Kol M.Kavelašvilis sekmadienį davė priesaiką Parlamento posėdžių salėje, ligšiolinė šalies vadovė Salomė Zurabišvili kreipėsi į tuos, kurie jos kvietimu ryte susirinko prie prezidento rezidencijos Tbilisyje.
„Aš išeisiu iš čia, išeisiu pas jus ir būsiu su jumis, – sakė ji. – Šis pastatas buvo simbolis, kol čia buvo teisėtas prezidentas. Aš išsinešu su savimi teisėtumą, išsinešu vėliavą, išsinešu jūsų pasitikėjimą.“
S.Zurabišvili, kuri kartu su opozicija reikalauja naujų Parlamento rinkimų, nekart buvo pareiškusi, kad neketina palikti prezidentūros iki teisėto prezidento inauguracijos.
„Tas vaidinimas, kuris šiuo metu vyksta Parlamente, yra tikra parodija, kurios šalis nenusipelnė“, – kalbėjo S.Zurabišvili.
Tačiau daugelis jos rėmėjų tikėjosi, kad ji iš prezidentūros nesitrauks ir toliau priešinsis M.Kavelašvilio inauguracijai į šias iš esmės formalias pareigas.
Kalbėjo apie vienijimą
Tuo metu Parlamento pastate vyko M.Kavelašvilio, kuris pirmą kartą nepriklausomo Sakartvelo istorijoje išrinktas ne tiesioginiu balsavimu, o gruodžio 14 d. rinkikų kolegijos, inauguracijos ceremonija.
Opozicija boikotavo prezidento rinkimus.
Iškilmėse užsienio svečių nebuvo. Pasak Parlamento pirmininko Šalvos Papuašvilio, jie nepakviesti, nes tai oficiali ceremonija, kurioje svarbiausia – rinkikų kolegijos ir konstitucinių organų atstovų dalyvavimas.
„Nuo šios dienos Sakartvelas turės prezidentą, kuris gins tikrąją tautos valią ir konstituciją. Nuo šios dienos Sakartvelas turės prezidentą, kuris gins nacionalines vertybes ir interesus“, – sakė Š.Papuašvilis.
M.Kavelašvilis po priesaikos šnekėjo apie Sakartvelo žmonių sukurtą unikalią kultūrą, kalbą, tradicijas ir šeimą: „Kartvelų šeima – tai vieta, kur nuo vaikystės mokomasi pagarbos tėvams ir vyresniajai kartai, meilės laisvei, kovos su neteisybe, pagarbos kitokiai nuomonei, taip pat mūsų protėvių išsaugotų tradicijų, kurios vienija kartvelų tautą.“
Pasak naujojo prezidento, Sakartvelas šiandien susiduria su dirbtinai iš išorės primesta visuomenės poliarizacija: „Man brangus kiekvienas Sakartvelo pilietis, nepriklausomai nuo jo pažiūrų ir politinės priklausomybės.
Aš būsiu visų prezidentas, nepriklausomai nuo to, kam patinku, o kam ne.“
„Sakartvelo svajonės“ atstovai teigia, kad buvusiam futbolininkui ir antivakarietiška retorika garsėjančios partijos „Liaudies jėga“ atstovui M.Kavelašviliui esą tenka svarbi ir sudėtinga misija – atkurti prezidento institucijos reputaciją, kuriai, dabartinių valdančiųjų nuomone, pakenkė jo pirmtakai, įskaitant penktąją šalies prezidentę S.Zurabišvili.
Šalyje įsiplieskė protestai
Pagal Gruzijos konstituciją, valstybės vadovo įgaliojimai nutrūksta, kai naujai išrinktas prezidentas duoda priesaiką.
Prieš 6 metus prezidento rinkimuose S.Zurabišvili kandidatūrą rėmė „Sakartvelo svajonė“ ir partijos įkūrėjas Bidzina Ivanišvilis.
Dabar ji yra pagrindinis valdančiųjų išpuolių taikinys, o Vakarų partneriams ir didžiajai daliai protestuojančių gyventojų – Sakartvelo įsipareigojimo eiti proeuropietišku keliu simbolis.
Protestai įsiplieskė po to, kai Sakartvelo premjeras Iraklis Kobachidzė paskelbė, jog klausimas dėl šalies stojimo į ES derybų pradžios nebus svarstomas iki 2028 m. pabaigos.
Nuo tada šimtai demonstrantų buvo sulaikyti už administracinius nusižengimus.
Kelioms dešimtims protestuotojų gresia ilgi metai kalėjimo dėl baudžiamųjų kaltinimų.
Dėl žiauraus smurto prieš demonstrantus kai kurios šalys įvedė vizų ir finansines sankcijas Sakartvelo pareigūnams, įskaitant premjerą I.Kobachidzę ir vidaus reikalų ministrą Vachtangą Gomelaurį.
Ateitis skendi migloje
Pernai gruodžio 23 d. vaizdo pranešime, kuris buvo paskelbtas po vienos didžiausių demonstracijų Tbilisyje, S.Zurabišvili kalbėjo apie du galimus įvykių šalyje raidos scenarijus. Pasak jos, abu keliai veda į naujus Parlamento rinkimus, bet vienas kelias yra dialogas su valdančiąja partija, o antrasis, alternatyvus, – režimo žlugimas, kuris, pasak S.Zurabišvili, jau prasidėjo.
Nors S.Zurabišvili „Sakartvelo svajonės“ atstovams pasiūlė derėtis iki gruodžio 29 d., nė vienas su ja nesusitiko.
Tuo pat metu valdžia pagrasino prezidentei baudžiamuoju persekiojimu ir netgi kalėjimu, jeigu ji bandys likti rezidencijoje.
Pasak premjero I.Kobachidzės, valdžios institucijų užduotis – įspėti S.Zurabišvili ir neleisti jai padaryti nusikaltimo: „Sutikite, bus labai negražus vaizdas, jei turėsime prievarta išvesti S.Zurabišvili iš rezidencijos ir nugabenti į įkalinimo įstaigą. Žinoma, tai nepageidaujamas paveikslas.
Tai galbūt tinka S.Zurabišvili šeimininkams ir jie gali jai duoti tokią užduotį, bet tai bus negražu.“
Visos opozicinės jėgos, įveikusios procentinį barjerą ginčijamuose pernai spalio 26 d. vykusiuose Parlamento rinkimuose, mano, kad S.Zurabišvili tebėra teisėta Sakartvelo prezidentė, ir reikalauja naujų visuotinių rinkimų.
Šešėliniam šalies vadovui – JAV kirtis
JAV pritaikė sankcijas Sakartvelo oligarchui, buvusiam šios šalies premjerui B.Ivanišviliui dėl to, kad jis pakenkė Sakartvelo demokratinei ateičiai Rusijos naudai.
Valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ įkūrėjas ir garbės pirmininkas B.Ivanišvilis šiuo metu neina jokių renkamų pareigų, bet būtent jis tampo valdžios vadeles.
„Griežtai smerkiame „Sakartvelo svajonės“ veiksmus vadovaujant B.Ivanišviliui, įskaitant tebevykstančias smurtines represijas prieš Sakartvelo piliečius, protestuotojus, žiniasklaidos atstovus, žmogaus teisių aktyvistus ir opozicijos veikėjus, – pareiškė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas. – B.Ivanišvilis ir „Sakartvelo svajonė“ ėmėsi griauti demokratines institucijas, sudarė sąlygas žmogaus teisių pažeidimams ir apribojo galimybę naudotis pagrindinėmis laisvėmis Sakartvele. Jie sužlugdė Sakartvelo euroatlantinę ateitį.“