pirmąją kalbą amerikiečiams po priesaikos pirmadienį tiesiogiai nepaminėjo Ukrainos.
Daugiau nuotraukų (14)
„Savo sėkmę matuosime ne tik laimėtais mūšiais, bet ir karais, kuriuos baigsime, ir, svarbiausia, karais, į kuriuos niekada neįsivelsime“, – sakė D. Trumpas.
Tai buvo arčiausiai to, kad jis užsimintų apie Ukrainą, kuri kelis mėnesius atrodė ambicingiausia jo užsienio politikos kryptis.
Per rinkimų kampaniją D. Trumpas žadėjo užtikrinti taiką prieš inauguraciją, paskui per 24 valandas nuo tapimo prezidentu, o visai neseniai – per šešis mėnesius.
D. Trumpo inauguracinėje kalboje buvo paminėta Panama, Kinija, Meksika, Izraelis ir net Marsas, tačiau Ukraina – kartu su Rusija – nebuvo paminėtos.
Šią tylą galima aiškinti įvairiai, tačiau į galvą ateina du svarbiausi paaiškinimai, rašo CNN.
Pirma, dabar, kai D. Trumpas iš tikrųjų turi vykdomąją valdžią, jis nebenori teikti einamųjų komentarų apie savo poziciją ir karo užbaigimo grafiką. Tai brandžiausia ir racionaliausia tokio neveikimo priežastis. Užduotis pakankamai sunki ir be fone garsiai tiksinčio prezidento lūkesčių laikrodžio.
Antroji priežastis yra ta, kad D. Trumpas suprato, jog užduotis yra sunki, o jo tikslas – lengva pergalė – yra nepasiekiamas. Galbūt jis pasirengęs sutikti su sudėtingu ir užsitęsusiu procesu, kuris galiausiai atitinka drąsiausias Rusijos prezidento Vladimiro Putino svajones: kad D. Trumpas ir jo sąjungininkai prarastų energiją, vienybę ir kantrybę dėl konflikto ir sutiktų su netvarkingu, netiksliu užbaigimu, naudingu Maskvos įkyriam naikinimo ir teritorijos apetitui.
Pažadėjo aukso amžių
47-asis prezidentas savo kalboje, kuri dažnai buvo skaldanti, nusitaikė į neteisėtą imigraciją ir kultūros karus.
„Amerikos aukso amžius prasideda dabar. Nuo šios dienos mūsų šalis klestės ir vėl bus gerbiama visame pasaulyje“, – JAV Kapitolijuje, kur vyko jo inauguracija, pareiškė D. Trumpas.
Jis taip pat prakalbo apie šaulio kulką, kuri pernai kliudė jį rinkiminiame mitinge. „Dievas mane išgelbėjo, kad padaryčiau Ameriką vėl didžią“, – tvirtino naujasis prezidentas.
Nors jis žadėjo atsinaujinimą, D. Trumpas griežtai pasmerkė tai, kad valdant dabar jau buvusiam prezidentui Joe Bidenui amerikiečius esą „išdavė“ „radikali ir korumpuota valdžia“. „Amerikos nuosmukis baigėsi“, – kalbėjo D. Trumpas.
Naujasis prezidentas taip pat išdėstė savo užsienio politikos užmojus ir nurodė, kad nori būti „taikdarys ir vienytojas“, tačiau kartu pažymėjo, jog JAV „susigrąžins“ Panamos kanalą, ir perspėjo, kad laisvai naudosis prekybos karais.
„Nacionalinė nepaprastoji padėtis“
78-erių metų amžiaus milijardierius, kuris tapo vyriausiu žmogumi, davusiu prezidento priesaiką, turėtų pradėti savo naują kadenciją daugybe vykdomųjų įsakų.
„Paskelbsiu nacionalinę nepaprastąją padėtį prie mūsų pietinės sienos“ su Meksika, Kapitolijaus rotondoje sakė D. Trumpas ir pažadėjo deportuoti „milijonus“ neteisėtų imigrantų.
