„Mūsų kanalo suverenumas nėra diskutuotinas“, – kalbėdamas per spaudos konferenciją pasakė užsienio reikalų ministras Javieras Martínezas-Acha.
„Vienintelės kanalą kontroliuojančios rankos yra Panamos, taip bus ir toliau“, – sakė J. Martínezas-Acha, pabrėždamas, kad kanalas tarnauja žmonijai ir pasaulinei prekybai.
Gruodį D. Trumpas pareiškė, kad Panamos kanalo tranzito mokesčiai yra labai nesąžiningi ir pareikalavo šio vandens kelio kontrolę perduoti Jungtinėms Valstijoms, nebent su jomis būtų pradėta elgtis teisingai.
Antradienį Floridoje esančiuose savo rūmuose „Mar-a-Lago“ surengtoje spaudos konferencijoje Respublikonų partijai atstovaujantis būsimasis prezidentas, kuris į Baltuosius Rūmus sugrįžti turėtų sausio 20 d., pareiškė neatmetantis galimybės panaudoti karinę jėgą Panamos kanalui užimti.
Žurnalisto paklaustas, ar gali pasauliui garantuoti, kad nenaudos karinės ar ekonominės jėgos, D. Trumpas atsakė: „Ne“.
„Dabar nieko negaliu pažadėti. Gali būti, kad ateityje teks imtis kokių nors veiksmų“, – pridūrė išrinktasis prezidentas.
„Panamos kanalas yra gyvybiškai svarbus mūsų šaliai. Dabar jį valdo Kinija“, – dejavo D. Trumpas.
Šį kanalą – vieną iš svarbiausių prekybos maršrutų pasaulyje – XX a. pradžioje pastatė JAV, o jo priežiūra ilgainiui buvo perduota Panamai.
Manoma, kad Panamos nustatyti mokesčiai atitinka rinkos įkainius, kadangi jie priklauso nuo praplaukiančių laivų dydžio ir svorio.