„Priimant sprendimus dėl JAV užsienio politikos interesų, Kongresas ir Senatas vaidino ir vaidins svarbų vaidmenį. Pavyzdžiui, Rusijai įvestų sankcijų pats prezidentas atšaukti negali – tam reikalingas Kongreso pritarimas. Panašiai ir iš NATO pasitraukti vienas pats prezidentas negali“, – paaiškino T. Žovtenko.
Anot eksperto, pirmosios D. Trumpo kadencijos metu abejų JAV Kongreso rūmų priimta įstatymų pataisa draudžia prezidentui vienašališkai priimti sprendimą, kad šalis turėtų pasitraukti iš tarptautinių aljansų ir organizacijų, kurių viena iš narių steigėjų yra JAV.
„Tai reiškia, kad egzistuoja vidinių patikrų ir kontrolės mechanizmų sistema, taikoma sprendžiant klausimus, tiesiogiai susijusius su tuo, kaip JAV formuoja savo užsienio politiką“, – sakė T. Žovtenko.
T. Žovtenko taip pat pastebėjo, kad JAV strateginiai partneriai galėtų mėginti atgrasyti D. Trumpą nuo impulsyvių veiksmų, galinčių daryti poveikį tarptautiniam ir pasauliniam saugumui.
„Svarbiausia geopolitinio saugumo priemone galėtų tapti vieninga pozicija, kuria vadovaudamosi sąjungininkės Europoje vienbalsiai primintų D. Trumpui, kad jis negali vienašališkai priimti sprendimų dėl Europos saugumo ir politikos, su jomis nepasikonsultavęs“, – pabrėžė T. Žovtenko.
Pranešama, kad D. Trumpo inauguracijai skirti renginiai prasidės sausio 18 d. Pastarosiomis savaitėmis D. Trumpas yra padaręs keletą skambių pareiškimų, be kita ko, užsimindamas apie galimą Kanados ir Grenlandijos aneksavimą bei Panamos kanalo kontrolės susigrąžinimą.