D. Trumpas tikino, kad jo vyriausybė pripažins tik „dvi lytis – vyro ir moters“, ir taip užbaigs dabartinę praktiką, kai tam tikrais atvejais leidžiama pasirinkti trečią lytį. Jis taip pat išves Vašingtoną iš Paryžiaus klimato susitarimo, kuriuo siekiama užkirsti kelią visuotiniam atšilimui.
Nors D. Trumpas savo pirmosios inauguracijos metu 2017-aisiais buvo politikos atskalūnas, šį kartą jį supo Amerikos turtingieji ir galingieji. Geriausias vietas Kapitolijuje šalia D. Trumpo šeimos ir ministrų kabineto narių užėmė turtingiausias planetos žmogus Elonas Muskas, „Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas, „Amazon“ vadovas Jeffas Bezosas ir „Google“ generalinis direktorius Sundaras Pichai. E. Muskas naujojoje administracijoje vadovaus išlaidų mažinimo iniciatyvai.
Ceremonijoje dalyvavo buvę prezidentai Barackas Obama, George‘as W. Bushas ir Billas Clintonas bei jų sutuoktinės, išskyrus buvusią pirmąją ponią Michellę Obamą.
„Sveiki sugrįžę namo“
Nors D. Trumpas atsisakė dalyvauti 2021 m. vykusioje J. Bideno inauguracijoje ir melagingai tvirtino, kad 2020 m. prezidento rinkimuose buvo sukčiaujama, šį kartą J. Bidenas, regis, norėjo atkurti tradicijas. „Sveiki sugrįžę namo“, – D. Trumpui pasakė J. Bidenas, kai respublikonas atvyko į Baltuosius rūmus išgerti arbatos.
Tačiau tai buvo kartus pasitraukimas J. Bidenui, kuris paskutinę minutę buvo priverstas trauktis iš 2024 m. rinkimų, nes buvo nuogąstaujama dėl jo amžiaus. Jis turėjo susiremti su D. Trumpu.
Paskutinėmis savo prezidentavimo minutėmis J. Bidenas suteikė išankstinę malonę savo šeimos nariams, kad apsaugotų juos nuo „politiškai motyvuotų tyrimų“. Jis taip pat suteikė malonę buvusiam patarėjui COVID-19 klausimais Antony‘iui Fauciui, į pensiją išėjusiam generolui Markui Milley ir JAV Atstovų Rūmų komiteto, tiriančio 2021 m. sausio 6 d. įvykusį smurtinį JAV Kapitolijaus užpuolimą, kuriame dalyvavo D. Trumpo šalininkai, nariams.
D. Trumpas užsipuolė šį sprendimą netrukus po inauguracijos ir ėmėsi melagingai tvirtinti, kad J. Bidenas suteikė malonę žmonėms, „įvykdžiusiems labai sunkius nusikaltimus“.
D. Trumpas yra tik antrasis prezidentas JAV istorijoje, sugrįžęs į valdžią po to, kai buvo priverstas ją palikti, – taip dar buvo nutikę Groveriui Clevelandui 1893 m.
Dar vienas svarbus veiksnys yra D. Trumpo teistumas, susijęs su pinigine išmoka pornografijos žvaigždei už jos tylą, kai respublikonas pirmą kartą siekė prezidento posto, ir dar daugybė kur kas rimtesnių baudžiamųjų tyrimų, kurie buvo nutraukti, kai jis lapkritį laimėjo rinkimus.
Likusiam pasauliui D. Trumpo sugrįžimas reiškia tikėtis netikėtumų.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš inauguraciją pasveikino D. Trumpą ir pareiškė esąs atviras deryboms dėl karo Ukrainoje, kurio D. Trumpas savo kalboje neminėjo. D. Trumpą pasveikino ir Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu, sakydamas, kad „geriausios mūsų aljanso dienos dar priešakyje“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.