Ceremonija JAV Kapitolijaus rotondoje pirmą kartą per kelis dešimtmečius dėl didelio šalčio perkelta į uždarą patalpą. Ji taip pat žymės momentą, kai D. Trumpas bus pradėtas vertinti pagal veiksmus, o ne pažadus.
O jis pažadėjo kritinius pokyčius ir veiksmus jau pirmąją dieną. Sekmadienį per audringą mitingą sostinėje D. Trumpas sakė, kad per kelias akimirkas po inauguracijos pasirašys virtinę vykdomųjų įsakų, apimančių įvairius klausimus – nuo imigracijos ir deportacijų iki aplinkosaugos ir translyčių teisių.
„Rytoj jums bus labai smagu žiūrėti televiziją“, – sakė jis čia susirinkusiai miniai.
Tačiau net jei jo prezidentavimas prasideda su rimtu trenksmu, vis dar kyla klausimų, kaip atrodys antroji D. Trumpo kadencija.
Ar pajusime, kaip tektoninės galios plokštės pasislenka po mūsų kojomis, kai jis vėl įžengs į Baltuosius rūmus? Ar jis gali įgyvendinti savo pažadėtas plataus masto reformas? Ar jis bus toks apokaliptinis, kaip teigia jo oponentai?
Klausantis kai kurių jo kritikų, būtų galima manyti, kad dangus aptems ir visi paukščiai išskris iš Vašingtono, kai tik jis duos priesaiką.
Daugelis nerimauja, kad jis bandys valdyti kaip autokratas ir pakenks JAV demokratijai. Jo pirmtakas Joe Bidenas savo paskutinę kalbą Ovaliajame kabinete panaudojo perspėjimui, kad aplink D. Trumpą formuojasi pavojinga neatskaitingų milijardierių oligarchija, kuri kelia grėsmę pagrindinėms amerikiečių teisėms ir laisvėms.
Tačiau niekas negali paneigti, kad 78 metų D. Trumpas turi aiškų mandatą po lemiamos pergalės lapkritį vykusiuose rinkimuose. Jis laimėjo visuotinį balsavimą ir rinkikų kolegiją. Jis laimėjo net svyruojančiose valstijose. Jo darbotvarkei rinkėjai uždegė žalią šviesą.
Šį kartą D. Trumpas pasiryžęs įgyvendinti savo darbotvarkę. Jis turi kur kas labiau patyrusią ir ištikimą komandą, kuri užtikrins, kad jam tai pavyktų.
Jis taip pat planuoja, tikriausiai padedamas Elono Musko „Valdžios efektyvumo departamento“, greitai atleisti daugybę valstybės tarnautojų ir pareigūnų.
D. Trumpas vis dar tiki, kad JAV vyriausybėje yra žmonių, kurie bandys sužlugdyti jo darbotvarkę. Taigi galima tikėtis kur kas drastiškesnio federalinių tarnautojų išvalymo, nei paprastai būna pasikeitus administracijai, ir kur kas labiau politizuotos vyriausybės mašinos už jo nugaros.
Daugeliui jo planų, pavyzdžiui, didelėms korporacijoms ir labai turtingiems žmonėms sumažinti mokesčius, reikės, kad JAV Kongresas priimtų teisės aktus. Tačiau tai nebus problema, nes jis kontroliuoja JAV Respublikonų partiją ir turi daugumą abiejuose rūmuose.
Mažai tikėtina, kad pasiprešinimas jam bus stiprus. Be to, jis turi E. Muską, kuris gali pasinaudoti savo socialinės žiniasklaidos platforma ir didžiuliais turtais, kad paspaustų bet kokius maištininkus grįžti į savo vietą.
Ar yra kas nors, kas galėtų sutrukdyti D. Trumpui sulaikyti ir deportuoti milijonus dokumentų neturinčių migrantų arba panaudoti teisingumo sistemą prieš politinius oponentus, kuriuos jis laiko savo priešais?
Be abejo, yra logistinių ir finansinių kliūčių, ypač kai kalbama apie masinius deportavimus, tačiau vargu ar vien demokratų pasipriešinimo pakaks, kad tai būtų sustabdyta. Juk partija vis dar atsigauna po triuškinančio pralaimėjimo rinkimuose.
