Draudimas apima visą Atlanto vandenyno pakrantę ir rytinę Meksikos įlankos dalį, taip pat Ramiojo vandenyno pakrantę prie Kalifornijos, Oregono bei Vašingtono valstijų ir Beringo jūros dalį prie Aliaskos.
Baltųjų rūmų pareiškime sakoma, kad šia deklaracija suteikiama apsauga daugiau kaip 670 akrų (253 mln. hektarų) vandenų.
„Kadangi klimato krizė ir toliau kelia grėsmę bendruomenėms visoje šalyje, o mes pereiname prie švarios energijos ekonomikos, dabar pats laikas apsaugoti šias pakrantes mūsų vaikams ir anūkams“, – sakoma J. Bideno pareiškime.
Draudimo galiojimo terminas nenustatytas, todėl D. Trumpui gali būti teisiškai ir politiškai sudėtinga jį atšaukti.
J. Bidenas imasi veiksmų pagal 1953 m. Išorinio kontinentinio šelfo žemių įstatymą, kuriuo federalinei vyriausybei suteikiami įgaliojimai eksploatuoti jūros išteklius.
Tačiau įstatyme nėra aiškiai numatyta, kad prezidentai gali vienašališkai atšaukti gręžinių draudimą, nesikreipdami į Kongresą.
Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas žadėjo „atlaisvinti“ vietinę iškastinio kuro gavybą, siekdamas sumažinti dujų kainas, nepaisant to, kad šalyje jau dabar fiksuojami rekordiškai aukšti gavybos mastai.
Praėjusios savaitės pabaigoje JAV žiniasklaidai pranešus, kad J. Bidenas paskelbs tokį draudimą, būsimoji D. Trumpo spaudos sekretorė Karoline Leavitt šį žingsnį pavadino „gėdingu sprendimu, kuriuo siekiama politinio keršto Amerikos žmonėms, suteikusiems prezidentui D. Trumpui mandatą didinti gręžimą ir mažinti dujų kainas“.
Kita vertus, aplinkosaugos nevyriausybinės organizacijos palankiai įvertino šį sprendimą.
„Tai epinė vandenyno pergalė! – sakė organizacijos „Oceana“ klimato ir energetikos direktorius Josephas Gordonas. – Mūsų branginamos pakrančių bendruomenės dabar apsaugotos ateities kartoms.“
„Šiandieniu draudimu prezidentas J. Bidenas išsaugojo daugiau kaip 670 mln. akrų JAV žemių, vandenų ir vandenynų – daugiau nei bet kuris prezidentas istorijoje“, – teigė Baltieji rūmai.
Šis žingsnis yra naujausias iš serijos paskutinės minutės veiksmų klimato politikos srityje, kurių ėmėsi J. Bideno administracija prieš D. Trumpo sugrįžimą į Baltuosius rūmus.
Kadenciją baigianti administracija gruodžio viduryje paskelbė naują ambicingą klimato tikslą pagal svarbų Paryžiaus susitarimą, įpareigodama JAV iki 2035 m. visoje šalyje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti 61–66 proc. lyginant su 2005 m. lygiu, o iki 2050 m. – pasiekti nulinį lygį.