J. Trudeau jau kelis mėnesius buvo užduotas tas pats klausimas: „Ar atsistatydinsite?“. Net ir save vadinantis „kovotoju“ politikas negalėjo atsilaikyti prieš stiprėjantį savo paties partijos narių chorą, raginantį jį priimti tokį sprendimą.
„Ši šalis nusipelno tikro pasirinkimo per kitus rinkimus, ir man tapo aišku, kad jei man tenka kovoti vidinėse kovose, aš negaliu būti geriausias pasirinkimas tuose rinkimuose“, – pirmadienį pripažino J. Trudeau.
Jis liks premjero poste, kol bus išrinktas naujas Liberalų partijos lyderis. Rinkimų datos partija dar nenustatė.
J. Trudeau paprašė iki kovo 24 d. sustabdyti parlamento darbą, kad partija turėtų laiko rasti naują lyderį.
Politikas į valdžią atėjo beveik prieš dešimtmetį ir buvo skelbiamas nauju progresyvios politikos veidu.
2015 metais liberalų partija buvo trečia pagal atstovų skaičių parlamente. Tačiau vedami jaunatviškos J. Trudeau charizmos ir viltingos politinės žinutės tais metais liberalai tapo didžiausia šalyje.
Tačiau per kelerius metus nuo jo iškilimo į pasaulinę sceną ir per dvejus visuotinius rinkimus J. Trudeau ir jo prekės ženklas tapo partijos sėkmės stabdžiu.
Knygos „Justin Trudeau on the Ropes“ autorius Paulas Wellsas portalui BBC sakė manantis, kad J. Trudeau bus prisimenamas kaip „reikšmingas“ ministras pirmininkas, ypač dėl to, kad iš tiesų vadovavo tokių problemų, kaip čiabuvių susitaikymas ir klimato kaita, sprendimui.
Tačiau jis taip pat yra tas, kuris „vis labiau atitrūko nuo visuomenės nuomonės ir vis labiau nesugebėjo prisitaikyti prie besikeičiančių laikų“.
Pirmadienį J. Trudeau suskubo pasidžiaugti savo pasiekimais einant premjero pareigas, įskaitant tai, kad jam pavyko įveikti audringą COVID-19 pandemiją, iš naujo derėtis dėl laisvosios prekybos sutarties su Donaldo Trumpo administracija ir įvesti išmokas vaikams, kurios, kaip plačiai vertinama, padeda mažinti skurdą.
Tačiau jau pačioje valdymo pradžioje įvykusi etikos skandalų serija ėmė mažinti naujosios vyriausybės blizgesį. Tuomet buvo nustatyta, kad J. Trudeau pažeidė federalines interesų konflikto taisykles tvarkydamas korupcijos tyrimą.
2020 m. J. Trudeau buvo tikrinamas dėl to, kad valdyti svarbią vyriausybės programą pasirinko labdaros organizaciją, susijusią su jo šeima.
Per 2019 m. visuotinius rinkimus jo partija nebesugebėjo surinkti daugumos, o tai reiškė, kad norėdami išlikti valdžioje liberalai turėjo pasikliauti kitų partijų parama.
2021 m. išankstiniai rinkimai jų padėties nepagerino.
Pastaruoju metu J. Trudeau susidūrė su priešpriešomis dėl pragyvenimo išlaidų didėjimo ir infliacijos. Šalyje taip pat kilo nusivylimas dėl to, kas buvo vertinama kaip sunkumai įgyvendinant didelius pažadus, teigė P. Wellsas.
Politiko dienotvarkė taip pat buvo perpildyta, o visuomenė nebuvo patenkinta tuo, kaip jis sprendė tokius klausimus kaip imigracija.
Praėjusių metų pabaigoje liberalai atsisakė ambicingų imigracijos tikslų dėl susirūpinimo, kad šis klausimas buvo sprendžiamas netinkamai, ir gerokai sumažino į Kanadą įsileidžiamų atvykėlių skaičių.
Be to, kartais J. Trudeau savo oponentams padovanodavo lengvų politinių pergalių, rašo BBC.
Be to, po daugiau nei devynerių metų valdymo jis yra vienas ilgiausiai Kanadoje dirbusių ministrų pirmininkų, todėl šalyje jaučiamas bendras nuovargis ir nusivylimas jo vyriausybe.
Taigi, jau kiek laiko atrodė, kad J. Trudeau dienos yra suskaičiuotos.
Vasarą rinkėjai atmetė liberalų kandidatus specialiuose išankstiniuose rinkimuose, kurie vyko saugiuose liberalų regionuose. Dėl šios priežasties prasidėjo vidiniai partijos neramumai.
J. Trudeau tapo vis labiau rinkėjus poliarizuojančia figūra, o jau pirmadienį politikas pareiškė, kad „atėjo laikas pertvarkoms“.
„Perez Strategies“ direktorius Andrew Perezas portalui BBC sakė, kad dabar liberalams bus sudėtinga atsiriboti nuo J. Trudeau prekės ženklo.
„Tai buvo pagrindinis jų sėkmės aspektas – bet jis veikė iki tol, kol nustojo veikti“, – BBC sakė liberalų strategas.
Pastarosiomis savaitėmis liberalų viešosios nuomonės reitingai pasiekė naujas žemumas, o bandymai pakeisti kursą pertvarkant ministrų kabinetą ir suteikiant mokesčių lengvatų nepadarė jokios įtakos.
Anguso Reido instituto per šventes atlikta apklausa rodė mažiausią paramą partijai per visą jų stebėjimo laikotarpį, skaičiuojamą nuo 2014 m.
Apklausos rodo, kad konservatoriai, kuriems vadovauja 45-erių metų karjeros politikas Pierras Poilievre'as, turintis talentą vartoti aštrias kampanijos frazes, laimėtų rinkimus, jei jie vyktų šiandien.
Kiti rinkimai turi būti surengti iki spalio mėnesio, nors tiek P. Poilievre'as, tiek Kanados Naujosios demokratų partijos lyderis Jagmeetas Singhas sakė, kad sieks, jog kanadiečiai eitų prie balsadėžių jau pavasarį.
Vis dėlto atrodė, kad J. Trudeau pasiryžęs išsilaikyti iki pat pabaigos, motyvuodamas savo noru susidurti su P. Poilievre'u – savo ideologine priešingybe.
Tačiau gruodžio viduryje šalį šokiravo pagrindinės J. Trudeau pavaduotojos Chrystia Freeland atsistatydinimas, kurį ji motyvavo tuo, kad, jos manymu, liberalų lyderis rimtai nežiūrėjo į D. Trumpo grasinimus, ir tai pasirodė esąs paskutinis lašas.
Sausio 20 d. pareigas pradedantis eiti JAV prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo įvesti 25 proc. tarifus Kanados prekėms.
Galų gale, paties J. Trudeau partijos nariai pradėjo viešai rodyti, kad nebepalaiko jo vadovavimo. Taip nukrito paskutinis domino.
Parengta pagal BBC inf.