Pats pasipriešinimo judėjimas, kuris susitelkė prieš pirmąją D. Trumpo kadenciją ir po jo inauguracijos paskatino kelias dienas trukusius protestus visoje šalyje, per kurias į gatves išėjo daugiau nei milijonas žmonių, šį kartą atrodo ne toks aktyvus.
Po pralaimėjimo 2020 m. rinkimuose D. Trumpas buvo pašalintas iš socialinės žiniasklaidos platformų po riaušių JAV Kapitolijuje ir jo nepagrįstų teiginių apie rinkėjų apgaudinėjimą.
Šį kartą šios kompanijos su juo elgiasi kitaip, jam ruošiantis būti inauguruotam rotondoje, kurią 2021 m. sausio 6 d. šturmavo jo šalininkai.
VIP salėje, kurioje bus galima stebėti inauguraciją, sėdės turtingiausi pasaulio vyrai. Ten bus E. Muskas, Jeffas Bezosas ir Markas Zuckerbergas. Taip pat „Google“, „Apple“ ir „TikTok“ vadovai. Tai gyvas itin turtingo „technologijų pramonės komplekso“, apie kurį J. Bidenas įspėjo savo atsisveikinimo kalboje, įsikūnijimas.
Šie vyrai jau perėjo prie šiltesnių santykių su D. Trumpu. M. Zuckerbergo „Meta“ atsisako faktų tikrinimo „Facebook“ ir „Instagram“, J. Bezosas neleido laikraščiui „Washington Post“ (kuris jam priklauso) remti Kamalos Harris. Ir visi jie paaukojo milijonus D. Trumpo inauguracijos fondui.
Nesvarbu, ar tai būtų JAV Kongresas, ar verslo pasaulis, šį kartą D. Trumpas pradeda eiti pareigas šiltai sutinkamas JAV valdžios atstovų.
Beveik neabejojama, kad pirmąją dieną jo vykdomųjų įsakymų masėje bus keletas akį traukiančių veiksmų, kuriais bus siekiama pamaloninti jo remėjus.
Pavyzdžiui, prezidento malonės suteikimas daugeliui, jei ne visiems, dėl riaušių JAV Kapitolijuje nuteistiems asmenims. Jo šalininkai bus sužavėti, kad žmonės, kuriuos jie laiko politiniais įkaitais, bus išlaisvinti iš kalėjimo.
D. Trumpui reikės nuolatinio tokių populistinių žingsnių srauto. Nes yra rizika, kad kai kurie jo planai prieštarauja tam, už ką balsavo dalis jo šalininkų.
Po daugelį metų trukusios didelės infliacijos daugelis norėjo mažesnių kainų. Tačiau dauguma ekonomistų mano, kad importuojamoms prekėms taikomi muitai tikriausiai dar labiau padidins kainas.
Dėl masinių deportacijų gali pritrūkti darbo jėgos statybose – tai apsunkins jo pažadą pastatyti daugiau namų. Žemės ūkio sektoriuje taip pat gai pritrūkti darbo jėgos, o tai gali dar labiau padidinti maisto kainas. Be to, atrodo, kad mokesčių mažinimu labiausiai pasinaudos milijardieriai, o ne darbininkų klasė.
Akį traukiantys pasiūlymai, pavyzdžiui, pažadas Meksikos įlanką pervadinti Amerikos įlanka, gali sužavėti daugelį tų, kurie jį iškėlė į valdžią. Tačiau dar neaišku, kiek amerikiečių pajus jo vykdomos politikos naudą.
Tačiau D. Trumpas yra geriausias politinis šoumenas. Jo gebėjimas linksminti yra jo galios ir patrauklumo dalis. Tačiau jo antrosios kadencijos darbotvarkė yra gilesnė nei tik šoumenas ir, jei būtų įgyvendinta, būtų permaininga.
Jo sugrįžimas į JAV Baltuosius rūmus bus dramatiškas ir kupinas įvykių, o jo pasekmės bus juntamos visame pasaulyje. Jis gali iš esmės ir ilgam pakeisti Jungtines Amerikos Valstijas, vertina BBC.
Parengta pagal BBC inf.